BE kontrollon përdorimin e të dhënave personale nga Google dhe Facebook

BE kontrollon përdorimin e të dhënave personale nga Google dhe Facebook

Komisioni Europian bëri të ditur se ka nisur një hetim paraprak ndaj Google dhe Facebook, për të zbuluar se si i mbledhin ato të dhënat personale të përdoruesve të tyre dhe për cilat qëllime. Tre vjet më parë, më 26

Lexo tërë artikullin
Galaxy Fold 2 do të lansohet së shpejti, nuk do të besoni çmimin e pajisjes

Galaxy Fold 2 do të lansohet së shpejti, nuk do të besoni çmimin e pajisjes

Samsung ka paralajmëruar një Samsung Galaxy Fold të ri me një dizajn në formë të guaskës. Më parë besohej se ky Samsung Galaxy Fold 2 i ri do të lansohej në Indi si Galaxy Fold W20 5G, por ajo që

Lexo tërë artikullin
Amerika po shqyrton vendosjen e sanksioneve shtesë ndaj ‘Huawei’-t

Amerika po shqyrton vendosjen e sanksioneve shtesë ndaj ‘Huawei’-t

Administrata amerikane po e shqyrton ndalimin e kompanisë kineze “Huawei” nga sistemi financiar i ShBA-së, si pjesë e një sërë masash që po planifikohet të ndërmerren ndaj gjigantit të pajisjeve të telekomit. Kështu kanë bërë me dije për “Reuters”, burime

Lexo tërë artikullin
Mbahet konferenca ndërkombëtare mbi të dhënat e hapura “GOT Data”

Mbahet konferenca ndërkombëtare mbi të dhënat e hapura “GOT Data”

Open Data Kosovo në bashkëpunim me fondacionin ePanstwo, organizatë kjo që operon në Poloni, më 6 dhjetor 2019, organizojnë konferencën ndërkombëtare mbi të dhënat e hapura dhe iniciativat teknologjike në Kosovë dhe Evropë, titulluar “GOT_Data”. Kjo konferencë një-ditore do të

Lexo tërë artikullin
Apple përmbyll blerjen e departamentit të modemëve të telefonave të Intel

Apple përmbyll blerjen e departamentit të modemëve të telefonave të Intel

Në fillim të këtij viti, Apple njoftoi se do të përvetësojnë biznesin e modemit të telefonave intelegjentë të Intel, duke konfirmuar në thelb se kompania përfundimisht mund të fillojë ndërtimin e modemeve të vet të telefonave, që nga ana tjetër

Lexo tërë artikullin
Paditet TikTok, dyshohet se të dhënat e përdoruesve i dërgon në Kinë

Paditet TikTok, dyshohet se të dhënat e përdoruesve i dërgon në Kinë

Aplikacioni për shpërndarjen e videove TikTok u padit në Shtetet e Bashkuara, për shkak të dyshimeve se ka transferuar “sasi të mëdha” të të dhënave të përdoruesve në Kinë. Padia e akuzon kompaninë për marrje të përmbajtjes pa pëlqimin e

Lexo tërë artikullin
Apple mund të paketoj AirPod së bashku me iPhone e 2020

Apple mund të paketoj AirPod së bashku me iPhone e 2020

Sipas një raporti të fundit, që përmend burime të industrisë, Apple mund të bashkojë AirPods-in e tyre me iPhonet e vitit 2020 vitin e ardhshëm, në një paketim. Pa ndarë shumë detaje, burimet pretendojnë se “shitësit e telefonave përfshirë Apple,

Lexo tërë artikullin
Në 2020 do të përdoret 5G në telefonat e mençur

Në 2020 do të përdoret 5G në telefonat e mençur

Por firma analitike gjithashtu thotë se shitjet e përgjithshme do të rriten me 1.5%. IDC tha se në 2010-ën, kur 4G-ja u prezantua, në vitin e parë penetrimi i telefonave të mençur 4G në treg ishte vetëm 1.3%. Edhe pse

Lexo tërë artikullin
Huawei Nova 6 me 5G shihet në fotot reale

Huawei Nova 6 me 5G shihet në fotot reale

HUAWEI Nova 6 5G së shpejti do të bashkohet me Nova 5T të zbuluar së fundmi, nëse imazhet e rrjedhura janë të vërteta. Ato u postuan në Weibo, duke pretenduar se përshkruanin Nova 6. Telefoni është përfolur për një lansim

Lexo tërë artikullin
Një në katër të rinj janë të varur nga celularët

Një në katër të rinj janë të varur nga celularët

Mesatarisht 23 për qind e fëmijëve apo të rinjve – përafërsisht një në katër prej tyre – kanë një përdorim “problematik” të celularëve, thuhet në një hulumtim të kohëve të fundit, shkruan Euronews, transmenton Portalb.mk. Ndër të tjera raportohej se, varësia ndaj

Lexo tërë artikullin