Cakaj-Borrell: Spanja mbështet Shqipërinë për sfidën drejt BE-së

Cakaj-Borrell: Spanja mbështet Shqipërinë për sfidën drejt BE-së

Spanja mbështet Shqipërinë për sfidën drejt BE-së, ka deklaruar kryediplomati i Spanjës. Në kuadër të punimeve të takimit joformal të Ministrave të Jashtëm të vendeve pjesëmarrëse të OSBE-së, Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, zhvilloi

Lexo tërë artikullin
Arrestohet `Banda e Londrës`, nën pranga 12 shqiptarë

Arrestohet `Banda e Londrës`, nën pranga 12 shqiptarë

“My London” ka publikuar ditën e sotme një artikull, rreth bandës kriminale, ku 12 pjesëtarët e saj ishin shqiptarë, të cilët trafikonin kokainë në Londër. Janë vënë nën pranga 12 anëtarë të “bandës së krimit të organizuar në shkallë të

Lexo tërë artikullin
Fleckenstein: Shqipëria e meriton integrimin në BE

Fleckenstein: Shqipëria e meriton integrimin në BE

Ish-eurodeputeti i Parlamentit Evropian dhe raportuesi për Shqipërinë, Knut Fleckenstein deklaron se do të vazhdojë të mbështesë Shqipërinë në rrugën e saj drejt BE-së. Teksa ka postuar një foto me dy fëmijë me veshje tradicionale shqiptare, Fleckenstein shprehet se njerëzit

Lexo tërë artikullin
Tronditje të fuqishme tërmeti pranë kufirit shqiptar

Tronditje të fuqishme tërmeti pranë kufirit shqiptar

Veriu i Greqisë goditet nga një tërmet me magnitudë 5.2 ballë, shumë pranë kufirit me Shqipërinë. Sipas raportimeve mësohet se tërmeti e ka patur epiqendrën pranë qytetit Stanos, 45 km larg Prevezës. Ende nuk ka informacione për dëme në njerëz

Lexo tërë artikullin
Gjinushi: Dekreti i Metës, nul. S’dorëhiqem

Gjinushi: Dekreti i Metës, nul. S’dorëhiqem

Të premten, Presidenti Meta, refuzoi emërimin e Skënder Gjinushit në krye të Akademisë së Shkencave, i zgjedhur në datë 24 maj të këtij viti. Në një intervistë për Top Channel, Skënder Gjinushi, e quajti dekretin e presidentit të pavlefshëm dhe

Lexo tërë artikullin
Zgjedhjet e 30 qershorit, Bardhi: Edhe kandidate për Këshill edhe mbikëqyrëse e votave. Ndodh në Vaun e Dejës

Zgjedhjet e 30 qershorit, Bardhi: Edhe kandidate për Këshill edhe mbikëqyrëse e votave. Ndodh në Vaun e Dejës

Partia Demokratike përmes sekretarit të Përgjithshëm Gazmend Bardhi, ka denoncuar sot një tjetër skandal që sipas tij ka ndodhur në Vaun e Dejës për zgjedhjet e 30 qershorit. Bardhi ka bërë publike dokumentet, ku sipas tij vërtetohet se një nga

Lexo tërë artikullin
Presidenti Meta vlerësohet me Çmimin Ndërkombëtar të Venecias “Luani i Artë” për promovimin e demokracisë dhe pluralizmit politik

Presidenti Meta vlerësohet me Çmimin Ndërkombëtar të Venecias “Luani i Artë” për promovimin e demokracisë dhe pluralizmit politik

Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta u vlerësua në Venecia me Çmimin Ndërkombëtar “Luani i Artë”, me motivacionin: “Në vlerësim të kontributeve të tij për promovimin e demokracisë dhe pluralizmit politik, për forcimin e paqes dhe stabilitetit në

Lexo tërë artikullin
Një rus arrestohet në Tiranë për terrorizëm

Një rus arrestohet në Tiranë për terrorizëm

Policia e Shtetit në Shqipëri në bashkëpunim me agjencitë ligjzbatuese partnere dhe ato të inteligjencës, ka vënë në pranga një 34-vjeçar rus të kërkuar për terrorizëm. I arrestuari që do të ekstradohet drejt Rusisë është identifikuar si R. M., lindur

Lexo tërë artikullin
Basha mbledh Kryesinë: Do t`i japim fund qeverisë korruptive të Edi Ramës

Basha mbledh Kryesinë: Do t`i japim fund qeverisë korruptive të Edi Ramës

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, mblodhi sot Kryesinë dhe ish-grupin parlamentar të PD-së. Burime nga mbledhja bëjnë me dije se Basha u ka kërkuar strukturave angazhim maksimal. “Të intensifikojmë takimet me qytetarët në të gjithë vendin. Refuzimin e 30

Lexo tërë artikullin
Meta rrëzon emërimin e Gjinushit në krye të Akademisë së Shkencave

Meta rrëzon emërimin e Gjinushit në krye të Akademisë së Shkencave

Presidenti Ilir Meta ka refuzuar me një dekret të posaçëm emërimin e akademikut Skënder Gjinushi si kryetar i Akademisë së Shkencave. Arsyeja e refuzimit sipas Metës është se “ditën e realizimit të procesit zgjedhor për kryetar të Akademisë së Shkencave,

Lexo tërë artikullin