Lufta e “Non-Paper”-ve

Lufta e “Non-Paper”-ve

Blerim Reka Në BE po zhvillohet një luftë e “Non-Paper”-ve. Atij restriktiv Francez – për metodologjinë e re të zgjerimit – iu përgjigjën 9 shtete anëtare me dokumentin e vet: pro zgjerimit. Gjermania po finalizon dokumenin e vet për migrimin

Lexo tërë artikullin
ASH: Rrahja e djemve kosovarë nga “Komitët” në Shkup sulm direkt ndaj shqiptarëve

ASH: Rrahja e djemve kosovarë nga “Komitët” në Shkup sulm direkt ndaj shqiptarëve

Rrahjen e tre djemve kosovar nga grupi i tifozëve “Komitët” në Shkup e vlerësojmë si sulm direkt ndaj shqiptarëve dhe të drejtave elementare që çdo vizitor duhet t’i gëzojë në momentin që shkel në territorin e Republikës së Maqedonisë së

Lexo tërë artikullin
Eskaloi protesta në kufirin Bllacë-Han i Elezit

Eskaloi protesta në kufirin Bllacë-Han i Elezit

Rrahja në Shkup e tre të rinjve nga Kosova, pasoi me protestat sot në pikën kufitare në Hanin e Elezit, transmeton Portalb.mk. Protesta ishte paralajmëruar nga tifogrupi i ekipit KF Shari nga Han të Elezit, “Boys of Border”. Protesta ishte paralajmëruar të

Lexo tërë artikullin
Kasami në Prishtinë takon Kurtin

Kasami në Prishtinë takon Kurtin

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami, Sekretari Gjeneral Arjanit Hoxha, dy deputetët Fadil Zendeli dhe Teuta Bilalli, realizuan takim me Kryetarin e Lëvizjes VETËVENDOSJE, njëherit edhe Kryeministrin në ardhje të Republikës së Kosovës, Albin Kurti. “Në këtë takim është diskutuar

Lexo tërë artikullin
Kodi zgjedhor, reagon ASH

Kodi zgjedhor, reagon ASH

Jokonsistenca e qëndrimeve të BDI-së dhe luhatjeve të ndryshme që kjo parti bën gjithmonë duke shkuar kah fryn era janë evidente edhe në qëndrimet e tyre të fundit sa i përket ndryshimit të Kodit Zgjedhor. 5000 amendamentet e dorëzuara nuk

Lexo tërë artikullin
Spasovski nga Sofja: Bashkëpunimi i ndërsjellë është imperativ për siguri efikase kombëtare

Spasovski nga Sofja: Bashkëpunimi i ndërsjellë është imperativ për siguri efikase kombëtare

Bashkëpunimi i ndërsjellë dhe partneriteti sot, në këtë moment aktual është imperativ pa të cilin është e pamundur të pretendohet për siguri kombëtare efikase në pikëpamje të formave të reja dhe të dëmshme dhe formave të kanosjes me të cilat

Lexo tërë artikullin
Dimitrov në takim lamtumirës me ambasadoren turke, Tylin Erkal Kara

Dimitrov në takim lamtumirës me ambasadoren turke, Tylin Erkal Kara

Ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov realizoi takim lamtumirës me ambasadoren turke, Tylin Erkal Kara. Dimitrov shprehu mirënjohje për angazhimet e ambasadores në avancimin e marrëdhënieve dypalëshe dhe miqësinë mes dy vendeve, duke u dëshiruar sukses në angazhimet dhe

Lexo tërë artikullin
Ligji për gjuhën shqipe pritet ta dominojë fushatën zgjedhore

Ligji për gjuhën shqipe pritet ta dominojë fushatën zgjedhore

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka paralajmëruar fillimin e bisedimeve me të gjitha institucionet dhe partitë politike për të gjetur një zgjidhje të pranueshme, lidhur me raportin e Komisionit të Venecias për Ligjin e gjuhëve. Vërejtjet e ekspertëve

Lexo tërë artikullin
Subvencionet për inverterë shkaktojnë konfuzion mes deputetëve

Subvencionet për inverterë shkaktojnë konfuzion mes deputetëve

Paratë për inverterët që ESM, duhej t’i jepte drejtpërdrejt fondit për qëllime të veçanta, përfunduan në buxhetin qendror. Nga Qeveria nuk e kanë ditur se nuk ka mundësi ligjore që ndërmarrja shtetërore e prodhimit të energjisë elektrike, të japë para

Lexo tërë artikullin
“Gazifikimi”, Shilegov e Bekteshi me pikëpamje të ndryshme

“Gazifikimi”, Shilegov e Bekteshi me pikëpamje të ndryshme

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi dhe kryetari i Shkupit Petre Shilegov, biseduan për çështjen se kush do të menaxhojë me rrjetin e gazifikimit në komuna. Deri më tani pikëpamjet e Bekteshit dhe Shilegovit ishin të ndryshme. Ministri i Ekonomisë konsideroi

Lexo tërë artikullin