Bylykbashi përshëndet letrën e kongresmenëve amerikanë për ‘drejtësinë’

Bylykbashi përshëndet letrën e kongresmenëve amerikanë për ‘drejtësinë’

Tre kongresmenë amerikanë, Dana Rohrabacher, David Jolly dhe Rober Aderholt i janë drejtuar Sekretarit të Shtetit, John Kerry me një letër për reformën në drejtësi në Shqipëri. Në letër, kongresmenët vënë theksin tek rëndësia që ka zbatimi i plotë i

Lexo tërë artikullin
Kujtohet gjenocidi ndaj çamëve, Idrizi: Grekë, kërkoni ndjesë!

Kujtohet gjenocidi ndaj çamëve, Idrizi: Grekë, kërkoni ndjesë!

Nga varrezat e Kllogjerit, në Sarandë, ku u përkujtua 72-vjetori i gjenocidit grek ndaj çamëve, kreu i PDIU-së Shpëtim Idrizi i bëri thirrje qeverisë greke që, para se të kërkojë ngritjen e varreve për ushtarët grekë në Shqipëri, të nderojë

Lexo tërë artikullin
Basha: Bujqësia do të jetë prioritet

Basha: Bujqësia do të jetë prioritet

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka theksuar në Çermë të Lushnjes se në qeverisjen e ardhshme bujqësia do të jetë prioritet. “150 milionë euro do të jetë buxheti për bujqësinë, ku 100 milionë do të shkojnë për subvencionimin e

Lexo tërë artikullin
Padia e Beqajt, gjykata shpall të pafajshëm Lulzim Bashën

Padia e Beqajt, gjykata shpall të pafajshëm Lulzim Bashën

Gjykata e Tiranës ka shpallur të pafajshëm kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha, i cili akuzohej nga ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj për fyerje dhe shpifje. Sipas gjyqtarit Lazër Sallaku, deklarata e kreut të Partisë Demokratike e bërë në nëntorin

Lexo tërë artikullin
Shell në Shqipëri, Rama: Mesazh i qartë për investitorët e huaj

Shell në Shqipëri, Rama: Mesazh i qartë për investitorët e huaj

Kompania Shell ka nisur kërkimet në Shpirag për naftë dhe kryeministri Edi Rama ka deklaruar se marrëveshja me këtë kompani “nuk është në kurriz të popullit shqiptar, por në funksion të harmonizimit të interesave”. “Shell-i ka qëndruar në tavolinë për

Lexo tërë artikullin
Mali i Zi në NATO, Shqipëria miraton protokollin e anëtarësimit

Mali i Zi në NATO, Shqipëria miraton protokollin e anëtarësimit

Kuvendi i Republikës së Shqipërisë ka miratuar këtë paradite projektligjin për protokollin e anëtarësimit të Malit të Zi në NATO. Votimi ka qenë unanim me 109 vota pro, asnjë abstenim dhe asnjë kundër. Në fjalën e tij, kryetari i Kuvendit,

Lexo tërë artikullin
Berisha: Kthetrat e Ramës synojnë të kapin drejtësinë; reagon Xhafaj

Berisha: Kthetrat e Ramës synojnë të kapin drejtësinë; reagon Xhafaj

Ish-kryeministri Berisha, në fjalën e tij në Parlament ka pranuar nevojën për reformimin e sistemit të drejtësisë në vned, por sipas tij, “po shtohen çdo ditë forcat regresiste që duan ta përdorin reformën për të futur drejtësinë në kthetrat e

Lexo tërë artikullin
Projekti për historinë amerikane, Lu flet për reformën

Projekti për historinë amerikane, Lu flet për reformën

Nxënësit e 10 gjimnazeve të Tiranës kanë prezantuar projektin “Historia Amerikane në sytë e e adoleshentëve” në aktivitetin e mbajtur në Muzeun Kombëtar. Ngjarje e personazhe të rëndësishëm të historisë së Amerikës ishin në qendër të projekteve të propozuara nga

Lexo tërë artikullin
Hungaria kërkon nga KE-ja hapjen e negociatave me Shqipërinë

Hungaria kërkon nga KE-ja hapjen e negociatave me Shqipërinë

Ndryshe nga vendet e tjera anëtare të BE-së, të cilët e kanë lidhur pandashmërisht hapjen e negociatave të Shqipërisë për në BE me Reformën në Drejtësi, Hungaria ka kërkuar me insistim nga Komisioni Europian propozimin për hapjen e negociatave, pa

Lexo tërë artikullin
Paloka: Drafti në kalendarin e Kuvendit, provokim i rëndë

Paloka: Drafti në kalendarin e Kuvendit, provokim i rëndë

Kryetari i grupit parlamentar të PD, Edi Paloka ka deklaruar se, kërkesa për të futur në kalendarin e Kuvendit “projektin për kapjen politike të gjyqësorit” është një provokim i rëndë. Sipas Palokës, bëhet fjalë për një provokim “ndaj opozitës, parlamentarizmit

Lexo tërë artikullin

REKLAMA