Buxhetit për vitin 2020, qeveria e vlerëson opozita e kritikon

Buxhetit për vitin 2020, qeveria e vlerëson opozita e kritikon

Qeveria e Maqedonisë së Veriut të martën në kuadër të seancës së rregullt të 164 do t’i konfirmojë propozim -buxhetin e Republikës së Maqedonisë të Veriut për vitin 2020, si dhe propozim ligjin për përmbarimin e Buxhetit për vitin 2020,

Lexo tërë artikullin
Projektet për energjetikë përballin LSDM dhe VMRO-DPMNE

Projektet për energjetikë përballin LSDM dhe VMRO-DPMNE

Nga programi parazgjedhor i LSDM-së për energjetikë që iu garantua qytetarëve për të ardhur në pushtet, deri më tani janë realizuar vetëm 2% nga projektet e premtuara. Kështu vlerësojnë nga VMRO-DPMNE.  Lideri i VMRO-së, Hristijan Mickoski, dërgoi një sërë kritikash

Lexo tërë artikullin
Projektet e mëdha infrastrukturore rëndë nisin dhe rëndë përfundojnë

Projektet e mëdha infrastrukturore rëndë nisin dhe rëndë përfundojnë

Qarkorja në hyrje të Kumanovës pritet të lëshohet në përdorim para 11 nëntorit, njoftoi kryetari i kësaj komune, Maksim Dimitrievski. Ai tha se po punohet intensivisht dhe se detajet e tjera të punimeve si gjelbërimi dhe pjesë tjera do të

Lexo tërë artikullin
Standardi në RMV, polemika mes LSDM dhe VMRO-DPMNE

Standardi në RMV, polemika mes LSDM dhe VMRO-DPMNE

Nga Qendra për komunikime e VMRO-DPMNE-së akuzuan që Zoran Zaev me vetëdije ka gënjyer se trasa për autostradën Kërçovë-Ohër ka dështuar vetëm për ta nxirrë projektin e VMRO-DPMNE-së, për ta arsyetuar paaftësinë profesionale dhe të vjedhë para. “Dje shërbyesi i tij

Lexo tërë artikullin
Fillimi i  sezonit të gjuetisë në Maqedoninë e Veriut shkoi keq

Fillimi i  sezonit të gjuetisë në Maqedoninë e Veriut shkoi keq

Fillimi i  sezonit të gjuetisë në Maqedoninë e Veriut shkoi keq. Një person tridhjetë e një vjeç nga fshati Bogorodicë vdiq sot gjatë një gjuetie në malin Kozhuf. MPB-ja njofton se 31 vjeçari ishte goditur nga një plumb nga B.GJ (52)

Lexo tërë artikullin
Shqiptarët dhe fuqia e votës së tyre, joshëse për Zaevin dhe Mickoskin

Shqiptarët dhe fuqia e votës së tyre, joshëse për Zaevin dhe Mickoskin

“I ftoj shqipëtarët dhe të gjithë muslimanët të na votojnë, të gjithë jemi të dëshpëruar nga qeverisja LSDM-BDI ka thënë Mickovski”, ky ishte mesazhi i liderit të VMRO-DPMNE-së, Kristian Mickoski i dhënë më 2 qershor të vitit 2018 në një

Lexo tërë artikullin
Politika brenda dyerve të Spitaleve

Politika brenda dyerve të Spitaleve

“Dy vitet e fundit, me masa dhe politika specifike në shëndetësi, kemi treguar se çfarë do të thotë të kujdesesh për pacientët. Kemi përmirësuar kushtet në institucionet e shëndetit dhe kemi mundësuar që të ketë barna në çdo kohë të

Lexo tërë artikullin
Deklarata e Ahmetit, provokim ose me dashamirësi

Deklarata e Ahmetit, provokim ose me dashamirësi

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti sërish i ka ftuar partitë politike shqiptare që të bëhen bashkë për të garuan me subjektin që drejton ai në zgjedhjet e 12 prillit. Ahmeti ka thënë se partitë e vogla opozitare në vend se

Lexo tërë artikullin
Neziri: Koalicionet mes partive shqiptare dhe maqedonase, të mundshme dhe të nevojshme

Neziri: Koalicionet mes partive shqiptare dhe maqedonase, të mundshme dhe të nevojshme

Për njohësit e mirë të rrethanave politike në Maqedoninë e Veriut, koalicionet parazgjedhore mes partive politike maqedonase dhe shqiptare, do të ishin ë të mundshme madje edhe të nevojshme, shkruan Agjencia e lajmeve Flaka  Xhelal Neziri, analist politik në deklaratën

Lexo tërë artikullin
Partitë maqedonase gati për koalicione parazgjedhore me subjektet shqiptare

Partitë maqedonase gati për koalicione parazgjedhore me subjektet shqiptare

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 12 prillit, nxjerin në sipërfaqe dëshirën e subjekteve politike të bllokut maqedonas për koalicione parazgjedhore me subjektet politike shqiptare, shkruan Flaka  Indikacionet e para lindën nga partia e Zoran Zaevit për koalicon me BDI. Ky

Lexo tërë artikullin

REKLAMA