Tirana e së ardhmes, Boeri shpjegon planin për qytetin

Tirana e së ardhmes, Boeri shpjegon planin për qytetin

Për arkitektin italian, Stefano Boeri, Tirana do të ketë 5 unaza të lëvizjes, 9 qendra kryesore të rrethohet në të gjithë perimetrinë saj nga një brez i gjelbër në mënyre që qyteti të rritet  me natyrën. Boeri vjen në Tiranë

Lexo tërë artikullin
Reforma, nis shqyrtimi i ligjeve; procesi pa opozitën

Reforma, nis shqyrtimi i ligjeve; procesi pa opozitën

Opozita mungoi këtë të hënë në komisionin për reformën në drejtësi, por kjo nuk ka penguar mazhorancën të ecë përpara me axhendën, e cila tani përfshin miratimin e 7 projektligjeve. Pa këto projektligje, ndryshimet kushtetuese janë të pazbatueshme. “Çdo punë

Lexo tërë artikullin
Kryeministri Rama uron lojtarët, ja edhe dhurata e parë

Kryeministri Rama uron lojtarët, ja edhe dhurata e parë

Kryeministri Edi Rama përmes një telefonate, uroi të gjithë lojtarët e kombëtares për fitoren ndaj Rumanisë, ndërsa mes batutash bëri edhe dhuratat e para për të gjithë delegacionin kuqezi, lojtarët dhe stafin teknik. “Duke filluar nga presidenti Duka e deri

Lexo tërë artikullin
Idrizi: Politika e jashtme është bërë më e fortë

Idrizi: Politika e jashtme është bërë më e fortë

PDIU dhe Shoqata Çamëria nënshkruan një marrëveshje të re me njëra-tjetrën për avancimin e çështjes çame. Në fjalën e mbajtur me këtë rast, kreu i PDIU-së, Shpëtim Idrizi vuri theksin tek ndryshimet e reja që kanë ndodhur në politikën e

Lexo tërë artikullin
Përplasja për draftin, Basha: Përvëlohet Parlamenti. Majko: Sherr për një gozhdë

Përplasja për draftin, Basha: Përvëlohet Parlamenti. Majko: Sherr për një gozhdë

Me “djegie mandatesh dhe përvëlim të Parlamentit” ka kërcënuar Lulzim Basha, nëpërmjet Facebook-ut, dërgimin në Kuvend të draftit të ndryshimeve kushtetuese. Por më shumë se një kërcënim për mazhorancën dhe Edi Ramën, të cilin e akuzon se kërkon me çdo

Lexo tërë artikullin
PD: Rama të tërheqë kriminelët, ndryshe vetëmbrojtje

PD: Rama të tërheqë kriminelët, ndryshe vetëmbrojtje

Drejtues dhe përfaqësues të Partisë Demokratike vizituan në spital kreun e FRPD së Kavajës, Kidi Kazazi, i plagosur sot me armë nga Saimir Kurti, i cilësuar nga opozita përfaqësues i PS-së së Kavajës dhe bashkëpunëtor i ngushtë i Elvis Rroshit.

Lexo tërë artikullin
“Reforma” mbërrin në Kuvend, firmoset nga 33 deputetë

“Reforma” mbërrin në Kuvend, firmoset nga 33 deputetë

Mazhoranca depozitoi të premten në mesditë nismën për ndryshimin e Kushtetutës. Ky është drafti final i miratuar vetëm me votën e mazhorancës të martën në Komisionin për reformën në drejtësi. Deputetët firmëtarë për ndryshimin e Kushtetutës janë 33, të gjithë

Lexo tërë artikullin
Rama i përgjigjet Bashës në Twitter: Ftesën bëja SHBA dhe BE-së

Rama i përgjigjet Bashës në Twitter: Ftesën bëja SHBA dhe BE-së

Përgjigjia e Edi Ramës për kreun e opozitës erdhi nëpërmjet një mesazhi në rrjetin social Twitter. Kryeministri përdori zhargonin e përditshëm për ta falenderuar me ironi Lulzim Bashën për ftesën për reflektim dhe qetësi. Dhe me të njëjtën ironi, Rama

Lexo tërë artikullin
Basha, ftesë Ramës: Hiq pengesën, prano rekomandimin 88

Basha, ftesë Ramës: Hiq pengesën, prano rekomandimin 88

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka takuar gjatë ditës së sotme disa ambasadorë. Pavarësisht se nuk bëhet e ditur me detaje tema e takimeve, thuhet se çështja e reformës në drejtësi ka qenë thelbësore. Më pas kryetari i Partisë

Lexo tërë artikullin
Rama: Të prishim vëllazërinë në krim mes politikës dhe gjyqësorit

Rama: Të prishim vëllazërinë në krim mes politikës dhe gjyqësorit

Në një konferencë për mediet, pas takimeve që pati me kreun e Kuvendit, Ilir Meta, si dhe me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara, Donald Lu, kryeministri Rama ka theksuar se sot ka ardhur momenti i së vërtetës dhe i ndarjes

Lexo tërë artikullin

REKLAMA