Mevi Rafuna: Kur do të merren masa serioze ndaj parazitëve hoxhallarë, fyes dhe mohues të kulturës shqiptare?

Mevi Rafuna: Kur do të merren masa serioze ndaj parazitëve hoxhallarë, fyes dhe mohues të kulturës shqiptare?

Duket sikur është e kotë të flasësh për një fenomen në rritje ku në “emër të vlerave fetare” po na nëpërkëmbet kombi dhe nëse vazhdohet kështu jemi drejtë rrënimit të shtetit sekular. Mirëpo është mallkim të heshtësh dhe t’u lëshosh

Lexo tërë artikullin
DONART SADIKU – Shqiponja nga Malësia e Thatë e Gostivarit fluturon drejtë Spanjës!

DONART SADIKU – Shqiponja nga Malësia e Thatë e Gostivarit fluturon drejtë Spanjës!

DONART SADIKU 


Shqiponja nga Malësia e Thatë e Gostivarit fluturon drejtë Spanjës! 

Donart Sadiku, talenti 12 vjeçar nga Sërmnova e Gostivarit, mahnit trajnerët e Real Madridit!

Nga data 11.06.2018 deri 15.06.2018 në Shkup u zhvillua Real Madrid Campus Experience fudboll, nga

Lexo tërë artikullin
Mehmet Malaj burrë i madh i kombit

Mehmet Malaj burrë i madh i kombit

Ismet Sylejmani -Fjalim i mbajtur më 19 maj 2018, në 20-vjetorin e ndarjes nga jeta të axhës Mehmet Malaj. I dashur simboli i rezistencës kombëtare baca Adem Demaçi, E nderuar familja Mala e axhës Mehmet, Të nderuara familje të dëshmorëve,

Lexo tërë artikullin
Abdulla Mehmeti: Ja çfarë thonë studiuesit grekë për shqiptarët, grekët dhe maqedonasit

Abdulla Mehmeti: Ja çfarë thonë studiuesit grekë për shqiptarët, grekët dhe maqedonasit

Shkruan: Abdulla Mehmeti Nuk e themi vetëm ne, por e thonë edhe studiuesit e huaj, edhe vetë studiuesit, arkeologët dhe historianët më të shquar grekë: Anastasia N. Karakasidi: „Fushat e grurit, kodrat e gjakut“ Studiuesja, dr. Anastasia N. Karakasidi*, në

Lexo tërë artikullin
Masakrat serbe në Dibër dhe Gostivar, telegrami që alarmoi botën (FOTO)

Masakrat serbe në Dibër dhe Gostivar, telegrami që alarmoi botën (FOTO)

Dërgues të këtij telegrami të datës 4 tetor 1913 janë Aqif Pashë Elbasani, Lef Tasi (duhet të jetë Lef Nosi) dhe Gregor Silka. Nga Elbasani, telegrami i dërgohet Aubrey Herbertit në Londër nga i cili kërkohet ndihmë pas masakrave që

Lexo tërë artikullin
NËNA E MËRGIMTARIT – ERALD SELCA

NËNA E MËRGIMTARIT – ERALD SELCA

Mërgata shqiptare mbetet shtyllë e kombit shqiptar dhe mirëqënies sonë dhe meriton respektin maksimal. Mërgimtari për qef nuk la vendin po nga okupimet hallet e jetës dhe sa herë të shkon dhe vjen në Kosovë patrioti mërgimtari humanisti Hysni Elshani

Lexo tërë artikullin
OPINION | Mosbindja qytetare, shkruan  Nga Blerta Haxhiaj

OPINION | Mosbindja qytetare, shkruan Nga Blerta Haxhiaj

Lëvizja e parë politike mund të quhet despotike, nëse ajo është e lidhur me diskursin historik të botës politike, përmban një thesar përmbarues. Eurocentrizmi mund të përshpejtojë papërshtatshmërinë të despotizmit. Pikëpamja teorike është norma e një disipline akademike nëse duhet

Lexo tërë artikullin
OPINION | Shoqëria postmoderniste urbane, shkruan: Blerta Haxhiaj

OPINION | Shoqëria postmoderniste urbane, shkruan: Blerta Haxhiaj

Nga Blerta Haxhiaj  Seksualiteti paraqitet si territor problematik që duhet për të na nxjerrë nga përbashkësia duke na bërë të kënaqemi me gjërat karakteristike të shoqërisë njerëzore (arti, politika, dashuria, shkenca, feja…). Në punët e hershme Freud-i vazhdon të luajë

Lexo tërë artikullin
Veprimtari Ismet Sylejmani: Manastari në Maqedoni edhe de jure, nën udhëheqjen e Ali Ahmetit flet shqip

Veprimtari Ismet Sylejmani: Manastari në Maqedoni edhe de jure, nën udhëheqjen e Ali Ahmetit flet shqip

Manastari në Maqedoni edhe de jure, nën udhëheqjen e Ali Ahmetit flet shqip! Në këtë vit mbushen 110 vite nga koha kur është mbajtur Kongresi i Manastirit, dhe sot me 14 Mars 2018, Parlamenti i Maqedonisë nën drejtimin e Komandantit

Lexo tërë artikullin
Shën Valentini – tregti apo dashuri?

Shën Valentini – tregti apo dashuri?

Nga Blerta Haxhiaj Të quash tjetrin jo romantik është një vlerësim paska sipërfaqësor vetëm për faktin se tregon se dita e Shën Valentinit është e komercializuar, ky nuk mund të paragjykohet me parime deterministe. Si dita më kreative dhe fitimprurëse për bizneset

Lexo tërë artikullin

Publicitet


OFERTA SPECIALE

Moti sot
22°
21°
Fri
12°
Sat
13°
Sun
12°
Mon

ARKIVI I LAJMEVE