Moraçanin: RDM është kritikuese e ashpër e pushtetit

Moraçanin: RDM është kritikuese e ashpër e pushtetit

Edhe pse ishim mbështetës të pushtetit, RDM-ja tani e ka patjetër t’i kritikojë ashpër ato, deklaroi në emisionin “10 Minuta” zëdhënësja e Ripërtëritjes Demokratike të Maqedonisë, Maja Moraçanin. Ajo pranoi se  ish partneri i tyre i koalicionit, gjegjësisht VMRO-DPMNE-ja ka

Lexo tërë artikullin
Pa votën e Çiçakovskit, KSHZ-ja miratoi raportin përfundimtar

Pa votën e Çiçakovskit, KSHZ-ja miratoi raportin përfundimtar

Në atmosferë të tensionuar dhe me fajësime për obstruksion në drejtim të kryetarit të komisionit, Komisioni Shtetëror Zgjedhor e miratoi raportin final nga kontrolli i terrenit dhe ai administrative, njofton FLAKA.  Përveç kryetarit Çiçakovskit I cili votoi kundër, shumica e

Lexo tërë artikullin
Një provokim tjetër nga Shehtanski ndaj shqiptarëve

Një provokim tjetër nga Shehtanski ndaj shqiptarëve

Lideri i TMRO-së, Vanço Shehtanski i kërkoi sot Ali Ahmetit tërheqjen e  ligjit me të cilin u amnistna luftëtarët e UÇK-së. “Ali Ahmeti në vend të kërkojë tërheqjen e vendimit për falje të Ivanovit ta bëjë këtë për ligjin për

Lexo tërë artikullin
Osmani: Fund krizës, me pjesmarrjen e gjitha partive në zgjedhje

Osmani: Fund krizës, me pjesmarrjen e gjitha partive në zgjedhje

Dalja nga kriza politike në të cilën ndodhet aktualisht vendi është zgjidhja konsensuale, ku të gjitha palët do të merreshin vesh për zgjedhje në të cilat do të merrnin pjesë të gjitha partit politike. Kështu ka deklaruar Zëdhënisi i BDI-së

Lexo tërë artikullin
Ja kandidatja e mundshme për kryetare të FG-BDI në Bogovinë

Ja kandidatja e mundshme për kryetare të FG-BDI në Bogovinë

Nesër në Komunën e Bogovinës, organizohen zgjedhje në Forumin e gruas në degën e BDI-së së Bogovinës. Si kandidate e mundshme për kryetare, është Sahide Bajrami nga fshati Kamjan, mëson Aktuale.mk. Edhe në degët e tjera të Forumit si që

Lexo tërë artikullin
Protestuesit ndalojnë para objektit qeveritar

Protestuesit ndalojnë para objektit qeveritar

Protestuesit nga Kuvendi i Maqedonisë janë drejtuar drejt Qeverisë ku dhe në këto momente kanë arritur. Protesta po zhvillohet e qetë dhe nuk është vërejtur ndonjë incident.

Lexo tërë artikullin
Porotesta “pushoi” edhe në qytetin e Kumanovës

Porotesta “pushoi” edhe në qytetin e Kumanovës

Para pak çastesh ka përfunduar edhe protesta në Kumanovë, e cila ishte e organizuar nga lëvizja “Protestoj”. Ngjashëm si në Shkup dhe në qytetet tjera, protestuesit kanë kërkuar tërheqjen e vendimit të presidentit Ivanov dhe dorëheqjen e tij, si dhe

Lexo tërë artikullin
Halili nga Çairi: Në bastionin e BDI-së ndjehem shumë komod

Halili nga Çairi: Në bastionin e BDI-së ndjehem shumë komod

Sot u realizua vizitë e Shtabit Qendror të BDI-së në krye me shefin e saj Bekim Neziri dhe Shtabin Komunal të degës së Çairit në krye me Besim Koka dhe përfaqësues të ekzekutivit të prirë nga zëvendëskryeministri për implementimin e

Lexo tërë artikullin
Protesta në Tetovë zgjati një orë !

Protesta në Tetovë zgjati një orë !

Organizatorët e protestës në Tetovë e shpallën të mbyllur protestën kundër vendimit të presidentit Ivanov për të falur politikanë ndaj te cilëve është nisur procedurë gjyqësore. Protesta filloi nga Gjykata ndërsa protestuesit marshuar deri tek zyra e presidentit Ivanov.  Ata kërkuan

Lexo tërë artikullin
Gjykata e pezulloi paraburgimim për S.M. dhe A.SH

Gjykata e pezulloi paraburgimim për S.M. dhe A.SH

Gjykata Themelore Shkup 1 Shkup sot mori vendim me të cilin ankesat e mbrojtjes së të akuzuarve S.M. dhe A.SH kundër vendimit të gjykatësit të procedurës paraprake për caktim të masës paraburgim fuqizohen dhe vendimi i gjykatësit ndryshohet kështu që

Lexo tërë artikullin

REKLAMA