Gostivarasi Ditar Memedi, matematicienti më i mirë i gjeneratës

Gostivarasi Ditar Memedi, matematicienti më i mirë i gjeneratës

Ditar Memedi është shpallur student më i mirë i Institutit për matematikë të Fakultetit Matematiko-Natyror pranë Universitetit “Shën Kiril dhe Metodi” – Shkup, njofton Gostivari Sot Vendimi për student më të mirë, Ditar Memedit iu nda në një solemnitet rasti

Lexo tërë artikullin
Pas këngës “thirri ndjenjat” Genti vjen me hitin e ri “Jetimi” | VIDEO

Pas këngës “thirri ndjenjat” Genti vjen me hitin e ri “Jetimi” | VIDEO

Talenti i ri nga Gostivari, Gentian Çerkezi i njohur në opinion si Genti, pas shijimit të suksesit të këngës dhe video klipit të parë të titulluar “Thirri ndjenjat”, vjen me këngën re që e quajti “Jetimi”, shkruan portali Gostivari Sot.

Lexo tërë artikullin
Pashko Vasa dhe Shqipëria e tij vjen në Kumanovë nga talentja e Nikushtakut | VIDEO

Pashko Vasa dhe Shqipëria e tij vjen në Kumanovë nga talentja e Nikushtakut | VIDEO

Në manifestimin e mbajtur në Gjimnazin Ismet Jashari në Likovë të Kumanovës, me rastin e 28 nëntorit Ditës së pavarësisë, monenti që ngjalli emocion dhe që la përshtypje tek publiki i pranishëm ishte prezantimi i vogëlushes nga Nikushtaku u Kumanovës,

Lexo tërë artikullin
Gostivarit i shtohet edhe një magjistër shkence

Gostivarit i shtohet edhe një magjistër shkence

Merita Saliu, 25 vjeçare me prejardhje nga fshati Vrapçisht, ka mbrojtur me rezultat të lartë temën e masterit me titull “Krahasimi i parametrave cilësor dhe të sigurisë në ujin për pije nga rrjeti i rajonit të Pollogut”. Ajo ka magjistruar në

Lexo tërë artikullin
“Kuadri juaj nga Maqedonia”, konkurs për blerjen e fotografive

“Kuadri juaj nga Maqedonia”, konkurs për blerjen e fotografive

Agjencia për Promovimin dhe Mbështetjen e Turizmit të Republikës së Maqedonisë sot shpalli konkurs për blerjen e fotografive me temë “Kuadri juaj nga Maqedonia”. “Qëllimi është që T’ju nxisim, frymëzojmë, inkurajojmë ta ndani edhe Ju tregimin Tuaj nëpërmjet momenteve Tuaja më

Lexo tërë artikullin
Gostivarit i shtohet edhe një magjistër shkence

Gostivarit i shtohet edhe një magjistër shkence

Gostivarit i shtohet edhe një magjistër shkence. Fatlume Mexhiti Ibrahimi mbron me rezultat të lartë magjistraturën në UT Fatlume Mexhiti Ibrahimi, 28 vjeçare nga qyteti i Gostivarit, ka mbrojtur me rezultat të lartë temën e masterit me titull: “Veprat penale kundër

Lexo tërë artikullin
Tri aftësitë të cilat mund t’i mësoni brenda një jave, për t’i lënë përshtypje çdo njeriu

Tri aftësitë të cilat mund t’i mësoni brenda një jave, për t’i lënë përshtypje çdo njeriu

Në fjalimin e tij të vitit 2013 për “TEDx”, të quajtur “20 orët e para”, autori dhe eksperti i biznesit Josh Kaufman e ka kundërshtuar mitin se mësimi i aftësive të reja merr shumë kohë. Për ta mjeshtëruar një aftësi

Lexo tërë artikullin
Ardita Zulfiu dhe Sara Ilievska – fituese të konkursit të katërt për çmimin për përkthyes të ri

Ardita Zulfiu dhe Sara Ilievska – fituese të konkursit të katërt për çmimin për përkthyes të ri

Ardita Zulfiu dhe Sara Ilievska janë fituese të konkursit të katërt për përkthyes më të mirë të ri “Vavilon”, të cilin e organizon Delegacioni i Bashkimit Evropian në Shkup në bashkëpunim me Shoqatës e përkthyesve dhe interpretuesve. Çmimet u janë

Lexo tërë artikullin
Shqiptari nga Maqedonia sfidon veten në garën botërore në bodybuilding | FOTO

Shqiptari nga Maqedonia sfidon veten në garën botërore në bodybuilding | FOTO

Ka lindur në fshatin Lisec të Tetovës, në vitin 1997 ka emigruar në Zvicër ndërsa me bodybuilding meret tash e 5 vite. Ndonëse nuk e ka pasur ndërmend t’i futet këtij sporti seriozisht por vetëm si hobi, tentativat e trajnerit

Lexo tërë artikullin
Genti, talenti ri që e mori “vizën” nga Adrian Gaxha për tu ngjitë në skenë | VIDEO

Genti, talenti ri që e mori “vizën” nga Adrian Gaxha për tu ngjitë në skenë | VIDEO

Genti quhet këngëtari i ri me prejardhje nga Gostivari i cili ka lindur dhe jeton në Zvicër. Emri i tij i vërtetë është Gentian Çerkezi. Së fundmi, dëshirën e tij të jetës për tu bërë pjesë e skenës së muzikës

Lexo tërë artikullin