Amnisti për qindra të burgosur në Shqipëri për shkak të mbipopullimit të burgjeve

Amnisti për qindra të burgosur në Shqipëri për shkak të mbipopullimit të burgjeve

Qeveria e Republikës së Shqipërisë propozon amnisti për disa qindra të burgosur për shkak të mbipopullimit të burgjeve, transmeton agjencia ATSH. Sipas propozim ligjit, parashihet lirim i 670 të burgosurve, të cilëve iu kanë mbetur edhe të paktën dy vjet

Lexo tërë artikullin
Zgjerohet amnistia, rritet numri i përfituesve. Përjashtohen politikanët

Zgjerohet amnistia, rritet numri i përfituesve. Përjashtohen politikanët

Parlamenti pritet të ndryshojë pothuajse të gjithë ligjin e amnistisë të paraqitur nga qeveria, duke zgjeruar kategoritë përfituese. Deputetët Pirro Lutaj dhe Ulsi Manja ishin propozues të nismës që rrit numrin e atyre që do të dalin nga burgu. “Amnistohen

Lexo tërë artikullin
Majko: Miqësia me Turqinë, më e vjetër se presidenti Erdogan

Majko: Miqësia me Turqinë, më e vjetër se presidenti Erdogan

Ish-kryeministri Pandeli Majko u shpreh se Kosova dhe Shqipëria nuk janë nënprodukte të politikës së Turqisë. Duke folur në Prishtinë, në konferencën e ambasadorëve të Kosovës, Majko tha se miqësia me Turqinë është më e vjetër se Erdogani. “Kosova dhe

Lexo tërë artikullin
Shqiptari i dënuar me 13 vjet burg ekstradohet nga Italia

Shqiptari i dënuar me 13 vjet burg ekstradohet nga Italia

Interpol Tirana ka zhvilluar një ekstradim në mënyrë të suksesshme gjatë ditës së sotme. Nga Roma është ekstraduar shtetasi Maksim Sota, 40 vjeç nga Fieri. Kjo gjë ka ndodhur, pasi Gjykata e Rrethit Fier, me vendimin nr. 39 datë 06.07.2004

Lexo tërë artikullin
Vetting-u, ankth dhe barazim, gjyqtarët ndahen para vendimit

Vetting-u, ankth dhe barazim, gjyqtarët ndahen para vendimit

E mërkura dhe e enjtja janë vendimtare për ligjin e Vetting-ut. Anëtarët e Gjykatës Kushtetuese do të vendosin nëse ligji është apo jo në përputhje me Kushtetutën dhe nëse cenon apo jo të drejtat themelore të njeriut. Të enjten, 8

Lexo tërë artikullin
Vetting-u të enjten. Kushtetuesja cakton datën e vendimit

Vetting-u të enjten. Kushtetuesja cakton datën e vendimit

Më shumë se dy muaj pasi u kundërshtua në Gjykatën Kushtetuese, të enjten “rojet” e Kushtetutës do të shprehen nëse ligji për Vetting-un është kushtetues apo jo. Pas një mbledhjeje të lajmëruar në fundjavë për këtë të hënë, gjyqtarëve kushtetues

Lexo tërë artikullin
Ndihma amerikane, fond 3 mln dollarë për reformën dhe antikrimin

Ndihma amerikane, fond 3 mln dollarë për reformën dhe antikrimin

Nëpërmjet ndryshimit të marrëveshjes së firmosur në vitin 2015 mes SHBA-ve dhe Shqipërisë, Amerika ka vendosur të akordojë 3 milionë dollarë shtesë për kontrollin e zbatimit të Reformës në Drejtësi dhe të “vetting”-ut. Të pranishëm në Komisionin e Jashtëm, zv.ministrat

Lexo tërë artikullin
100 vjet nga shpallja e Republikës Autonome të Korçës, ja çfarë shkruajnë mediat franceze

100 vjet nga shpallja e Republikës Autonome të Korçës, ja çfarë shkruajnë mediat franceze

Në kuadër të 100 vjetorit të shpalljes së Republikës Autonome të Korçës edhe mediat e huaja i kanë dedikuar një reportazh të veçantë. Flasim këtu për ato franceze, të cilat në një video kanë xhiruar pjesë nga qyteti i Korçës

Lexo tërë artikullin
“BMW X5” përplas për vdekje policin

“BMW X5” përplas për vdekje policin

Një 50-vjeçar ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti në Fushë-Krujë. Viktima, Vlash Dervishaj, është përplasur nga një automjet, në vendin e quajtur tek Mbikalimi i Fush-Krujës, rreth orës 22:00. Dervishaj me profesion polic burgu, ndrroi jetë në Spitalin

Lexo tërë artikullin
Manjani: Nuk kam qenë me Balilin në Dubai

Manjani: Nuk kam qenë me Balilin në Dubai

Insinuatave në media se ka qenë ai ministri që ka udhëtuar në Dubai me të shumëkërkuarin Kelmend Balili, ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani i është përgjigjur me një postim në rrjetet sociale, ku thotë se shpifja nuk ndihmon askënd. Në

Lexo tërë artikullin

REKLAMA