Teknologjia e prekjes

Teknologjia e prekjes

Imagjinoni të ecni nëpër rrugë thjesht duke marrë vibrime në këpucët tuaja. Apo të ndjesh shpime nga streçet e yoga, nëse provoni ushtrimin e jogës, Downward Dog. Për më tepër imagjinoni sikur ndjeni gjërat që prekni në botën e realitetit

Lexo tërë artikullin
Gruaja që ka rënë në dashuri me robotin

Gruaja që ka rënë në dashuri me robotin

Lilly është një grua franceze në një lidhje 1-vjeçare. Ajo thotë se është e fejuar dhe e lumtur dhe kërkon që këtë lidhje ta çojë në një tjetër nivel; martesë. Por ka një problem të vogël. Partneri i saj është

Lexo tërë artikullin
Roboti që kërcënon njerëzimin

Roboti që kërcënon njerëzimin

Mbi 1 mijë shkencëtarë, përfshirë Stephen Hawking dhe Elon Musk u bashkuan në një peticion drejtuar njerëzimit për të patur kujdes me avancimin e pakontrolluar të inteligjencës artificiale. Synimi i këtij peticioni është ndërgjegjësimi i njerëzimit për kërcënimin real që

Lexo tërë artikullin
Postime me ngjyra në rrjetin social

Postime me ngjyra në rrjetin social

Risitë për Facebook nuk kanë të sosur. Tashmë rrjeti social jep mundësinë e postimeve me ngjyra për të pasur personalizim të postimeve dhe një impakt viziv. Lajmi është publikuar në blogjet e specializuara, çka lënë të kuptohet se kjo e

Lexo tërë artikullin
Facebook bëhet radio

Facebook bëhet radio

Facebook është gjithmonë e më shumë në mes të komuinikimit, dhe tashmë bëhet edhe ‘radio’. Rrjeti social ka bërë të ditur publikimin e Live Audio, streaming radiofonik, duke hedhur sytë dhe nga të apasionuarit e podcast. BBC është nga të

Lexo tërë artikullin
Po vjen telefoni i mençur më i fuqishëm i prodhuar ndonjëherë

Po vjen telefoni i mençur më i fuqishëm i prodhuar ndonjëherë

Kompania Turing Robotics Industries njoftoi detajet për telefonin e mençur, Turing Monolith Chaconne smartphone, i cili me karakteristikat e tij të jetë një dragua i vërtetë në mesin e paisjeve mobile. Telefoni do të ketë një madhësi të ekranit prej

Lexo tërë artikullin
Apple paralajmëron iMac të rinj ‘të shkëlqyeshëm’

Apple paralajmëron iMac të rinj ‘të shkëlqyeshëm’

Ka pasur spekulime se Apple ka hequr dorë nga kompjuterët desktop Apple, përkatësisht linja e kompjuterëve iMac, pasi laptopët dhe pajisjet e tjera të kompanisë janë më të popullarizuara. Mirëpo drejtori ekzekutiv i Apple, Tim Cook ka zbuluar se kompania

Lexo tërë artikullin
Twitter, Facebook dhe YouTube së shpejti në gjyq

Twitter, Facebook dhe YouTube së shpejti në gjyq

Familjarët e viktimave të Orlandos kanë denoncuar Twitter, Facebook dhe YouTube se kanë furnizuar me informacione ISIS. Për këtë ka lindur debati nëse rrjetet sociale, në mënyrë të pavullnetshme janë bashkëpunëtorë të terrorizmit? Kjo teori që deri sot është diskutuar

Lexo tërë artikullin
Google flet për kritikat në lidhje me kërkimin në këtë ueb

Google flet për kritikat në lidhje me kërkimin në këtë ueb

Google ka deklaruar që është duke menduar me seriozitet se si të përmirësoj mënyrën e kërkimit, kjo pas kritikave në lidhje me vlerësimin e disa rezultateve të kërkimit. Ndër më të përfolurat ishte kërkimi për Holokaustin, ku në qoftë se

Lexo tërë artikullin
Koreja e Jugut “sjell në jetë” robotin luftarak Avatar

Koreja e Jugut “sjell në jetë” robotin luftarak Avatar

Pas dy vitesh punë sekrete Koreja e Jugut ka bërë publike edhe pamjet e para të robotit luftarak të quajtur Avatar. Roboti ka marrë emrin e filmit Avatar dhe nga skenari i filmit fantastiko-shkencor Koreja e Jugut e ka sjellë

Lexo tërë artikullin