Kthehu në faqen kryesore

Zgjedhjet 2019

Presidencialet, ASH-ja dhe BESA bëjnë thirrje për NATO e BE

Presidencialet, ASH-ja dhe BESA bëjnë thirrje për NATO e BE

Në ditën e fundit të fushatës së kandidatëve për president, partitë politike shqiptare u kanë bërë thirrje mbështetësve për dalje masive në votime të 5 majit. Opozita shqiptare, Aleanca për Shqiptarët dhe Lëvizja Besa nuk i orientuan votuesit e tyre

Lexo tërë artikullin
“Censusi, i rëndësishëm për negociatat për anëtarësim”

“Censusi, i rëndësishëm për negociatat për anëtarësim”

Përmbushja e censusit të zgjedhjeve presidenciale më 5 maj do të jetë treguesi i rëndësishëm për vendet anëtare të BE-së se vendi është i gatshëm për të filluar negociatat për anëtarësim, vlerëson zv.kryeministri Bujar Osmani. Sipas tij, dështimi i zgjedhjeve

Lexo tërë artikullin
Presidencialet, fokusi te të papërcaktuarit

Presidencialet, fokusi te të papërcaktuarit

Kandidatja për president Gordana Siljanovska Davkova, në paraqitjen e fundit para përfundimit të fushatës parazgjedhore, tha se pa reformat e nevojshme nuk mund të ketë datë për fillimin e negociatave me BE-në. Siljanovska akuzoi pushtetin se nuk mund të jetë

Lexo tërë artikullin
Xhaferi mohon spekulimet se bojkoti do t’i mundësojë të bëhet president

Xhaferi mohon spekulimet se bojkoti do t’i mundësojë të bëhet president

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, në tubimin e fundit të zgjedhjeve presidenciale të Bashkimit Demokratik për Integrim para të pranishmëve i mohoi spekulimet se mosshfaqja e tij gjatë fushatës zgjedhore ka lidhje me atë se kush do të bëhet kryetar

Lexo tërë artikullin
Zgjedhjet presidenciale dhe lokale 2019, KShZ gati për rrethin e dytë të zgjedhjeve

Zgjedhjet presidenciale dhe lokale 2019, KShZ gati për rrethin e dytë të zgjedhjeve

Komisioni Shtetëror Zgjedhor është gati për rrethin e dytë të votimit të dielën. Të shtunën të parët të drejtën e tyre të votës e shfrytëzojnë personat e sëmurë, si dhe personat të cilët vuajnë dënim me burg, apo janë në

Lexo tërë artikullin
Zgjedhjet Presidenciale 2019, Pendarovski përmbylli fushatën

Zgjedhjet Presidenciale 2019, Pendarovski përmbylli fushatën

Kandidati për president i mbështetur nga partitë në pushtet, Stevo Pendarovski, përmbylli fushatën për rrethin e dytë të zgjedhjeve në Manastir, ndërkohë që mbrëmë mbajti tubim në Ohër. Ai u bëri thirrje qytetarëve që më 5 maj të votojnë të

Lexo tërë artikullin
Zgjedhjet Presidenciale 2019, Siljanovska Davkova përmbylli fushatën

Zgjedhjet Presidenciale 2019, Siljanovska Davkova përmbylli fushatën

Kandidatja për presidente, Gordana Siljanovska Davkova, që mbështetet nga VMRO-DPMNE, përmbylli fushatën zgjedhore për këtë rreth të dytë që u karakterizua me takime të afërta, sidomos me të rinjtë. Ajo porositi të rinjtë të jenë kritikë. Sipas saj, nëse në

Lexo tërë artikullin
E drejta e votimit, Avokati i Popullit linjë falas për raportim të shkeljeve eventuale

E drejta e votimit, Avokati i Popullit linjë falas për raportim të shkeljeve eventuale

Në zyrën e Avokatit të Popullit, të dielën, nga ora 07:00 deri në orën 19:00, do të funksionojë linja telefonike falas: 0800-54321, në të cilën qytetarët do të mund të paraqesin çfarëdo lloj shkelje të së drejtës së votimit. Numra

Lexo tërë artikullin
Alternativa: Qytetarët të votojnë opsionin pro NATO-s dhe BE-së

Alternativa: Qytetarët të votojnë opsionin pro NATO-s dhe BE-së

Partia Alternativa kërkon që anëtarët e saj të votojnë masovikisht të dielën për kandidatin që garanton anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO dhe BE. Partia e Gashit kërkon votë për kandidatin qeveritar, Stevo Pendarovskin. “Të gjithë qytetarët, e sidomos

Lexo tërë artikullin
VMRO-DPMNE: Pendarovski nuk e meriton nderin të jetë president

VMRO-DPMNE: Pendarovski nuk e meriton nderin të jetë president

VMRO këmbëngul se kandidati i mazhorancës, Stevo Pendarovski, nuk ka kapacitet dhe nuk e meriton nderin për të udhëhequr shtetin. Sipas opozitës, Pendarovski të dielën do të dërgohet në pension politik, pasi ai vetë premtoi se nëse humb herën e

Lexo tërë artikullin