Xhaferi: Çështja e zgjedhjeve të parakohshme është e rregulluar në Kushtetutë

Xhaferi: Çështja e zgjedhjeve të parakohshme është e rregulluar në Kushtetutë

Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, ka folur për arritjen e konsensusit që të miratohet Ligji për punën e Prokurorisë dhe me këtë t’i hapë rrugë Këshillit Evropian që

Lexo tërë artikullin
Grupet punuese nesër në Kuvend do të mbajnë takim të ri për ligjin për prokurorin

Grupet punuese nesër në Kuvend do të mbajnë takim të ri për ligjin për prokurorin

Grupet punuese të pushtetit dhe opozitës nesër në Kuvend do të mbajnë takim të ri për ligjin për prokurorinë publike, konfirmuan për MIA-n nga Ministria e Drejtësisë. Sipas liderit të VMRO-DPMNE-së opozitare, Hristijan Mickovski, LSDM-së nuk i përgjigjet të miratohet

Lexo tërë artikullin
Negociatat, refuzimi ka pasoja

Negociatat, refuzimi ka pasoja

Pak javë përpara se Këshilli Europian të marrë vendimin për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e veriut, Shkupi ka marrë sinjale skepticizmi nga Franca. Ambasadori Kristian Timonie, deklaroi se pavarësisht disa arritjeve shumë të rëndësishme, Maqedonia e Veriut

Lexo tërë artikullin
Tërmeti dridh Shqipërinë, ndjehet edhe në Ohër, Strugë, Kërçovë e Gostivari

Tërmeti dridh Shqipërinë, ndjehet edhe në Ohër, Strugë, Kërçovë e Gostivari

Lëkundje të forta tërmeti janë ndjerë pasditen e sotme në disa qytete të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Qendra Sizmologjike Europiane ka konfirmuar tërmetin me magnitudë 5.2 ballë, me epiqendër 3 kilometra nga Ura Vajgurore. Tërmeti ka pasur epiqendër afërsinë e

Lexo tërë artikullin
A është VMRO-DPMNE ende hije e Nikolla Gruevskit?

A është VMRO-DPMNE ende hije e Nikolla Gruevskit?

VMRO-DPMNE-ja ende nuk mund të shpëtoj nga Nikolla Gruevski. Partia tani është shumë më e ndarë pasi që është në krye Mickoski, vlerëson Gojko Jakovlevski në një intervistë për emisionin e ri “Trilling” që transmetohet në Tv24, përcjell FLAKA. “Është

Lexo tërë artikullin
Mobiliteti urban, komunat të painformuara për dobitë

Mobiliteti urban, komunat të painformuara për dobitë

Komunat janë të panjoftuara rreth dobive që i sjell ambienti i implemitimit të mobilitetit urban. Në kuadër të javës së mobilitetit në Shkup, u organizua konferencë në të cilën përfaqësues të komunave nga mbarë vendi u njoftuan rreth implementimit të

Lexo tërë artikullin
Pallmer: SHBA pret që Maqedonia e Veriut në tetor të marrë datë

Pallmer: SHBA pret që Maqedonia e Veriut në tetor të marrë datë

Ne kemi shumë shpresë që Maqedonia e Veriut do të fillojë negociatat për anëtarësim, pas mbledhjes së Këshillit Evropian më 16 tetor. Kështu është shprehur Mejtu Pallmer, i dërguari special amerikan për Ballkanin Perëndimor në një intervistë për Zërin e

Lexo tërë artikullin
Osmani: Realizuam progres në të gjitha sfidat e theksuara nga Këshilli Evropës

Osmani: Realizuam progres në të gjitha sfidat e theksuara nga Këshilli Evropës

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani në kuadër të vizitës së pune në Republikën Federale të Gjermanisë realizoi takim me Ministrin gjerman për Europë dhe përfaqësues i RFG ,Majkël Rot. „Vijë vetëm një javë para seancës së Bundestagut

Lexo tërë artikullin
Grubi: Shkupi pret një vendim pozitiv në muajin tetor | VIDEO

Grubi: Shkupi pret një vendim pozitiv në muajin tetor | VIDEO

Kryetari i komisionit për çështjet Evropiane në parlamentin e Maqedonisë së Veriut Artan Grubi thotë se Shkupi pret një vendim pozitiv në muajin tetor lidhur me hapjen e negociatave për anëtarësim në BE. Sipas tij vendi e meriton një vendim

Lexo tërë artikullin
Nuk ka datë të re për negociatat mbi ligjin për PSP

Nuk ka datë të re për negociatat mbi ligjin për PSP

Përkundër pritjeve, një raund i ri negociatash mbi Ligjin e Prokurorisë nuk është planifikuar. LSDM-ja dhe VMRO-DPMNE nuk mund të bien dakord se kush do të udhëheqë Prokurorinë e Krimit të Organizuar. Opozita nuk pranon një zyrë të prokurorisë speciale

Lexo tërë artikullin