Zbulohet ilaçi që kthen të pamurit dhe pengon verbërinë

Zbulohet ilaçi që kthen të pamurit dhe pengon verbërinë

Tani ekziston ilaçi i ri i cili shkatërron ADN-në informuese para se ajo të shndërrohet në proteinë dhe në atë mënyrë pengon që gjeni kontestues të përsëritet. Duke studiuar trurin, shkencëtarët kanë zbuluar që edhe sëmundjet e rralla të verbërisë

Lexo tërë artikullin
Mbipesha ia rritë fëmijës rrezikun e astmës deri në 30%

Mbipesha ia rritë fëmijës rrezikun e astmës deri në 30%

Fëmijët të cilët janë obezë kanë 30% më shumë shanse të sëmuren me astma. Kjo për shkak se, siç thonë ekspertët, rreth 1 në 10 raste me astma shkaktohen nga mbipesha. Thënë më thjesht, 10% e fëmijëve mund t’i shmangin

Lexo tërë artikullin
Shërbimet mobile do të zëvendësojnë mungesën e mjekëve në zona rurale

Shërbimet mobile do të zëvendësojnë mungesën e mjekëve në zona rurale

Ministi i Shëndetësisë Venko Filipçe në edicionin e sotëm të emisionit “Magazina Ekonomike” në televizionin Alsat ka shpjeguar zgjidhjen e problemit të mungesës së mjekëve në zonat rurale. Ministri i Shëndetësisë njoftoi se të gjithë zonat rurale ku ka mungesë

Lexo tërë artikullin
Kërkime të reja për sëmundjen e Alzheimerit

Kërkime të reja për sëmundjen e Alzheimerit

Sipas vlerësimeve, në të gjithë botën 44 milionë njerëz të moshës 65 vjeç e sipër, janë me Alzajmer, forma më e zakonshme e demencës. Alzheimeri është një çrregullim degjenerativ i trurit, që shkakton humbje të kujtesës dhe dëmton të menduarit,

Lexo tërë artikullin
Zbulohet bakteri i rrezikshëm që shkakton verbëri dhe meningjit

Zbulohet bakteri i rrezikshëm që shkakton verbëri dhe meningjit

Hulumtuesit në Indi kanë zbuluar rastet e para të infeksioneve bakteriale që mund të çojnë në verbëri, meningjit dhe infeksion. Klebsiella pneumoniae është një bakter që infekton pacientët për shkak të sepsës. Bakteret u zbuluan nga mjekët e Kolegjit Kristian

Lexo tërë artikullin
Gjërat që mund t’i bëni në shtëpi për eliminimin e venave varikoze

Gjërat që mund t’i bëni në shtëpi për eliminimin e venave varikoze

Sipas statistikave, rreth 40-50% e meshkujve dhe femrave mbi 50 vjeç vuajnë nga disa lloje venash me varikozë ose spinë. Shumë prej këtyre njerëzve blejnë kremave të shtrenjta dhe madje iu nënshtrohen edhe operacioneve me lazer në një përpjekje për

Lexo tërë artikullin
Lindjet gjatë dy muajve të fundit, numri i maqedonasve bie, i shqiptarëve rritet

Lindjet gjatë dy muajve të fundit, numri i maqedonasve bie, i shqiptarëve rritet

Në Klinikën Universitare të Gjinekologjisë dhe Obstetrikës – Shkup raporti për dy muajt e fundit (tetor dhe nëntor), tregon se kanë lindur në total 707 foshnje të reja, prej tyre 224 janë shqipëtar dhe 348 maqedonas, përcjell FLAKA. Në tetor

Lexo tërë artikullin
Kur urinimi i shpeshtë është shenjë alarmi

Kur urinimi i shpeshtë është shenjë alarmi

Zgjoheni më shumë se dy herë natën për të shkuar në banjë, mbase keni problem serioz, kërkoni këshillën e mjekut. Nxitja për të urinuar di të jetë shumë e pakëndshme, aq më parë kur banja nuk është afër apo kur

Lexo tërë artikullin
Mjekimi i gabuar, ndërron jetë foshnja

Mjekimi i gabuar, ndërron jetë foshnja

Një vogëlushe 2 muajshe ka ndërruar jetë nga meningjiti. Mjekët e spitalit të fëmijëve në Edinburg thanë se vogëlushja Amber Rafferty vuante nga kapsllëku dhe e mbajtën vetëm disa orë në spital, ndërkohë që kishin gabuar, pasi ajo kishte meningjit

Lexo tërë artikullin
Shkencëtarët në prag të gjetjes së kurës për HIV

Shkencëtarët në prag të gjetjes së kurës për HIV

Hulumtuesit nga Universiteti Illinois besojnë se janë një hap afër zhdukjes së plotë të virusit tek pacientët. Është rikthyer shpresa për miliona pacientë të cilët luftojnë me HIV pasi studiuesit besojnë se janë në prag të gjetjes së një kure

Lexo tërë artikullin

PUBLICI8

Sondazhi

Vlerësimi juaj për vitin 2018 ?
Maqedoni
1°
1°
Thu
2°
Fri
2°
Sat

ARKIVI I LAJMEVE