Prindërit gabohen që mendojnë se vaksina kundër gripit shkakton gripin

Prindërit gabohen që mendojnë se vaksina kundër gripit shkakton gripin

Shumica e prindërve gabimisht besojnë se vaksinat  e gripit mund të shkaktojnë gripin, zbulon një studim i ri. Vaksina, e cila përmban një virus të çaktivizuar, rekomandohet nga CDC për të gjithë amerikanët, veçanërisht më të prekshmit, për të ulur

Lexo tërë artikullin
Zbulohen zëvendësuesit e insulinës për diabetikët

Zbulohen zëvendësuesit e insulinës për diabetikët

Gjegjësisht, në botën e sotme ekzistojnë më shumë se 415 milionë njerëz me diabet, dhe deri në vitin 2030 parashikohet se do të jetë shkaktari i shtatë kryesor i vdekjes. .“Nivelet e sheqerit në gjak mund të jenë më shumë

Lexo tërë artikullin
Dy shenjat që tregojnë se keni mungesë të vitaminave esenciale

Dy shenjat që tregojnë se keni mungesë të vitaminave esenciale

Mungesa e vitaminave dhe minerale ndodh atëherë kur trupit i mungojnë disa vitamina dhe minerale të caktuara. Varësisht se cila vitaminë apo mineral ju mungon, edhe simptomat dhe shkaktarët dallojnë. P.sh., mungesa e hekurit mund të shkaktohet nga humbja e

Lexo tërë artikullin
Qasje e re në luftën kundër shtypjes së lartë të gjakut

Qasje e re në luftën kundër shtypjes së lartë të gjakut

Shkencëtarët të cilët kanë kryer eksperimente në minjtë kanë zbuluar se përmes çaktivizimit të nervave të caktuara në qafë, mund të shërohet në mënyrë efektive presioni i lartë i gjakut. Ky është një zbulim që mund të ndihmojnë në luftën

Lexo tërë artikullin
MSH: Janë blerë 28,000 vaksina katërvalente për gripin sezonal

MSH: Janë blerë 28,000 vaksina katërvalente për gripin sezonal

Ministria e Shëndetësisë ka blerë 28,000 doza të vaksinave për të mbrojtur kundër gripit sezonal për 2018/2019, përcjell FLAKA. Siç informojnë, kjo është një vaksinë me katërvalente që është më e re dhe me cilësi të lartë dhe mbron kundër

Lexo tërë artikullin
Më shumë se 200 fëmijë me nevoja të veçanta presin në listë për shërbime dentare

Më shumë se 200 fëmijë me nevoja të veçanta presin në listë për shërbime dentare

Rreth 200 fëmijë me nevoja të veçanta janë në listën e pritjes për shërbimet dentare. Dhe në qoftë se ata kanë dhimbje të padurueshme ose kanë nevojë për të mbushur dhëmbin, ata duhet të presin në linjë, sepse te ato

Lexo tërë artikullin
“Dhuro organ – dhuro jetë”, dhurimi i organeve ende temë tabu në Maqedoni

“Dhuro organ – dhuro jetë”, dhurimi i organeve ende temë tabu në Maqedoni

Dhurimi i organeve nuk guxon të jetë tabu temë në asnjë shoqëri. Por, vendi ynë ende nuk ka një pasqyrë të qartë se sa persona janë në listën e pritjes për dhurim të organeve. Për momentin, Ministria e Shëndetësisë pret

Lexo tërë artikullin
Pikat për hundë nuk preferohet të përdoren për fëmijët nën 6 vjeç

Pikat për hundë nuk preferohet të përdoren për fëmijët nën 6 vjeç

Prindërit nuk do të duhej t’i japin fëmijëve para se t’i mbushin gjashtë vjeç, ndërkaq fëmijët midis moshës gjashtë dhe 12 vjeç mund t’i përdorin vetëm nëse është e domosdoshme, paralajmërojnë mjekët. Dëshmitë të cilat konfirmojnë efikasitetin e këtyre ilaçeve

Lexo tërë artikullin
Shkenca afër zbulimit të vaksinës kundër virusit Lassa

Shkenca afër zbulimit të vaksinës kundër virusit Lassa

Shkenca ka përparuar një hapa para në zbulimin e vaksinës për ethet Lassa. Organizata Botërore e Shëndetësisë e konsideron virusin vrasës si një nga kërcënimet më urgjente me të cilat ballafaqohet njerëzimi. Por aktualisht nuk ekziston vaksina për të mbrojtur

Lexo tërë artikullin
Cigaret elektrike, më të dëmshme se duhani

Cigaret elektrike, më të dëmshme se duhani

Tymosja e cigareve elektrike mund të jetë po aq e dëmshme sa pirja e duhanit konvencional, sipas hulumtimeve. Përbërësit e cigareve elektrike mund të jenë aq të dëmshëm për mushkëritë sa duhani duke shkaktuar inflamacione të ndryshme sipas studimit të

Lexo tërë artikullin

REKLAMA

PARTNER

Maqedoni
10°
19°
Fri
17°
Sat
13°
Sun

ARKIVI I LAJMEVE