Petulla të shpejta, speciale për mëngjes

Petulla të shpejta, speciale për mëngjes

Fantastike për mëngjes dhe shoqëruese të këndshme për drekë, petullat mbeten një nga gatimet speciale jo vetëm për familjen por edhe miqtë e të afërmit. Nëse ka një kërkesë drejt nënave apo gjysheve për të gatuar diçka të mirë e

Lexo tërë artikullin
Mënyra më e mirë për të pastruar tërësisht spinaqin

Mënyra më e mirë për të pastruar tërësisht spinaqin

Një sfidë e vërtetë është për amvisat pastrimi i spinaqit, për shkak të përmbajtjes së lartë të mbetjeve të dheut nëpër gjethe. Shpesh herë ndodh që për shkak të mos pastrimit si duhet, gatimet e përgatitura me spinaq të shndërrohet

Lexo tërë artikullin
Qofte speciale pa mish, të shpejta, të lehta plot shije

Qofte speciale pa mish, të shpejta, të lehta plot shije

Kuzhina shqiptare është fantastike në larminë e gatimeve të saj. Të kripura apo të ëmbla, çdo recetë tradicionale shqiptare ka magjinë e saj përsa i përket shijes, e sigurisht edhe vlerave shëndetsore. Dikur, amvisat e gatuanin këtë recetë fantastike në

Lexo tërë artikullin
Si të përgatisni pastashu vetë në shtëpi, hapat që duhet të ndiqni

Si të përgatisni pastashu vetë në shtëpi, hapat që duhet të ndiqni

Një nga ëmbëlsirat më të dashura e më të kërkuara në pastiçeritë shqiptare. Të mbuluara me çokollatë e të mbushura me krem, të lehta e delikate në shije, pastatshu vijojnë të mbeten ndër më të preferuarat e shqiptarëve. Një recetë

Lexo tërë artikullin
Ëmbëlsirë pa miell dhe sheqer – hit botëror

Ëmbëlsirë pa miell dhe sheqer – hit botëror

Ëmbëlsirat më të mira bëhen nga artikujt natyrorë Desertët vërtet të mirë bëhen shumë lehtë, ndërsa receta ka arritur nga Amerika Latine. Ne e adhurojmë, sepse bëhet lehtë dhe për gatimin e saj ju nevojiten vetëm këta përbërës: – 4 vezë,

Lexo tërë artikullin
Toptha energjie nga çokollata me lajthi dhe fara lulëkuqeje

Toptha energjie nga çokollata me lajthi dhe fara lulëkuqeje

Një recetë që do t’ju bëjë të hidheni përpjetë nga gëzimi! Përbërësit: – 130 g lajthi; – 100 g arra indiane; – 60 g çokollatë të grirë; – 30 g lulëkuqe të bluara, të përziera me pak ujë të vakët;

Lexo tërë artikullin
Receta e shijshme e supës me peshk

Receta e shijshme e supës me peshk

Supa e Porto Recanati është një nga katër recetat historike të zonës së Marche-s, në Itali, dhe daton që në vitet 900. Si çdo recetë e vjetër, edhe kjo lindi e varfër, nga nevoja për të përdorur peshkun e vogël

Lexo tërë artikullin
Rolatë kremoze me boronica

Rolatë kremoze me boronica

Desert të cilin do ta dëshirojë e gjithë familja! Një recetë që mund ta shijoni edhe duke pirë kafe. Përbërësit: – 5 vezë; – 5 lugë miell; – 3 lugë vaj; – 150 gramë boronica; – 250 gramë krem vaniljeje.

Lexo tërë artikullin
Recetë: Smoothi me fiq dhe mjaltë, ideale për të filluar ditën

Recetë: Smoothi me fiq dhe mjaltë, ideale për të filluar ditën

Kur dëshironi të filloni mëngjesin me një racion të shëndetshme, por gjithashtu dëshironi të jetë e ëmbël, atëherë kjo pije që do t’ua lë ‘gojën mjaltë’ është zgjidhja e duhur. Përbërësit e nevojshëm: 3/4 filxhan kos 1/4 filxhan qumësht 4

Lexo tërë artikullin
Makarona të shijshëm me djathë sipas recetës së Shaquille O’Neal

Makarona të shijshëm me djathë sipas recetës së Shaquille O’Neal

Basketbollisti i famshëm Shaquille O’Neal, është i njohur edhe si gurman i madh, ndërkaq recetën e vet të preferuar për makarona me djathë gjithmonë e ndanë dhe ua rekomandon të gjithëve. – Konsumoj shumë mish pule dhe peshk. Mirëpo, ndonjëherë

Lexo tërë artikullin