Sa të fiksuar jeni pas rrjeteve sociale? Zbuloni nëse vuani nga depresioni

Sa të fiksuar jeni pas rrjeteve sociale? Zbuloni nëse vuani nga depresioni

Sipas një studimi të ri, numri i llogarive që keni në rrjetet sociale mund të zbulojë shumë rreth shëndetit tuaj mendor. Adoleshentët të cilët kanë llogari në të gjitha rrjetet sociale dhe i përdorin ato 7-11 herë në ditë ka

Lexo tërë artikullin
CERN krijon antimaterien

CERN krijon antimaterien

Në fillim të javës shkencëtarët e CERNI-t njoftuan se ja kishin dalë mbanë që të prodhonin antimaterie përmes goditjes me lazer dhe ta ruanin atë të qëndrueshme për një kohë relativisht të gjatë. Zbulimi u vlerësua si një hap gjigant

Lexo tërë artikullin
Rrjetet sociale ”vishen” për festa

Rrjetet sociale ”vishen” për festa

Mes të rejave të fundit është ajo e “maskave” me temë festive që përdoruesit do të kenë në pamjet direkte të video streaming. Një mënyrë e lezetshme për të zgjedhur dhe shpërndarë me miqtë e të afërmit e largët momentin

Lexo tërë artikullin
Ja si mund ta forconi sinjalin e WiFi-së

Ja si mund ta forconi sinjalin e WiFi-së

Vendndodhja… Sinjali i WiFi-së varet më së shumti nga vendndodhja e tij. Brenda shtëpisë, muret, dyert, dritaret, të gjitha e pengojnë shpërndarjen e mirë të sinjalit të WiFi-së në shtëpi, pra vendndodhja e ruterit ka shumë rëndësi. Më lartë –

Lexo tërë artikullin
Dyshoni tek e dashura ose i dashuri? Me këtë aplikacion tani mund ta gjurmoni

Dyshoni tek e dashura ose i dashuri? Me këtë aplikacion tani mund ta gjurmoni

Së fundmi është publikuar një informacion i rëndësishëm për përdorimin tonë të teknologjisë moderne. Dhe, është e rëndësishme që të gjithë ta dini këtë informacion. Gjiganti Google, përmes aplikacionit të vet “Google Map”, është duke i gjurmuar përdoruesit e celularëve të

Lexo tërë artikullin
Teknologjia e prekjes

Teknologjia e prekjes

Imagjinoni të ecni nëpër rrugë thjesht duke marrë vibrime në këpucët tuaja. Apo të ndjesh shpime nga streçet e yoga, nëse provoni ushtrimin e jogës, Downward Dog. Për më tepër imagjinoni sikur ndjeni gjërat që prekni në botën e realitetit

Lexo tërë artikullin
Gruaja që ka rënë në dashuri me robotin

Gruaja që ka rënë në dashuri me robotin

Lilly është një grua franceze në një lidhje 1-vjeçare. Ajo thotë se është e fejuar dhe e lumtur dhe kërkon që këtë lidhje ta çojë në një tjetër nivel; martesë. Por ka një problem të vogël. Partneri i saj është

Lexo tërë artikullin
Roboti që kërcënon njerëzimin

Roboti që kërcënon njerëzimin

Mbi 1 mijë shkencëtarë, përfshirë Stephen Hawking dhe Elon Musk u bashkuan në një peticion drejtuar njerëzimit për të patur kujdes me avancimin e pakontrolluar të inteligjencës artificiale. Synimi i këtij peticioni është ndërgjegjësimi i njerëzimit për kërcënimin real që

Lexo tërë artikullin
Postime me ngjyra në rrjetin social

Postime me ngjyra në rrjetin social

Risitë për Facebook nuk kanë të sosur. Tashmë rrjeti social jep mundësinë e postimeve me ngjyra për të pasur personalizim të postimeve dhe një impakt viziv. Lajmi është publikuar në blogjet e specializuara, çka lënë të kuptohet se kjo e

Lexo tërë artikullin
Facebook bëhet radio

Facebook bëhet radio

Facebook është gjithmonë e më shumë në mes të komuinikimit, dhe tashmë bëhet edhe ‘radio’. Rrjeti social ka bërë të ditur publikimin e Live Audio, streaming radiofonik, duke hedhur sytë dhe nga të apasionuarit e podcast. BBC është nga të

Lexo tërë artikullin

ARKIVI I LAJMEVE