Maliqi: Referendum i suksesshëm, konsensus me opozitën

Maliqi: Referendum i suksesshëm, konsensus me opozitën

Ish zv/ministri i mbrojtjes dhe ish deputeti, Nazmi Maliqi vlerëson se referendumi për Marrëveshjen me Greqinë do të jetë i suksesshëm, për shkak se sipas tij, nuk ka arsye që të ndodh e kundërta. Megjithatë në një intervistë për Alsat

Lexo tërë artikullin
Deputetja e LSDM-së: Të dalim në referendum për të ardhmen e Maqedonisë

Deputetja e LSDM-së: Të dalim në referendum për të ardhmen e Maqedonisë

Deputetja e LSDM-së dhe koalicionit Sllavica Shumanska-Miteva, sot në Vinicë mbajti konferencë për shtyp ku tha se vjen koha e vendimit historik për të ardhmen tonë. Ajo ju bëri thirrje qytetarëve, bashkërisht dhe në mënyrë masive dhe të dinjitetshme të

Lexo tërë artikullin
Referendumi , LSDM: VMRO s’ka qëndrim të qartë; VMRO-DPMNE: Korrupsioni i qeverisë pengesë kryesore

Referendumi , LSDM: VMRO s’ka qëndrim të qartë; VMRO-DPMNE: Korrupsioni i qeverisë pengesë kryesore

Referendumi i 30 shtatorit vazhdon të përplas dy partitë politike maqedonase LSDM dhe VMRO-DPMNE. Socialdemokratët akuzojnë liderin e VMRO-së se akoma nuk është prononcuar për referendumin pasi s’kanë qëndrim të qartë. Nga LSDM theksojnë se Maqedonia nuk ka alternativë tjetër

Lexo tërë artikullin
KShZ, 251 mërgimtarë janë paraqitur për të votuar; Mërgimtarët, kemi nevojë për më shum informacione

KShZ, 251 mërgimtarë janë paraqitur për të votuar; Mërgimtarët, kemi nevojë për më shum informacione

Deri në mesditë 251 mërgimtarë kanë parashtruar kërkesë për tu evidentuar si votues për referendumin e 30 shtatorit. Siç bëjnë të ditur nga Komisionit Shtetëror Zgjedhor nga 251 kërkesat e parashtruara nëpërjet veb faqes së këtij komisioni, 127 kërkesa tanimë

Lexo tërë artikullin
Votimi i diasporës, Ademi: Presim interesim për referendumin

Votimi i diasporës, Ademi: Presim interesim për referendumin

Të drejtën e votës në referendumin për emrin do ta ketë edhe diaspora. Për ta shfrytëzuar këtë të drejtë, shtetasit e Maqedonisë më punë të përkohëshme jashtë vendit do të duhet që deri më 23 shtatorë në përfaqësit diplomatike të

Lexo tërë artikullin
Novakovski: Pres pjesëmarrje prej mbi 50 për qind në referendum

Novakovski: Pres pjesëmarrje prej mbi 50 për qind në referendum

Ish kryetari i Komisionit Shtetëror Zgjedhor Aleksandar Novakoski tha në një intervistë për Zërin e Amerikës në maqedonisht se pret të arrihet konsensus me një pjesëmarrje prej mbi 50 për qind në referendumin e ardhshëm më 30 shtator, përcjell FLAKA.

Lexo tërë artikullin
Maqedoni, interesim i ulët nga diaspora për referendumin e 30 shtatorit

Maqedoni, interesim i ulët nga diaspora për referendumin e 30 shtatorit

Vetëm 19 shtetas të Maqedonisë të cilët janë me qëndrim të përhershëm ose me punë të përkohshme jashtë vendit janë paraqitur gjatë ditës së parë të regjistrimit nëpërmjet aplikimit në web-faqen e Komisionit Shtetëror Zgjedhor për të drejtën e tyre

Lexo tërë artikullin
Referendumi, Ademi i bën thirrje diasporës

Referendumi, Ademi i bën thirrje diasporës

Ministri për diasporë Edmond Ademi i bëri thirrje diasporës që deri më 23 gusht 2018 të paraqiten për realizimin e së drejtës të votimit në faqen e internetit të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve: https://dijaspora.sec.mk/Default.aspx. “Të nderuar bashkatdhetarët në diasporë, më 30

Lexo tërë artikullin
KSHZ: Kushdo mund të bëjë fushatë për referendumin

KSHZ: Kushdo mund të bëjë fushatë për referendumin

Përveç Kuvendit si propozues zyrtar, fushatë për referendumin e 30 shtatorit mund të bëjnë të gjithë. Qeveria, Partitë politike, OJQ-të madje dhe individë kanë të drejtë të bëjnë fushatë dhe t’i bindin qytetarët që të votojnë “Për”, “Kundër” ose të

Lexo tërë artikullin
Pastrimi i listës zgjedhore, Derkovski: Është detyrë e MPB-së, jo e KSHZ-së

Pastrimi i listës zgjedhore, Derkovski: Është detyrë e MPB-së, jo e KSHZ-së

Shqyrtimi publik i listës zgjedhore ka vazhduar edhe sot, megjithëse deri tani, vetëm pak më shumë se 200 qytetarë, kanë kontrolluar të dhënat e tyre. Nga KSHZ gjithsesi kanë sqaruar, se megjithë kontrollet nga qytetarët, asnjëherë nuk mund të pretendohet

Lexo tërë artikullin

Publicitet


Moti sot
14°
24°
Sun
24°
Mon
23°
Tue
23°
Wed