Të mërkurën nis asfaltimi i rrugëve në Saraj

Të mërkurën nis asfaltimi i rrugëve në Saraj

Këtë të Mërkurë do të nisin punimet për të asfaltuar rrugët në komunën e Sarajit. Siç bëjnë të ditur nga “Rrugët e Maqedonisë” punimet do të nisin në Kopanicë për Llaskarcë si dhe rruga për Kondovë – Radushë. Nga kjo

Lexo tërë artikullin
DW: Ivanov ka dy opsione, dorëheqje ose tërheqje të faljes ?

DW: Ivanov ka dy opsione, dorëheqje ose tërheqje të faljes ?

Dy spekulime qarkullojnë në publik: një – se Presidenti Ivanov do ta tërheq vendimin për faljen dhe e dyta – se ai do të japë dorëheqje për të ‘betonuar’ edhe faljen edhe zgjedhjet e 5 qershorit, shkruan Deutsche Welle, transmeton

Lexo tërë artikullin
Paragjykimet e medias maqedonase: Grupe terroriste nga Kosova do sulmojnë Shkupin

Paragjykimet e medias maqedonase: Grupe terroriste nga Kosova do sulmojnë Shkupin

Revista “Republika” në numrin e vet të fundit, shkruan se një nga shkaqet kryesore për amnistinë e Ivanovit, ka qenë që të arrihet “pajtim” kombëtar që Maqedonia të përballet më lehtë me kërcënimet për situatën e sigurisë,- që sipas kësaj

Lexo tërë artikullin
Çka na sjell “Në mbrëmje” Agim Poshka !

Çka na sjell “Në mbrëmje” Agim Poshka !

Emisioni “Në mbrëmje”, i moderuar nga Agim Poshka, këtë javë do t’i dedikohet të drejtave dhe lirive të njeriut në Maqedoni. Poshka, për ta trajtuar këtë temë ka ftuar  Besa Arifin, Bekim Osmanin dhe Flakron Bexhetin. Emisoni do të transmetohet sonte

Lexo tërë artikullin
Ahmeti: Kush sundon Maqedoninë e sundon Europën

Ahmeti: Kush sundon Maqedoninë e sundon Europën

Kryetari i partisë më të madhe shqiptare në Maqedoni, Ali Ahmeti, ka bërë një intervistë të gjatë me gazetaren e Der Standard Adelheid Wolfl. Në vijim botasot.info ua sjell të përshtatur intervistën e plotë e pa ndërhyrje. Der Standard: Pyetja

Lexo tërë artikullin
Rregullativë juridike dhe teknika të punës arkivore dhe të zyrav

Rregullativë juridike dhe teknika të punës arkivore dhe të zyrav

Këshillim për “Rregullativë juridike dhe teknika të punës arkivore dhe të zyrave” do të mbahet sot dhe nesër në Muzeun e Luftës së Maqedonisë në Shkup, në organizim të Arkivit Shtetëror të Republikës së Maqedonisë. Në kuadër të këshillimit do

Lexo tërë artikullin
Në burgun e Tetovës të burgosurit kërcënohen të mos hyjnë në grevë

Në burgun e Tetovës të burgosurit kërcënohen të mos hyjnë në grevë

Në burgun e Tetovës të burgosurit kërcënohen mos të hyjnë në grevë. Flaka nga burime të veta brenda Burgut të Tetovës mëson se drejtoria dhe punonjës po bëjnë presion të mos hyjnë në grevë. Një i burgosur, ekskluzivisht për Flaka

Lexo tërë artikullin
Maqedoni, të burgosurit në grevë urie

Maqedoni, të burgosurit në grevë urie

Në burgun e Idrizovës, 106 të burgosura kanë paralajëmruar se do të fillojnë grevën e urisë. Ata kanë vendosur të ndërmarrin këtë hap, pasi që kanë marrë letër nga presidenti Gjorge Ivanov, në të cilën ai shpjegon se nuk do

Lexo tërë artikullin
Pas të dielës pushuese, sonte sërish protesta !

Pas të dielës pushuese, sonte sërish protesta !

Pas një pauze njëditore, protestat të cilat kundërshtojnë vendimin e presidentit Gjorgje Ivanov për të falur politikanët qëjanë nën hetime pas pushimmit njëditorë, 烼llojnë sërish sot në terminin e rëndomtë në ora 18:00, njofton Flaka – Media.  Protestuesit edhe sonte

Lexo tërë artikullin
Samiti i Varshavës, Poposki flet për anëtarësim në NATO

Samiti i Varshavës, Poposki flet për anëtarësim në NATO

Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë, Nikolla Poposki gjatë takimit në Selanik u përgjigj në disa pyetje të gazetarëve bullgarë të cilët interesoheshin për punë të ndryshme. Siç lajmëroi korrespodenti i MIA­s nga Greqia, disa nga kolegët bullgarë treguan

Lexo tërë artikullin