Si po grabitet historia shqiptare në Manastir në favor të sllavëve?!

Si po grabitet historia shqiptare në Manastir në favor të sllavëve?!

Fërgim Demiri Para shum vitesh, shtëpia e vjetër e familjes Qirijazi, ishte në pronësi të një familje shqiptare nga Manastiri. Pronari shqiptar Gani Rexhepi, duke mos ja ditur vlerën shtëpisë, e nxjerr ate në ankand, dhe e shet, sepse ishte

Lexo tërë artikullin
Me shkas, sulm i sinkronizuar mediatik kundër një kompanie me kapital shqiptar

Me shkas, sulm i sinkronizuar mediatik kundër një kompanie me kapital shqiptar

Koment: Redaksia FLAKA  Aksidenti tragjik i 13 Shkurtit në fshatin Laskarcë, respektivisht autostradën Shkup – Tetovë, nxorri në pah tendencën për të njollosur  Agjencinë Turistike “Durmo Tours”, një kompani prestigjioze e organizimit të transportit ndërkombëtar me seli në Gostivar dhe që

Lexo tërë artikullin
Gjashtë vjet pa rektorin e parë të Universitetit të Tetovës, Prof. Dr. Fadil Sulejmani

Gjashtë vjet pa rektorin e parë të Universitetit të Tetovës, Prof. Dr. Fadil Sulejmani

Nga Abdulla Mehmeti Sot mbushen 6 vjet nga shuarja e Rektorit të parë të Universitetit të Tetovës, Prof. dr. Fadil Sulejmani. Fadil Sulejmani u lind më 5.12.1940 në katundin Bozovcë të Malësisë së Tetovës. Arsimin fillor e kreu në vendlindje

Lexo tërë artikullin
Me Ali Ahmetin Maqedonia në NATO

Me Ali Ahmetin Maqedonia në NATO

Maqedonia nën udhëheqjen e Ali Ahmetit shkelë të pashkelurën deri më tani në historinë e saj! Politikani modern shqiptar, patrioti e atdhetari i lavdishëm, luftëtari e komandanti i përgjithshëm i UÇK-së, udhëheqësi i popullit shqiptar Ali Ahmeti, jo vetëm është

Lexo tërë artikullin
Profesori amerikan: UÇK mund të pushtonte Maqedoninë në vitin 2001

Profesori amerikan: UÇK mund të pushtonte Maqedoninë në vitin 2001

Michael S. Lund, profesor në Universitetin ‘John Hopkins’ në Washington mendon se kryengritësit e UÇK-së mund të kishin marrë krejt Maqedoninë, aq sa armata shtetërore do të zhbëhej e do të detyrohej të kthehej në shumësi bandash paramilitare. Presidenti maqedonas,

Lexo tërë artikullin
JONUZ  MUSLIU  PERSONALITET I MADH I KOMBIT

JONUZ MUSLIU PERSONALITET I MADH I KOMBIT

Fjalim i veprimtarit, Ismet Sylejmani, në Akademinë Përkujtimore në Gjilan, në njëvjetorin e ndarjes nga jeta, të liderit të Luginës së Preshevës, Jonuz Musliu. E nderuar familje e Jonuz Musliut! Të dashura familje të dëshmorëve! Shokë e bashkëveprimtarë të Jonuzit!

Lexo tërë artikullin
Ismet Sylejmani: Një vit pa të madhin e çështjes kombëtare, Jonuz Musliun

Ismet Sylejmani: Një vit pa të madhin e çështjes kombëtare, Jonuz Musliun

Veprimtari Ismet Sylejmani ka kujtuar në njëvjetorin e ndarjes nga jeta, Jonuz Musliun. Ai përmes një postimi në llogarinë e vet në “Facebook”, ka shkruar se Musliu do të jetë i pavdekshëm. “Një vit ndarje nga jeta e veprimtarit të

Lexo tërë artikullin
OPINION | Fjalimi i pathënë i Artan Grubit: Lista e Shindlerit

OPINION | Fjalimi i pathënë i Artan Grubit: Lista e Shindlerit

Që të mos mbetet i pathënë fjalimi im në seancën e 75 historike të Kuvendit të Maqedonisë të mbajtur më 11 janar 2019, në të cilën u miratuan amandamentet kushtetuese për ta ndryshuar emrin, po ua dërgoj në tërësi: Mirëdita

Lexo tërë artikullin
Maqedonia në NATO dhe BE, fitore e popullit shqiptar në Maqedoni

Maqedonia në NATO dhe BE, fitore e popullit shqiptar në Maqedoni

MAQEDONIA NË NATO DHE BE, FITORE E POPULLIT SHQIPTAR DHE E ALI AHMETIT “…Maqedonia në NATO e BE, fitore e popullit shqiptar në Maqedoni!…” “…Maqedonia nën udhëheqjen e Ali Ahmetit shkelë të pashkelurën deri më tani në historinë e saj!…”

Lexo tërë artikullin
Opinion nga Milaim Fetai: Bilall Kasami  po bënë një hap të madh në drejtim të gabuar

Opinion nga Milaim Fetai: Bilall Kasami  po bënë një hap të madh në drejtim të gabuar

Votimi i Marrëveshjes së Prespës në Parlament,  Maqedonisë realisht ia mundëson të bëhet pjesë e NATO-s dhe e Bashkimit Evropian. Anëtarësimi në Nato dhe BE janë  përcaktime strategjike kombëtare. Shqipëria dhe  Kosova janë përcaktuar  për këtë rrugëtim. Pengesa që po

Lexo tërë artikullin