Qyteza me 9 mijë banorë ruan fotot tuaja të Facebook

Qyteza me 9 mijë banorë ruan fotot tuaja të Facebook

Qyteza ka më pak se 10 mijë banorë, por ngaqë Facebook ka ndërtuar aty bazën e parë të të dhënave, ku mbledh fotot e statuset tuaja, infrastruktura e qytetit është përshtatur me nevojat e kompanisë, duke bërë që edhe vendasit

Lexo tërë artikullin
Kërkon 10 miliardë $ nga Apple, pretendon se i vodhi idenë për iPhone-n

Kërkon 10 miliardë $ nga Apple, pretendon se i vodhi idenë për iPhone-n

Një burrë në Florida ka paditur Apple për 10 miliardë $, duke pretenduar se kompania e famshme i ka vjedhur idenë kur është prodhuar iPhone nëntë vite më parë. Thomas S Ross paraqiti një licencë për një “pajisje elektronike leximi”

Lexo tërë artikullin
Ushtria amerikane heq dorë nga Android

Ushtria amerikane heq dorë nga Android

Apple ka fituar betejën e radhës me Samsung. Produktet dhe sistemi operativ i “Mollës” janë përzgjedhur nga Komana e Operacioneve Speciale të ushtrisë amerikane, që pas disa vitesh heq dorë nga Android. Sipas asaj që shkruan forumi teknologjik DoD Buzz,

Lexo tërë artikullin
Bëhuni gati për sfidën Zuckerberg vs. Neymar

Bëhuni gati për sfidën Zuckerberg vs. Neymar

Themeluesi i rrjetit social Facebook, Mark Zuckerberg i lëshon sfidën sulmuesit të Barcelonës dhe kapitenit të Brazilit, Neymar në përdorimin e teknologjisë. Zuckerberg ka krijuar një aplikacion të ri për lojën e futbollit dhe në profilin e tij ai publikoi

Lexo tërë artikullin
Samsung Galaxy J Max, tashmë në treg

Samsung Galaxy J Max, tashmë në treg

Kompania Samsung ka hedhur në treg smartphone-n e saj më të ri Galaxy J Max, i cili kushton vetëm 200 dollarë. Samsung Galaxy J Max, vjen me një procesor quad-core 1.5GHz, dhe me një ekran 7-inch. Parametrat e telefonit janë

Lexo tërë artikullin
“Davos”, vetëm 7 vende përfitojnë më shumë nga inovacionet teknologjike

“Davos”, vetëm 7 vende përfitojnë më shumë nga inovacionet teknologjike

Një raport i organizatorëve të forumit “Davos” bën të ditur se janë vetëm 7 shtetet në botë, që përfitojnë më së shumti nga inovacionet teknologjike. Bëhet fjalë për Shtetet e Bashkuara, Singaporin, Finlandën, Holandën, Suedinë, Zvicrën dhe Izraelin, të cilët

Lexo tërë artikullin
Duart e reja bionike, më shumë lëvizje dhe ndjesi

Duart e reja bionike, më shumë lëvizje dhe ndjesi

Zhvillimi i një brezi të ri duarsh bionike, të pajisura me një qasje të re inovative mes njeriut dhe robotit e që lejon një kontroll më të mirë të lëvizjeve dhe një rekuperim më të shpejtë të ndjesive taktike. Është

Lexo tërë artikullin
“Feitmobil” – Studentët e feit konstruktuan makinën speciale

“Feitmobil” – Studentët e feit konstruktuan makinën speciale

Studentë nga Fakulteti për elektroteknikë dhe teknologji informative promovuan makinën e parë të elektrike të njohur si “karting” në Maqedoni. Kjo makinë e pagëzuar si “FEITMOBIL” do të mund të lëvizë me anë të një motori elektrik i lidhur me

Lexo tërë artikullin
SHBA, ndalohet me ligj përdorimi i “drone”-ve

SHBA, ndalohet me ligj përdorimi i “drone”-ve

Administrata “Obama” në Shtetet e Bashkuara të Amerikës i ka mbyllur “dyert” përdorimit të avionëve të telekomanduar (drone) për qëllime komerciale. Vendimi ka ardhur pas vitesh të tëra vështirësish në gjetjen e një mënyre të përshtatshme për të hartuar ligje,

Lexo tërë artikullin
“Microsoft” merret me marijuanë

“Microsoft” merret me marijuanë

“Microsoft” ofron shërbime që ndjekin me kujdes rritjen e kanabisit, që nga mbjellja e farës e deri tek shitja tek klienti. Marijuana po ligjërohet nga shteti në shtet në Amerikë dhe Microsoft është nga kompanitë e para të mëdha që

Lexo tërë artikullin

REKLAMA