Google publikoi versionin e parë eksperimental të Android 8.1 Oreo

Google publikoi versionin e parë eksperimental të Android 8.1 Oreo

Pjesa tjetër e përditësimi nuk do të ndihet nga pjesa më e madhe e përdoruesve por 8.1 supozohet se do të aktivizojë Pixel Visual Core. Google publikoi ditën e Mërkure versionin më të fundit eksperimental të Android Oreo. Versioni 8.1

Lexo tërë artikullin
Facebook merr përfundimisht mbështetjen 4K video

Facebook merr përfundimisht mbështetjen 4K video

Facebook do të marrë të gjitha mbështetjet, përfshirë edhe atë për video me rezolucion 4K. Rrjeti social tash ka konfirmuar se po teston mbështetjen për ngarkimet me rezolucion 4K dhe riprodhim, bazuar në standardin 2160p UHD-1 Ultra-High-Definition transmeton KP. Mbështetja

Lexo tërë artikullin
Sony prezanton fotoaparatin A7R III

Sony prezanton fotoaparatin A7R III

Fansat e serisë së fotoaparateve Sony A7 do t’i gëzojë informacioni se kompania japoneze ka prezantuar modelin më të ri nga linja, në formë të Sony A7R III. Pajisja ka sensor full frame 42.4MP, me mbështetje për fotografim të vazhdueshëm

Lexo tërë artikullin
Ekspertët e sigurisë kibernetike japin alarmin

Ekspertët e sigurisë kibernetike japin alarmin

Interneti në prag të një “uragani virusesh”Ekspertët e sigurisë kibernetike japin alarmin se interneti ndodhet përpara atij që ata e quajnë “uragan virusesh”. Kompanitë më të mëdha të antiviruesve kanë zbuluar dy lloje viruesh tepër të fuqishme që po përhapen

Lexo tërë artikullin
Zimbabveja formon ministrinë e WhatsApp-it

Zimbabveja formon ministrinë e WhatsApp-it

Një njoftim mashtrues qeveritar goditi mediat sociale pasi Presidenti Robert Mugabe njoftoi se kishte ngritur një ministri të re për Sigurinë Digjitale, Zbulimin e Kërcënimeve dhe Lehtësimin. Zimbabveanët reaguan me humor në letrën, e cila falsifikonte nënshkrimin dhe letërnjoftimin e

Lexo tërë artikullin
Teknologjitë e reja për parashikimin e motit

Teknologjitë e reja për parashikimin e motit

Nevoja e parashikimit sa më të saktë të motit sa vjen e bëhet një domosdoshmëri dhe në shumë raste mund të shpëtojë jetë njerëzish. Materiali në vazhdim na çon në Amsterdam ku këtë javë u hap një panari mbi disa

Lexo tërë artikullin
Kur teknologjia bëhet shije

Kur teknologjia bëhet shije

Kompjuterët kanë pushtuar botën në gjithçka, dhe fatmirësisht tani na bëjnë dhe torta. Teknikat e prodhimit të shefes së pastiçerisë Dinara Kasko kërkojnë pak teknologji se sa një mikser elektrik. Pastiçierja ukrainase bën torta dhe çokollata me forma skulpture të

Lexo tërë artikullin
Kaspersky do të ofrojë kodin burimor të antivirusit për hetim

Kaspersky do të ofrojë kodin burimor të antivirusit për hetim

Iniciativa vjen pas një numër raportesh se qeveria Ruse ka përdorur softuerët e sigurisë së Kaspersky si një mjet spiunazhi kibernetik. Kaspersky Lab, firma e njohur Ruse e sigurisë kibernetike për të cilin zyrtarët Amerikane kanë dyshime se përdoret nga

Lexo tërë artikullin
Google Pixel 2 me test qëndrueshmërie

Google Pixel 2 me test qëndrueshmërie

Smartfonit të ri të Google, të quajtur Pixel 2 i cili gjatë javës së kaluar ka dalë në shitje, tashmë i është bërë i qëndrueshmërisë. Krijuesit e videove në Youtube ‘JerryRigEverythings’ të njohur si testues të smartfonëve të rinj, tani

Lexo tërë artikullin
Si ta kuptoni se dikush ua ka prekur telefonin?

Si ta kuptoni se dikush ua ka prekur telefonin?

Nëse mendoni se telefoni juaj mobil është zona juaj private, është e mundur që të mashtroheni. Deri më tani është dëshmuar se nuk ekziston pajisje, e cila mund t’i shpëtojë hakimit. Kjo është e mundshme të bëhet në disa mënyra:

Lexo tërë artikullin

REKLAMA