Nishani dekreton datën e zgjedhjeve, qershor 2017

Nishani dekreton datën e zgjedhjeve, qershor 2017

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka dekretuar këtë të hënë datën e mbajtjes së zgjedhjeve të ardhshme parlamentare. Burime nga zyra e shtypit e Presidencës kanë bërë me dije se kreu i shtetit ka caktuar datën 18 qershor 2017. Në

Lexo tërë artikullin
“Gjurmë Shqiptare”, si u zhdukën shqiptarët e Plavës dhe Gucisë

“Gjurmë Shqiptare”, si u zhdukën shqiptarët e Plavës dhe Gucisë

Emisioni “Gjurmë Shqiptare” ka sjellë këtë të shtunë realitetin e Plavës e Gucisë, në Malin e Zi. Si humbën shumica dërrmuese shqiptare? Asimilimi, presioni, betejat për mbijetesë, deri tek përçarja e sotme nga partitë politike. Për më shumë ndiqni investigimin

Lexo tërë artikullin
Deklaratat e Kamenos, Kodheli: Përpjekje për të ngritur fantazmat e së shkuarës

Deklaratat e Kamenos, Kodheli: Përpjekje për të ngritur fantazmat e së shkuarës

Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli ka reaguar ndaj deklaratave të homologut të saj grek, Kamenos. Në një status në Facebook ministrja thotë se NATO u krijua për të bashkuar vendet demokratike, teksa i quan deklaratat si një përpjekje për të

Lexo tërë artikullin
Bushati në Romë, me homologun Gentiloni për integrimin

Bushati në Romë, me homologun Gentiloni për integrimin

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati ka zhvilluar këtë të premte një vizitë zyrtare në Romë, ku është takuar me homologun e tij Paolo Gentiloni. Lajmin e ka bërë të ditur vetë shefi i diplomacisë shqiptare përmes një postimi në rrjetin

Lexo tërë artikullin
Rama: Greqia, s’besoj të bjerë aq poshtë sa të pengojë integrimin

Rama: Greqia, s’besoj të bjerë aq poshtë sa të pengojë integrimin

Kryeministri Edi Rama, në emisionin “Top Story” të së enjtes e quajti artificial tensionin me Greqinë, por ai sërish theksoi se do vazhdonte të fliste për çështjet e mbetura pa zgjidhur mes dy vendeve, një prej të cilave edhe çështja

Lexo tërë artikullin
Komisioni Europian pranon autorësinë e përkthimit të Vettingu-t

Komisioni Europian pranon autorësinë e përkthimit të Vettingu-t

Komisioni Europian ka pranuar autorësinë e përkthimit të Ligjit të Ventting -ut në Anglisht, i cili rezulton me gabime e pasaktësi, që sipas opozitës, ndryshojnë kuptimin e ligjit. Duke iu përgjigjur interesit të Televizionit Klan mbi këtë skandal, Zyra e

Lexo tërë artikullin
Rama: Rritje pagash në administratë deri në 36 për qind, nuk do ketë të ardhura nën 357 mijë lekë

Rama: Rritje pagash në administratë deri në 36 për qind, nuk do ketë të ardhura nën 357 mijë lekë

Duke filluar nga muaji mars asnjë zyrtar në administratën publike të Shqipërisë nuk do të paguhet më pak se 357 mijë lekë. Kryeministri Edi Rama ka prezantuar dje strategjinë e qeverisë për rritjen e pagave dhe modernizimin e administratë publike,

Lexo tërë artikullin
Propozimi i Blushit: Strategji për integrimin

Propozimi i Blushit: Strategji për integrimin

Në një dalje përpara mediave, themeluesi i Partisë LIBRA, Ben Blushi ka kritikuar të gjithë klasën politike për procesin e integrimit të Shqipërisë. I ndodhur përpara kësaj situate, Blushi ka propozuar një pakt të madh për Europën, gjë kjo që

Lexo tërë artikullin
Basha: Buxheti i Ramës, me rritje taksash

Basha: Buxheti i Ramës, me rritje taksash

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, duke folur përpara mediave pas mbledhjes së grupit parlamentar, deklaroi se, “nesër Edi Rama do të paraqesë buxhetin e fundit, që do të jetë me rritje taksash”. “Ai që 3 vite më parë erdhi

Lexo tërë artikullin
Misteri i përkthimit të Vetting-ut, Kushtetuesja riçon draftin në Venecia

Misteri i përkthimit të Vetting-ut, Kushtetuesja riçon draftin në Venecia

Përkthimi i ligjit të Vetting-ut mund të kthehet nga një çështje teknike në një çështje politike, të cilën opozita mund ta interpretojë si cënim të kredibilitetit të opionit të Komisionit të Venecias. Top Channel ka mësuar se Gjykata Kushtetuese i

Lexo tërë artikullin

ARKIVI I LAJMEVE