Qyteti përrallor ku njerëzit jetojnë ende në…shpella

Qyteti përrallor ku njerëzit jetojnë ende në…shpella

Daton që nga Epoka e Gurit dhe përbën një nga vendbanimet më të hershme të njeriut, që ende është i banuar. Sassi di Matera në Itali është një qytet mjaft i veçantë, 9 mijë vjeçar, i cili mbrohet nga UNESCO.

Lexo tërë artikullin
“Shqipëria tjetër”, të fshehtat e jashtëzakonshme të Laçit

“Shqipëria tjetër”, të fshehtat e jashtëzakonshme të Laçit

Historia e Laçit, jo thjesht e qytetit por edhe emrit të tij, lidhet me vitet që ai ka mbi shpinë, që prej krijimit në periudhën komuniste. Lidhet me fabrikat që sollën këtu banorë nga zona të ndryshme, por pak kërkohet

Lexo tërë artikullin
VENEDIKU, Mbretëresha magjike e Adriatikut

VENEDIKU, Mbretëresha magjike e Adriatikut

Pak qytete të njohura ka në botë siç është Venediku, që e bëjnë të amshueshëm. Dhe, sërish, ndër të gjitha qytetet e botës, Venediku veçohet me joshjen e vet të pashpjegueshme. Ka shumë gjëra në këtë qytet që duhet patjetër

Lexo tërë artikullin
Vendet më të lira për t’i kaluar pushimet në botë

Vendet më të lira për t’i kaluar pushimet në botë

Hoppa, së fundmi ka publikuar vendet më të lira për t’i kaluar pushimet në vende të ndryshme të botës. Për t’i gjetur këto vendet më të lira, Hoppa e ka kalkuluar koston mesatare të një personi për çdo vend, duke

Lexo tërë artikullin
Via Egnatia, destinacion ballkanik në Usa Today 04/04/2016

Via Egnatia, destinacion ballkanik në Usa Today 04/04/2016

Rruga Egnatia është renditur nga USA Today si një nga 10 vendet turistike të Ballkanit që nuk duhen humbur. “I ndërtuar nga romakët në shekullin e tretë para Krishtit, Via Egnatia, përgjatë Via Appia në Itali, lidhte lindjen me perëndimin,

Lexo tërë artikullin
Egjipt, njihuni me Kanionin magjik

Egjipt, njihuni me Kanionin magjik

Gryka, rreth 800 metra e gjatë me mure deri në 40 metra të larta, është formuar gjatë mijëra viteve erozion, atëherë kur i gjithë rajoni ishte i zhytur në oqean. Është si të hysh në një botë përrallash me zana.

Lexo tërë artikullin
10 destinacione turistike që nuk i njihni

10 destinacione turistike që nuk i njihni

Me ndryshimin e orës dhe ngrohjen e kohës shumë prej jush mund të kenë nisur që të mendojnë për pushimet. Dhe për këdo që këtë vit po planifikon të vizitojë vende të veçanta dhe jo shumë të njohura, britanikja The

Lexo tërë artikullin
Ligje të pazakonta që duhet t’i keni parasysh në udhëtimet tuaja

Ligje të pazakonta që duhet t’i keni parasysh në udhëtimet tuaja

Nga ushqimi i pëllumbave në Venecia te ngrënia e çamçakëzit në Singapor apo kumari në Indi, shumë turistë mund ta gjejnë veten në mes të telasheve, nëse nuk njohin mirë ligjet e vendeve që po vizitojnë. Udhëtimi mund të jetë

Lexo tërë artikullin
Këshilla për udhëtimin dhe larjen në det

Këshilla për udhëtimin dhe larjen në det

Pushimet përbëjnë, si për prindërit, ashtu dhe për fëmijët, një moment të rëndësishëm për t’u ndarë së bashku, kështu që është e nevojshme të bëjmë kujdes në disa zgjedhje. Ja 6 sugjerime për udhëtimin dhe larjen në det: – Kur

Lexo tërë artikullin
Keni probleme me vjellje dhe marramendje gjatë udhëtimit? Ja zgjidhja

Keni probleme me vjellje dhe marramendje gjatë udhëtimit? Ja zgjidhja

Në këtë artikull do të prezantojmë një produkt shumë efikas dhe shumë të përshtatshëm për të gjitha moshat dhe për të dy gjinitë nga Kompania Amerikane HEALTH ENTERPRISES: Shirit dore kundër vjelljes, marramendjes dhe përzierjeve. Ky rreth dore që ndryshe

Lexo tërë artikullin

ARKIVI I LAJMEVE