Policia bllokon rrugët që çojnë tek vendi i aeroplanit të rrëzuar

Policia bllokon rrugët që çojnë tek vendi i aeroplanit të rrëzuar

Ministria e Punëve të brendshme herët në mëngjes i ka bllokuar të gjitha rrugët që të shpijnë deri në vendin e ku mbrëmë ndodhi aksidenti me avioni. Në këtë aksident, flitet se kanë humbën jetën së paku gjashtë persona 6

Lexo tërë artikullin
Katër anëtarët shqiptarë të ASHAM-it distancohen nga ish funksionari i LSDM-së

Katër anëtarët shqiptarë të ASHAM-it distancohen nga ish funksionari i LSDM-së

Katër anëtarët e ASHAM-së Luan Starova, Alajdin Abazi, Ambdylmenaf Bexheti dhe Izet Zeqiri distancohen nga fjalimi i kryetarit të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë Taki Fiti, ish funksionar i lartë i LSDM-së, në tendencën e kontestimit të përkatësisë kombëtare

Lexo tërë artikullin
Zbardhen emrat e udhëtarëve të aeroplanit të Maqedoni

Zbardhen emrat e udhëtarëve të aeroplanit të Maqedoni

Gazeta italiane “La Republika” kumtoi se aeroplanin pivat, i cili u rrëzua dje pasdite afër vendit Kozhle në Veles, e ka drejtuar piloti Françesko Montanjer, kryetar i aeroklubit sportiv amator “Trevizo”. Me të kanë qenë edhe nënkryetari i klubit Dario

Lexo tërë artikullin
Kurban Bajrami: 12 shtatori ditë jo pune për besimtarët musliman

Kurban Bajrami: 12 shtatori ditë jo pune për besimtarët musliman

Dita e parë e Kurban Bajramit, 12 shtator, e hënë, është ditë jo pune për qytetarët e besimit musliman në Republikën e Maqedonisë, njoftuna sot nga Minsitria e Punës dhe Politikës Sociale, përcjell FALAK.info Ministria qytetarëve nga besimi musliman në

Lexo tërë artikullin
Kronologji e aksidenteve ajrore në Maqedoni

Kronologji e aksidenteve ajrore në Maqedoni

Më pesë mars 1993, në flutrim nga aeroporti Shkupit, u rrëzua avioni me pasagjerë “FOKER 100” i kompanisë “Paler Maqedoni” me 97 udhëtarë, kurës në fatkeqësi 86 prej tyre vdiqën, njofton FALAK.info. Tetë muaj më vonë, më 22 nëntor të

Lexo tërë artikullin
Veljanovski-Romeo: Italia përkrah integrimet euroatlantike të Maqedonisë

Veljanovski-Romeo: Italia përkrah integrimet euroatlantike të Maqedonisë

Maqedonia dhe Italia ndajnë lidhje të përbashkëta të rëndësishme, vlerësuan kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Trajko Veljanoski dhe Karlo Romeo, ambasadori i sapoemëruar italian në Maqedoni në takimin e sotëm në Shkup. Në takim, informojnë nga pres­shërbimi kuvendor,

Lexo tërë artikullin
LSDM: Numri i të vdekurve nga përmbytjet është më i madh se 23 viktima

LSDM: Numri i të vdekurve nga përmbytjet është më i madh se 23 viktima

LSDM sot edhe njëherë kërkoi përgjegjësi nga pushteti për vërshimet dhe pasojat të cilat ato i shkaktuan dhe akuzoi se vlerësimi i dëmeve nuk ka përfunduar dhe nuk janë paguar dëmshpërblimet e premtuara dhe se jeta e qytetarëve nuk mund

Lexo tërë artikullin
PP: Përcakton shkaqet e rrëzimit të avionit

PP: Përcakton shkaqet e rrëzimit të avionit

Nga Prokuriria publike informojnë se marrin masa për zbardhjen e fatkeqësisë së aeroplanit që pasditën e sotme ndodhi në afrësi të Shkupit, njofton FALAK.info Pas marrjes së njoftimit, prokuroria në bashkëpunim dhe koordinim me institucionet kompetente marrin masa për sigurimin

Lexo tërë artikullin
Spasovski stopon 59 punësime në MPB

Spasovski stopon 59 punësime në MPB

59 nga gjithsejt 125 vendime për punësim pa shpallje publike të cilat janë lidhur ditëve të fundit në MPB, para zgjedhjes së Oliver Spasovskit janë stopuar, thonë burime nga kjo ministri, njofton FALAK.info Nga atje theksojnë se pikërishtë aq punësime

Lexo tërë artikullin
Elezi në kuadër të vizitës në Austri, është takuar me kryetarin e Gracit, Siegfried Nagel

Elezi në kuadër të vizitës në Austri, është takuar me kryetarin e Gracit, Siegfried Nagel

Në takim, ministrja Elezi ka shprehur interes për vendosjen e bashkëpunimit dhe shkëmbimin e përvojave në përgatitjen dhe financimin e projekteve zhvillimore dhe inovative. Ministri Elezi foli për sistemin e vetëqeverisjes lokale në Republikën e Maqedonisë, si dhe për instrumentet

Lexo tërë artikullin