Apple i ngadalëson modelet e vjetra kur lanson celularët e rinj

Apple i ngadalëson modelet e vjetra kur lanson celularët e rinj

Një studim i Harvardit ka mbështetur spekulimet se Apple i ngadalëson me qëllim modelet e vjetra të iPhone, për t’i shtyrë përdoruesit që t’i blejnë modelet e reja. Studimi amerikan analizoi kërkimet në mbarë botën për ngadalësimin e iPhone dhe

Lexo tërë artikullin
Me këtë metodë mund të forconi shpejtësinë e WiFi-së

Me këtë metodë mund të forconi shpejtësinë e WiFi-së

Vendi ku e vendosni ruterin e wireless-it është pjesa më e rëndësishme kur është fjala për rritjen e fuqisë së sinjalit të tij. Në fakt, të gjitha gjërat në shtëpi, dyert, muret, dritaret,  janë pengesa për sinjalet e WiFi-së. Kështu,

Lexo tërë artikullin
Facebook sjell risinë që nuk do t’ju pëlqejë aspak

Facebook sjell risinë që nuk do t’ju pëlqejë aspak

Facebook ka sjell një risi që askush nuk po kërkon dhe e cila të gjithëve do t’ju shkojë në nerva. Ju nuk do të jeni më në gjendje të spiunoni njerëzit në Facebook dhe ata të mos e dinë se

Lexo tërë artikullin
Kabllo nënujore nga SHBA në Europë, 16 mln herë më i shpejtë sesa interneti juaj në shtëpi

Kabllo nënujore nga SHBA në Europë, 16 mln herë më i shpejtë sesa interneti juaj në shtëpi

Microsoft, Facebook dhe Telefonica kanë arritur një moment të rëndësishëm në dhënien e kabllos të tyre të ri trans-atlantik me një kapacitet të dhënash prej 160 terabitë për sekondë. Filiali i Telefonica, Telxius ka përfunduar shtrirjen e kabllos nënujor të mbështetur nga Microsoft dhe Facebook, e cila shtrihet në

Lexo tërë artikullin
Xiaomi shet mbi një milion telefona për dy ditë

Xiaomi shet mbi një milion telefona për dy ditë

Kompania kineze Xiaomi ka arritur të shesë mbi një milion pajisje brenda 48 orëve. Kjo paraqet një avancim të madh për kompaninë kineze, e cila një milion telefona vitin e kaluar i kishte shitur për 18 ditë, transmeton KosovaPress. Në

Lexo tërë artikullin
Ja si presin në radhë për “iPhone 8” (Video)

Ja si presin në radhë për “iPhone 8” (Video)

“iPhone 8” ka dalë në shitje në Kinë dhe interesi ishte i menjëhershëm: radhë të gjata njerëzish janë mbledhur përpara dyqaneve në Pekin, Shanghai dhe Hong Kong, për të marrë më në fund në duar telefonët e porositur që përpara.

Lexo tërë artikullin
Kur fytyra bëhet armiku juaj: Teknologjia moderne s’të lë vend të fshihesh

Kur fytyra bëhet armiku juaj: Teknologjia moderne s’të lë vend të fshihesh

Krijimi i fytyrës së njeriut mund të krahasohet me një kryevepër arti. Është një punë e mrekullueshme. Llojshmëria e habitshme e tipareve të ndryshme të fytyrës i ndihmon njerëzit të dallojnë njëri-tjetrin dhe në të njëjtën kohë, është e rëndësishme

Lexo tërë artikullin
Iphone 8 fillon shitjet

Iphone 8 fillon shitjet

Në Kinë ka dalë në shitje iPhone dhe interesi ishte i menjëhershëm: radhë të gjata njerëzish janë mbledhur përpara dyqaneve në Pekin, Shangai dhe Hong Kong për të marrë më në fund në dorë telefonët e porositur që përpara. Numri

Lexo tërë artikullin
Facebook sjell një risi që askush nuk dëshiron

Facebook sjell një risi që askush nuk dëshiron

Facebook ka sjellë një risi që askush nuk po kërkon dhe e cila të gjithëve do t’iu shkojë në nerva. Ju nuk do të jeni më në gjendje të spiunoni njerëzit në Facebook, dhe ata të mos e dinë se

Lexo tërë artikullin
Shkencëtarët krijojnë robotin molekular

Shkencëtarët krijojnë robotin molekular

Shkencëtarët në Universitetin e Mançesterit kanë krijuar robotin e parë molekular në botë që është në gjendje të kryejë detyra themelore duke përfshirë ndërtimin e molekulave të tjera. Robotët e vegjël, që janë një milionth e një milimetri në madhësi,

Lexo tërë artikullin

REKLAMA