Zbatimi i reformës, Nishani: Të shmanget kapja e drejtësisë

Zbatimi i reformës, Nishani: Të shmanget kapja e drejtësisë

Në një takim me bashkë-reporterët e Këshillit të Evropës për Shqipërinë, Andrej Hunko dhe Joseph O’Reilly, Presidenti Bujari Nishani ka theksuar domosdoshmërinë për shmangien me çdo kusht të kapjes se procesit të Reformës në Drejtësi dhe institucioneve që do krijohen

Lexo tërë artikullin
Shtyhet ligji i 7-të i Reformës; Opozita ikën, shumica më pak se 80 deputetë në sallë

Shtyhet ligji i 7-të i Reformës; Opozita ikën, shumica më pak se 80 deputetë në sallë

Partia Demokratike e braktisi pjesën e votimit në Parlament duke bërë të pamundur votimin e disa ligjeve me 84 vota. Në rend dite ishin disa ndryshime në Kodin Civil për ligjin e falimentit, por më i rëndësishmi është ligji i

Lexo tërë artikullin
Kuvendi: Asnjë zyrtar nuk rezulton i dënuar nga gjykatat shqiptare

Kuvendi: Asnjë zyrtar nuk rezulton i dënuar nga gjykatat shqiptare

Kuvendi i Shqipërisë ka publikuar dje një përgjigje mbi gjendjen gjyqësore të zyrtarëve, në zbatim të ligjit të dekriminalizimit, verifikimin e të cilëve e kishte në kompetencë ky institucion. Pasi ka marrë informacion nga Zyra e Gjendjes Gjyqësore, Kuvendi konstaton

Lexo tërë artikullin
Turqia: Hetim investimeve të Gulen në Shqipëri. Bushati: Na sillni fakte

Turqia: Hetim investimeve të Gulen në Shqipëri. Bushati: Na sillni fakte

Edhe pse prej vitesh është artikuluar se Turqia është një ndër  partnerët strategjikë të Shqipërisë, deri më sot ende nuk ka një dokument që formalizon këtë partneritet. Por gjatë vizitës së tij zyrtare në Ankara, ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati

Lexo tërë artikullin
Dekorimi i 67 nacionalistëve, reagon Presidenti Nishani

Dekorimi i 67 nacionalistëve, reagon Presidenti Nishani

Në një deklaratë të postuar në faqen zyrtare të Presidencës, theksohet se kujtimi dhe dekorimi i 67 nacionalistëve të ekzekutuar nga dora kriminale e një grupimi të bolshevikëve shqiptarë të orientuar nga të dërguarit jugosllavë, është një detyrim dhe përgjegjësi historike

Lexo tërë artikullin
Shqipëri: Qeveria  ka nisur rishikimin e ligjit për importin e mbetjeve!

Shqipëri: Qeveria ka nisur rishikimin e ligjit për importin e mbetjeve!

Partia Socialiste mund të rishikojë draftin e saj për importin e mbetjeve para së gjithash pas kthimit në Kuvend të ligjit nga presidenti Nishani, por edhe për qëndrimin kundër të aleatëve të saj në koalicionin qeverisës LSI-PDIU. Një tjetër shtysë

Lexo tërë artikullin
Zhbllokohet për automjete sheshi “Nënë Tereza”

Zhbllokohet për automjete sheshi “Nënë Tereza”

Sheshi “Nënë Tereza” i është rikthyer normalitetit pas më shumë se 6 muaj i bllokuar për lëvizjen e makinave. Burime zyrtare nga Bashkia e Tiranës, njoftuan se vendimi për të hapur sheshin “Nënë Tereza” është marrë për të ndihmuar në lehtësimin

Lexo tërë artikullin
Basha: Të hapur për koalicione, të luftojmë bandën e pushtetarëve

Basha: Të hapur për koalicione, të luftojmë bandën e pushtetarëve

Partia Demokratike është e hapur për aleatë të rinj, në prag të zgjedhjeve parlamentare. Kjo sipas kryetarit të PD-së, Lulzim Basha bëhet për të luftuar krimin drogën, e cila sipas tij ka mbështetjen e qeverisë. “E dimë që droga nuk

Lexo tërë artikullin
Debate mes ministrave për kanabisin. Manjani i përgjigjet Kodhelit dhe Tahirit

Debate mes ministrave për kanabisin. Manjani i përgjigjet Kodhelit dhe Tahirit

“Po qe e nevojshme them se duhet të dalë edhe ushtria. Nga ky fenomen o ndahemi tani, o nuk ndahemi më”. Kjo deklaratë e pak ditëve më parë e Ministrit të Drejtësisë, Ylli Manjani për të angazhuar forcat e Armatosura

Lexo tërë artikullin
Meta: Ta ngremë LSI-në në një stad më të lartë

Meta: Ta ngremë LSI-në në një stad më të lartë

Kryetari i LSI-së, Ilir Meta mori pjesë në një në takim me strukturat e Lëvizjes Rinore për Integrim të Durrësit, ku u shpërndanë 300 karta të reja anëtarësimi. “Shqipëria duhet të ecë përpara me hapin e ëndrrave të të rinjve.

Lexo tërë artikullin

REKLAMA

PARTNER

Maqedoni
13°
19°
Wed
19°
Thu
19°
Fri

ARKIVI I LAJMEVE