Ja si përgatitet çorbë kafeneje nga mishi i viçit

Ja si përgatitet çorbë kafeneje nga mishi i viçit

Mund të përdoret si një pjatë e parë dreke, por jo edhe si një vakt darke për ata që janë në dietë Përbërësit: 500 g mish viçi nga kofsha apo qafa; – 1 qepë; – 1 tufë perimesh të gjelbra

Lexo tërë artikullin
Supë e ngrohtë me fasule të bardha, receta plot vlera

Supë e ngrohtë me fasule të bardha, receta plot vlera

Kur temperaturat fillojnë e bien, ajo që të shkon në mendje është një recetë që të ngroh organzimin. Pjata që mban vendin e parë për vlera dhe rigjallërimin e trupit është pikërisht supa. Dhe një nga avantazhet më të mëdha

Lexo tërë artikullin
Kek super i butë dhe shije të lehtë, receta më e thjeshtë e përgatitjes

Kek super i butë dhe shije të lehtë, receta më e thjeshtë e përgatitjes

Keku është një nga ato gatime që mund t’i japë shpirtin e festës çdo takimi me miq e të afërm. Receta që sjellim është një recetë me përbërës të thjeshtë që lehtë gjenden në kuzhinë. Kërkon pak kohë në përgatitje

Lexo tërë artikullin
Kur është koha e duhur për të shtuar kripën në gatim

Kur është koha e duhur për të shtuar kripën në gatim

Kripa ka aftësinë të transformojë plotësisht shijen e gatimeve tona. Megjithatë, sfida më e madhe me kripën qëndron tek koha e shtimit të saj në gatim. Nëse hedhim shumë apo pak kripë, shija e një pjate mund të tjetërsohet. Na

Lexo tërë artikullin
Speca, gjizë, hudhra, fërgesa e stinës plot shije dhe shëndet

Speca, gjizë, hudhra, fërgesa e stinës plot shije dhe shëndet

Fërgesa mbetet gjithmonë gatimi më i preferuar i shqiptarëve. Një recetë e thjeshtë, e lehtë por me një shije perfekte, e cila padyshim do t’ju tërheqë nepsin dhe oreksin për ta provuar menjëherë. E gatuar në mënyra të ndryshme në

Lexo tërë artikullin
Oriz me kungulleshka dhe djathë, shija më e mirë e stinës

Oriz me kungulleshka dhe djathë, shija më e mirë e stinës

Gatimet me oriz dhe sidomos kur përmbajnë djathë janë gjithnjë të preferuara për nga shija e mrekullueshme që dhurojnë. Jo vetëm i shijshëm, orizi është ndër ushqimet më të pasura me fibra të cilat ndihmojnë trupin të qëndrojë gjithnjë i

Lexo tërë artikullin
Tortë nga fiqtë

Tortë nga fiqtë

Një recetë shumë e shijshme dhe e veçantë. Përgatitja kërkon pak durim, por rezultati do tua shpërblejë, sigurisht, lodhjen. Për të bërë koren nevojiten: * 100 g fiq të tharë * 100 g rrush të tharë * 100 g çokollatë

Lexo tërë artikullin
Receta vegane: Salcë nga qiqrat dhe susami

Receta vegane: Salcë nga qiqrat dhe susami

Lyerja e ngrohtë apo e ftohtë nga qiqrat me susam është e mirë edhe për personat me lukth të ndjeshëm, sepse lehtë tretet. Përbërësit: – 100 gr qiqra, – 3 thelpinj hudhre, – lëng nga gjysmë limoni, – 20 g

Lexo tërë artikullin
Sallatë me oriz dhe djathë

Sallatë me oriz dhe djathë

Përbërësit të cilët ju janë të nevojshëm për këtë racion të shpejtë janë: 600 ml ujë; – kripë; – 250 gramë oriz; – 100 gramë belush të thatë; – 1 konservë me qiqra (240 gramë, të kulluar); – 3 lugë

Lexo tërë artikullin
Supa më e ngrohtë e dimrit

Supa më e ngrohtë e dimrit

Në këto ditë të ftohta, një prej ushqimeve më të ngrohta dhe më të shijshme është edhe trahanaja Receta tradicionale turke është e vjetër dhe e dashur edhe për ne. Kush nuk i mban mend mëngjeset apo mbrëmjet e ftohta

Lexo tërë artikullin

REKLAMA