10 teknologjitë më të fundit të ushtrisë amerikane

10 teknologjitë më të fundit të ushtrisë amerikane

Institucioni amerikan teknologjik që i solli njerëzimit GPS dhe internetin, paraqiti projektet më të fundit. Ja disa nga më interesantet. 1 – Shpejtësia e dronëve ushtarakë është rritur shumë dhe predhat e tyre mund të lëshohen me shpejtësi tri herë

Lexo tërë artikullin
Laptopi 200-dollarësh që tremb “Apple” dhe “Microsoft”

Laptopi 200-dollarësh që tremb “Apple” dhe “Microsoft”

Analistët e firmës “IDC” thanë për “Verge” se “Macbook” shitën 1.7 milionë njësi në SHBA për tre muaj, por një markë më e lirë shiti mbi 2 milionë. Laptopët “Chromebook”, që kushtojnë 200 deri në 400 dollarë, jo vetëm që

Lexo tërë artikullin
Microsoft i bashkohet luftës ndaj terrorizmit

Microsoft i bashkohet luftës ndaj terrorizmit

Microsoft është bashkuar më në fund me gjigantët e tjerë të teknologjisë për të mposhtur terrorizmin online. Kompania pranoi se “përmbajtje terroriste” janë publikuar nga persona që përdorin shërbimet e saj, duke përfshirë këtu edhe Xbox Live dhe email-et Outlook.

Lexo tërë artikullin
Aston Martin paraqet modelin më të ri

Aston Martin paraqet modelin më të ri

Aston Martin Vanquish Zagato është ende “koncept”, por pas prezantimit që i bëhet sot në Komo të Italisë, pritet të prodhojnë shumë shpejt një numër të kufizuar për blerësit. Modeli është realizuar në bashkëpunim me kompaninë italiane, “Zagato”. Aston Martin

Lexo tërë artikullin
Nokia-t e çuditshme, që duhet të rikthehen

Nokia-t e çuditshme, që duhet të rikthehen

ë pritje të nxjerrjes të modelit të ri, në rrjet janë publikuar disa prej formave më të çuditshme të celularëve që Nokia ka nxjerrë ndër vite në shitje. Nokia është e njohur për shumëllojshmërinë e disanjeve të telefonave, e për

Lexo tërë artikullin
Micro-droni, revolucioni 300 gramësh

Micro-droni, revolucioni 300 gramësh

Dronët po gjejnë gjithnjë e më shumë hapësirë në përditshmërinë tonë, kjo edhe për faktin se nuk kushtojnë shumë. Megjithatë, vetë brenda botës së dronëve po ndodh një mikro-revolucion, që e bën këtë mjet akoma më të përhapur. Bëhet fjalë

Lexo tërë artikullin
Iron Man s’është thjesht fantazi

Iron Man s’është thjesht fantazi

Saga e filmave Iron Man nuk është thjeshtë fantazi, por edhe një parashikim sesi mund të përshtatet teknologjia akoma më mirë për njeriun. Dhe hapin e parë në këtë drejtim duket se e ka hedhur prodhuesi koreano-jugor i automjeteve, Hyunday.

Lexo tërë artikullin
Njihuni me superkompjuterin Watson

Njihuni me superkompjuterin Watson

Kuzhinier, kirurg, shtës: superkompjuteri Watson i IBM tashmë bëhet një armë në luftën kundër krimit informatik. IBM ka publikuar “Watson for Cyber Security”, një version i ri ‘cloud’ i teknologjisë së njohjes, e adresuar kryesisht për sigurinë, falë një projekti

Lexo tërë artikullin
Interneti nuk do ju ndërpritet me këtë pajisje

Interneti nuk do ju ndërpritet me këtë pajisje

Jeni të fokusuar në ekranin e pajisjes tuaj duke parë filmin e preferuar kur figura ngec papritur. Do ju duhet të ristartoni router-in e wirless për të rikthyer gjithçka në normalitet. Por tani nuk do mund tju duhet më të

Lexo tërë artikullin
Të instalosh Windows 95 në një Apple Watch

Të instalosh Windows 95 në një Apple Watch

Në rastin e teknologjisë që tashmë quhet e vjetër kundrejt makinerive të botës së re, një pronar i Apple Watch i ka instaluar pajisjes programin Windows 95. Në një klip në Youtube programuesi Nick Lee tregon se si duket programi

Lexo tërë artikullin