Braçe shpërthen për “21 janarin”

Braçe shpërthen për “21 janarin”

Publikimi nga Top-Channel një ditë më parë të një dokumenti përmes të cilit Garda Republikës e quan të ligjshëm hapjen e zjarrit pasi sulmi i protestuesve të 21 janarit, ishte i dhunshëm, ka prodhuar në sallën e parlamentit gjysëm bosh,

Lexo tërë artikullin
Qeveria mbrojti Gërdecin, firma e Petro Koçit: Ishte aksident teknologjik

Qeveria mbrojti Gërdecin, firma e Petro Koçit: Ishte aksident teknologjik

Qëndrimi i Gardës nuk është i pari në radhën e qëndrimeve të qeverisë Rama ndaj çështjeve të bujshme të qeverisë së mëparshme. Një qëndrim të njëjtë ka mbajtur qeveria Rama sikurse qeveria Berisha edhe për çështjen e Gërdecit. Në ankimimin

Lexo tërë artikullin
Barazia gjinore, gratë parlamentare mblidhen në Tiranë

Barazia gjinore, gratë parlamentare mblidhen në Tiranë

Salla e seancave plenare të Kuvendit u mbush këtë të mërkurë nga gratë deputete të Kuvendit të Shqipërisë, parlamentare të rajonit dhe krybashkiake, në Konferencën Vjetore të tyre. Konferencën e përshëndeti kreu i Kuvendit Ilir Meta. Ai tha se Shqipëria

Lexo tërë artikullin
Rekrutimi i vajzave nëpër studiot e seksit

Rekrutimi i vajzave nëpër studiot e seksit

“Fiks Fare” vijoi të martën me investigimin më të fundit që ka të bëjë me disa studio që punësojnë vajza, të cilat flasin në internet me klientë të huaj dhe biseda zhvillohet nudo. Studiot punojnë në fshehtësi, nëpër apartamente në

Lexo tërë artikullin
Rama britanikëve: Pa frikë, shqiptarët nuk do t’ju “pushtojnë”

Rama britanikëve: Pa frikë, shqiptarët nuk do t’ju “pushtojnë”

Kryeministri Edi Rama, në një lidhje direkte me “Sky News” ritheksoi se Britania e Madhe nuk ka arsye për t’u larguar nga BE-ja. “Kur e dëgjova në fillim propozimin për largim të Britanisë nga BE-ja mendova se ishte një shaka,

Lexo tërë artikullin
Rama në “The Times”: Shqipëri-Britani, jo partneritet jashtë BE-së

Rama në “The Times”: Shqipëri-Britani, jo partneritet jashtë BE-së

“Është absurde të tërheqësh Shqipërinë në betejën për Brexit”. Ky është titulli një editoriali shkruar nga kryeministri Edi Rama si përgjigje ndaj Michael Gove që sugjeronte se Britania mund të braktiste partneritetin e saj me Europën e ta zëvendësonte atë

Lexo tërë artikullin
21 Janari, funeral i paralajmëruar

21 Janari, funeral i paralajmëruar

Procesi 21 Janari ishte një histori gjyqësore e destinuar drejt mbylljes. Vendimet erdhën duke u zbutur nga njëra shkallë e gjyqësorit tek tjetra e për t’u mbyllur me dënime të lehta. Sinjali i parë i sistemit të drejtësisë u dha

Lexo tërë artikullin
Gjykata e Lartë varros “21 Janarin”; rrëzon rekursin e prokurorisë

Gjykata e Lartë varros “21 Janarin”; rrëzon rekursin e prokurorisë

Pasi e mbajti 3 vjet në dhomë këshillimi, Gjykata e Lartë rrëzoi rekursin e Prokurorisë së Përgjithshme, e cila këmbënguli  edhe në shkallën e fundit të gjyqësorit për 21 Janarin, dënimin me 23 vjet burgim për Ndrea Prendin dhe 25

Lexo tërë artikullin
Idrizi në Dibër: Gjithçka, që Rruga e Arbërit të ndërtohet

Idrizi në Dibër: Gjithçka, që Rruga e Arbërit të ndërtohet

Në kuadër të fushatës së antërarësimeve të reja, deputetët e Partisë Drejtësi, Integrim dhe Unitet ishin në qytetin e Peshkopisë. Gjatë fjalës së tij, kreu i PDIU-së Shpëtim Idrizi, ka ftuar qytetarët që t’i bashkohen kësaj force politike. “Unë ju

Lexo tërë artikullin
Shqipëria firmos marrëveshjen globale për klimën

Shqipëria firmos marrëveshjen globale për klimën

Shqipëria nuk është një vend industrialist dhe shkarkimet e gazit në atmosferë nuk arrijnë dot as kuotën e lejuar të ndotjes. Megjithatë, Shqipëria u bë pjesë e marrëveshjes historike të 175 vendeve të botës, që firmosen në selinë e Kombeve

Lexo tërë artikullin