Sela: Referendumi për emrin, i panevojshëm

Sela: Referendumi për emrin, i panevojshëm

Lideri i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela vlerëson se referendumi për ndryshimin e emrit është i panevojshëm megjithatë shton se subjekti i tij do të mbajë mbledhje për të ndërtuar qëndrimin sa i përket daljes në referendum. Në një intervistë

Lexo tërë artikullin
VMRO-DPMNE DHE LSDM PËRPLASEN PËR TENDERËT | VIDEO LAJM

VMRO-DPMNE DHE LSDM PËRPLASEN PËR TENDERËT | VIDEO LAJM

Zoran Zaev dhe LSDM po vazhdojnë ta varfërojnë Maqedoninë, ndërsa plaçkitjen e përgjithshme po mundohen ta mbulojnë me marrëveshje kapitulluese që nënkuptojnë ndryshim të emrit, historisë, traditës dhe kulturës. Kështu kanë akuzuar sot nga VMRO-DPMNE, të cilët kanë shtuar se

Lexo tërë artikullin
ASH-ja protestoi para Kuvendit | VIDEO

ASH-ja protestoi para Kuvendit | VIDEO

Me rastin e një vjetorit të zhvillimeve të dhunshme në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë, Aleanca për shqiptarët organizoi një protestë para Kuvendit.

Lexo tërë artikullin
Haradinaj: Sfidat e Maqedonisë janë inspirim për Kosovën

Haradinaj: Sfidat e Maqedonisë janë inspirim për Kosovën

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur gjatë Samitit Dixhital të Ballkanit Perëndimor në Shkup, prej nga ka përshëndetur kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev për marrjen e rekomandimit të pakushtëzuar, raporton Televizioni SHENJA. Ai tha se kjo është dëshmi se

Lexo tërë artikullin
Zaev: Maqedonia nga sot është edhe një hap më afër Bashkimit Evropian | VIDEO

Zaev: Maqedonia nga sot është edhe një hap më afër Bashkimit Evropian | VIDEO

“Maqedonia nga sot është edhe një hap më afër Bashkimit Evropian”. Kështu kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev e ka vlerësuar Raportin e Progresit të Komisionit Evropian, që rekomandoi hapjen e negociatave për anëtarësimin e saj në Bashkimin Evropian. “Sot jemi

Lexo tërë artikullin
Xha Nazmiu nga Tetova, një marangoz i rrallë

Xha Nazmiu nga Tetova, një marangoz i rrallë

Ky është xha Nazmiu nga Tetova…Ai është ndër marangozët e rrallë që kanë mbetur në Tetovë dhe që ende me shumë zell e punon zanatin e tij. Edhe pse dikur puna kryesore që bënte ishin dyert dhe dritaret e drurit,

Lexo tërë artikullin
Fillon takimi Dimitrov-Kocias në Ohër (VIDEO ) i ri – Shenja

Fillon takimi Dimitrov-Kocias në Ohër (VIDEO ) i ri – Shenja

Ka filluar takimi në Ohër në mes ministrit të punëve të Jashtme të Maqedonisë dhe Greqisë, Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kocias. Pas takimi është e paraparë të mbahet konferencë për media. Që të dy diplomatët para takimit theksuan se presin

Lexo tërë artikullin
Video nga flakët që përfshinë objektin e Ministris së Drejtësisë

Video nga flakët që përfshinë objektin e Ministris së Drejtësisë

Ashtu siç raportoi Flaka para pak çastesh, Ministria e Drejtësisë është përfshirë nga flakët. Zjarri ka shpërthyer në katet e sipërme të ndërtesës. Zjarrfikës të shumtë gjenden tashmë në vendngjarje dhe po bëjnë të pamundurën për të vënë nën kontroll flakët.

Lexo tërë artikullin
Zyrtare: Deputetët e VMRO-së do të kthehen në Kuvend

Zyrtare: Deputetët e VMRO-së do të kthehen në Kuvend

Tashmë edhe zyrtarisht është vendosur për kthimin e deputetëve të VMRO-së në Kuvend. Vendimi është marrë në mbledhjen e Komitetit Qendror që ka zgjatur deri pas mesnatës. Kryetari i partisë, Hristian Mickovski ka treguar se ekziston një dakrdim me kryeministrin

Lexo tërë artikullin
Osmani: Me padurim pres zbatimin e Ligjit për gjuhët

Osmani: Me padurim pres zbatimin e Ligjit për gjuhët

Zv.kryeministri për çështje evropiane, Bujar Osmani në videon e tij javore ka folur për më temën e Ligjit për përdorimin e gjuhëve dhe dëshirën e tij për zbatim konkret të këtij ligji, si dhe për rrugën euro-atlantike të Maqedonisë. Ai thënë

Lexo tërë artikullin

PUBLICI8

Sondazhi

Vlerësimi juaj për vitin 2018 ?
Maqedoni
1°
0°
Mon
-4°
Tue
-1°
Wed

ARKIVI I LAJMEVE