“Washington Post”: Në Shqipëri, te tradita antike dhe plazheve të bukura

“Washington Post”: Në Shqipëri, te tradita antike dhe plazheve të bukura

Shqipëria vlerësohet e rekomandohet si vendi i traditave antike, plazheve të bukura dhe të lira mesdhetare, kulturës e historisë nga prestigjiozja “The Washington Post” në një artikull kushtuar Shqipërisë. Mes magjisë së vendit bregdetar dhe lashtësisë, “The Washington Post” nënvizon

Lexo tërë artikullin
​Fshati kanadez ”pushtohet” nga fokat

​Fshati kanadez ”pushtohet” nga fokat

Fshati Roddickton-Bide Arm i bëri sot thirrje për ndihmë rojës bregdetare kanadeze përballë pushtimit nga rreth 40 foka, që nuk arrinin të orientoheshin për t’u kthyer në oqeanin Atlantik, vinin vërdallë rrugëve dhe kopshteve të këtij fshati të vogël në

Lexo tërë artikullin
Ndërtesa e famshme e Nju Jorkut “Chrysler Building” është në shitje, por pa çmim

Ndërtesa e famshme e Nju Jorkut “Chrysler Building” është në shitje, por pa çmim

Ndërtesa, “Chrysler Building” që llogaritet një nga më të famshmet e Nju Jorkut është vënë në shitje – por së paku deri më tani, nuk ka ndonjë çmim. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Struktura Art Deco, një nga ndërtesat

Lexo tërë artikullin
Paris, restoranti i parë nudist do të mbyllet për mungesë klientësh

Paris, restoranti i parë nudist do të mbyllet për mungesë klientësh

Restoranti i parë nudist në kryeqytetin francez është detyruar të mbyllet, sepse nuk po mundet të ulë mjaftueshëm të ndenjura në tavolinat e tij. “O’Naturel” do të ulë qepenin, duke i dhënë fund darkimit nudo në Paris në shkurt, pas

Lexo tërë artikullin
Kodra e Diellit, vihen në funksion ski liftet

Kodra e Diellit, vihen në funksion ski liftet

Pas problemeve të shumta me ski liftet që dje shënuan fillimin e sezonit turistik në Kodrën e Diellit, sot situata paraqitet më ndryshe dhe shkon drejtë përmirësimit. Të gjitha ski liftet janë vënë në funksion me përjashtim të dy ulëses

Lexo tërë artikullin
Restoranti me traditë shqiptare “Çka ka Qellu”, në zemër të New York-ut

Restoranti me traditë shqiptare “Çka ka Qellu”, në zemër të New York-ut

Pavarësisht faktit se ku jeton dhe vepron, qoftë edhe përtej Atlantikut, dashuria e madhe për atdheun për kulturën e lashtë, për rrënjët e të parëve, mbeten gjithmonë e pazëvendësueshme në çdo aspekt dhe rrethanë. Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Lexo tërë artikullin
5 destinacionet që duhet të vizitoni në 2019

5 destinacionet që duhet të vizitoni në 2019

io de Janeiro, Brazil Tokio, Japoni Sideni, Australi Duabi

Lexo tërë artikullin
Reportazh nga Lisbona: Qyteti me histori të pasur dhe bukuri përrallore

Reportazh nga Lisbona: Qyteti me histori të pasur dhe bukuri përrallore

Gjatë ditës, Lisbona ka një cilësi naive teatrale që të magjeps dhe të joshë, por natën është qytet përrallor, që zbret nga tarracat e ndritura drejt detit, si një grua me veshje festive që shkon teposhtë për ta takuar të

Lexo tërë artikullin
Shtëpitë më të mira në vitin 2018

Shtëpitë më të mira në vitin 2018

Revista e specializuar për arkitekturë ArchDaily çdo vit midis projekteve të shumta të cilat janë realizuar në gjithë botën, në bazë të votave të lexuesve zgjedh projektet më të mira dhe më inspiruese, në kategori të ndryshme. Po ju paraqesim

Lexo tërë artikullin
5 gjëra që duhet t’i vizitoni në Stamboll (Foto)

5 gjëra që duhet t’i vizitoni në Stamboll (Foto)

Stambolli është një ndër qytetet më të bukura në botë dhe për këtë me miliona turistë në ditë që vizitojnë vendin i cili gjendet mes dy kontinenteve. Për të përmbushur shëtitjen tuaj në Stamboll, kryeqendrën të kahmotshme të turistëve, Fibula

Lexo tërë artikullin

ARKIVI I LAJMEVE