Tërmete edhe gjate natës. Në Durrës njerëzit flenë jashtë

Tërmete edhe gjate natës. Në Durrës njerëzit flenë jashtë

Pas mesnatës ka patur disa lëvizje të forta të tokës dhe lëkundjet janë ndjerë më së shumti në qytetin e Durrësit. Goditjet e tërmetit kanë qenë me fuqi më të ulët se në fillim, megjithatë nuk është dashur shumë që

Lexo tërë artikullin
Ngrihen kampe në Tiranë/ Xhaçka bën bilancin e dëmeve nga tërmeti

Ngrihen kampe në Tiranë/ Xhaçka bën bilancin e dëmeve nga tërmeti

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka në një deklaratë të dhënë për mediat ka thënë se shtabet e emergjencës janë në gatishmëri në 12 prefekturat dhe 61 bashkitë. Xhacka tha se vetëm në Tiranë janë dëmtuar rreth 46 banesa dhe 3

Lexo tërë artikullin
Joveski kundër opozita të propozojë prokuror për krimin e organizuar

Joveski kundër opozita të propozojë prokuror për krimin e organizuar

Prokurori Publik Lubomir Joveski nuk pajtohet me propozimin që opozita të emërojë prokuror në krye të prokurorisë për luftimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit, përcjell FLAKA. Joveski thotë se kjo nënkupton heqjen e kompetencave të këshillit të prokurorëve dhe

Lexo tërë artikullin
Tërmetet, 68 qytetarë kanë kërkuar ndihmë në Tiranë e Durrës

Tërmetet, 68 qytetarë kanë kërkuar ndihmë në Tiranë e Durrës

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu vizitoi nga afër qytetet e plagosura si pasojë e tërmeteve që prekën vendin tonë. Ajo tha para mediave se nuk ka persona në gjendje të rëndë. “Pashë nga afër gjendje e të lënduar., Aktualisht janë

Lexo tërë artikullin
Fillimi i negociatave me BE, Johnson i konfirmon Grubit përkrahejn amerikane

Fillimi i negociatave me BE, Johnson i konfirmon Grubit përkrahejn amerikane

Gjatë qëndrimit të tij në Washington, Kryetari i Komisionit për Çështje Evropiane dhe i Grupit për miqësi me SHBA, njëkohësisht Sekretar Organizativ i Bashkimit Demokratik për Integrim z. Artan Grubi, është takuar edhe me Senatorin Ron Johnson nga komisioni për

Lexo tërë artikullin
Osmani: Meritojmë vendim për fillimin e negociatave

Osmani: Meritojmë vendim për fillimin e negociatave

Meritojmë vendim për fillimin e negociatave, por megjithatë për atë do të flasin vendet anëtare të BE-së, ndërsa shteti duhet të mbetet i përqendruar veçanërisht në ligjin për prokurorinë për të cilin nevojitet koncensus kombëtar. Partitë politike të kuptojnë që

Lexo tërë artikullin
Mbi 5,000 nënshkrime nga qytetarët për të hequr privilegjet e zyrtarëve të zgjedhur

Mbi 5,000 nënshkrime nga qytetarët për të hequr privilegjet e zyrtarëve të zgjedhur

Më shumë se 5,000 qytetarë kanë nënshkruar iniciativën e CIVIL për të hequr privilegjet e zyrtarëve të zgjedhur. Nën moton “Fundi i korrupsionit” ata kërkojnë të shfuqizojnë përfitimet e ish-presidentëve, të drejtën e apeleve për të gjithë zyrtarët, si dhe

Lexo tërë artikullin
Osmani nga Berlini: Bundestagu do të japë dritë jeshile për RMV-në

Osmani nga Berlini: Bundestagu do të japë dritë jeshile për RMV-në

Në pritje të Samitit të tetorit të Këshillit të BE-së, zëvendëskryeministri për eurointegrime, Bujar Osmani, vazhdon turneun në vendet kryesore evropiane. Gjatë vizitës në Berlin, Osmani ka marrë konfirmim të plotë nga ministri gjerman për Evropë, Michael Rot, se do

Lexo tërë artikullin
“Talir 2”, pala mbrojtëse nuk do që Ristovska të përfaqësojë lëndën

“Talir 2”, pala mbrojtëse nuk do që Ristovska të përfaqësojë lëndën

Avokatët e të akuzuarve në rastin “Talir 2” kërkuan që të shtyhet seanca e sotme për shkak të ndryshimit të numrit të rastit dhe ligjshmërinë së vendimit të prokurorit të shtetit Ljubomir Jovevski që kjo lëndë ti ndahet ish-prokurores së

Lexo tërë artikullin
Deri ku kanë shkuar hetimet e PSP do të mbetet sekret – Raporti i fundit pa publikuar

Deri ku kanë shkuar hetimet e PSP do të mbetet sekret – Raporti i fundit pa publikuar

Publiku nuk do të mund ta dijë se çfarë ka bërë PSP për 6 muajt e fundit – një periudhë tronditëse që përfundoi me ndalimin e shefes Katica Janeva për Reket. Raport përfundimtar i PSP mbeti në sirtarët e Ruseveltova.

Lexo tërë artikullin