SKANDAL: VMRO-DPMNE i drejton telegram ambasadorit të gabuar

SKANDAL: VMRO-DPMNE i drejton telegram ambasadorit të gabuar

Si pasojë e mospërditësimit të informacioneve nga ana e shërbimeve të Ministrisë së Jashtme të Maqedonisë, VMRO-DPMNE e ka nisur telegram-ngushëllimin për viktimat nga akti terrorist në Stamboll, në adresë të gabuar. Kjo parti e drejtoi ngushëllimin deri tek Shpresa

Lexo tërë artikullin
MPJ e Maqedonisë ende nuk e di nëse ka qytetarë të lënduar në shpërthimet në Stamboll

MPJ e Maqedonisë ende nuk e di nëse ka qytetarë të lënduar në shpërthimet në Stamboll

Tani për tani nuk ka informacione për shtetas të lënduar të Maqedonisë në sulmin terrorist, i cili ndodhi mbrëmë në aeroportin “Ataturk” në Stamboll. Priten më shumë informacione gjatë ditës, informojnë për MIA-na nga Ministria e Punëve të Jashtme të

Lexo tërë artikullin
Asgjë nga iniciativa e Rusisë për neutralitet ushtarak të Maqedonisë

Asgjë nga iniciativa e Rusisë për neutralitet ushtarak të Maqedonisë

Objektivi kryesor i partive më të mëdha të Maqedonisë është në BE dhe NATO. Duke pasur parasysh nivelin e arritur në integrimet euro-atlantike, përpjekjet për neutralitetit ushtarak do të ishin një hap prapa, shkruana DW, transmeton Flaka. Anëtarësimi në NATO

Lexo tërë artikullin
Nga 1 korriku ulen çmimet e roamingut me disa vende të ish Jugosllavisë, së shpejti edhe me Shqipërinë

Nga 1 korriku ulen çmimet e roamingut me disa vende të ish Jugosllavisë, së shpejti edhe me Shqipërinë

Nga 1 korriku hyn në fuqi ulja e dytë e çmimeve të roamingut ndërmjet Maqedonisë, Serbisë, Bosnjë e Hercegovinës dhe Malit të Zi. Shërbimet Roaming ulen me 80 për qind, kështu që nëpërmjet çmimeve të ulta qytetarëve do tu mundësohen

Lexo tërë artikullin
Kushtetuesja as për të tretën herë nuk mori vendim për kryqin në Butel

Kushtetuesja as për të tretën herë nuk mori vendim për kryqin në Butel

Gjyqtarët kushtetues as sot nuk morën vendim mbi kushtetutshmërinë dhe ligjshmërinë e vendimit për vendosjen e kryqit 55 metërsh në Butel, transmeton Flaka. Në seancën e sotme në të cilën morën pjesë tetë gjyqtarë, votimi mbi iniciativën ka qenë i

Lexo tërë artikullin
LSDM: Të ndërpritet ndërtimi i rrotës panoramike

LSDM: Të ndërpritet ndërtimi i rrotës panoramike

Nënkryetari i LSDM-së, Damjan Mançevski sot shpjegoi se me rebalancin e buxhetit shkurtohen mjetet e e dedikuara për shëndetësinë në Maqedoni, edhe ate për 9,4 milionë euro. Po ashtu sipas tij, mbështetja për bujqësinë shkurtohet për 15 milionë euro, ndërsa

Lexo tërë artikullin
Gruevski në takime me përfaqësues të lartë politik në Bruksel

Gruevski në takime me përfaqësues të lartë politik në Bruksel

Një delegacion i VMRO-DPMNE-së i kryesuar nga lideri Nikolla Gruevski, sot e ka filluar vizitiën dydiëshe në Bruksel, ku delegacioni realizon dhe do të realizojë numër të madh të takimeve me përfaqësues të lartë të Partisë Popullore Evropiane (EPP), si

Lexo tërë artikullin
Pishev dorëzohet përballë PPS-së|VIDEO

Pishev dorëzohet përballë PPS-së|VIDEO

Pasi disa ditë me radhë nuk merr përgjigje prej Prokurorisë Publike Speciale, deputeti i  VMRO DPMNE-së, Vasil Pishev kërkoi nga Prokuroria Publike që të hetojë rastin me transportin në komunën e Strumicës. Ai që dhjetë ditë akuzon kryetarin e komunës

Lexo tërë artikullin
Sugareski: Gjykata kushtetuese nuk guxon ta shfuqizojë PPS-në |VIDEO

Sugareski: Gjykata kushtetuese nuk guxon ta shfuqizojë PPS-në |VIDEO

Në emisionin “10 Minuta”, deputeti i LSDM-së Goran Sugareski”, tha se për Ligjin për Prokurorinë Publike Speciale kanë votuar 111 deputetë dhe për këtë arsye të gjitha subjektet politike duhet të japin mbështetje për ta konfirmuar kushtetutshmërinë e PPS-së. Ai

Lexo tërë artikullin
Ahmeti: Vendi nuk duhet të ballafaqohet përsëri me pasiguri

Ahmeti: Vendi nuk duhet të ballafaqohet përsëri me pasiguri

Lideri i BDI-së Ahmeti bashkëbisedoi me ambasadoren e OSBE-së mbi zhvillimet më të reja politike në Maqedoni dhe rajon, parakushtet për zgjedhjet, Prokurorinë speciale si dhe për rekomandimet që rrjedhin nga analiza e Marrëveshjes së Ohrit. Pas anulimit të zgjedhjeve

Lexo tërë artikullin