Kthehu në faqen kryesore

Zgjedhjet Presidenciale

Siljanovska e komenton edhe arrestimin e Jakimovskit

Siljanovska e komenton edhe arrestimin e Jakimovskit

Kandidati presidencial i VMRO-DPMNE, Gordana Siljanovska, komentoi mbi arrestimin e ish-kryetarit të Komunës së Karposhit, Stevço Jakimovski, përcjell FLAKA. “Siç keni nisur me arrestime nuk do të ketë politikanë në opozitë…e nga Cipras do të kërkoni t’u dërgojë”, shkruan Siljanovska

Lexo tërë artikullin
BE-ja kundër bojkotit eventual të zgjedhjeve presindeciale

BE-ja kundër bojkotit eventual të zgjedhjeve presindeciale

Pjesëmarrja në proceset zgjedhore do të jetë me rëndësi thelbësore për vlerësimin për fillim të negociatave në qershor, krerët evropianë u kanë bërë thirrje edhe pushtetit edhe opozitës në përgjegjësi në prag të zgjedhjeve presidenciale, që duhet të jenë kristal

Lexo tërë artikullin
Kandidatë “mbipartiak” presidencial, por me agjendë partiake

Kandidatë “mbipartiak” presidencial, por me agjendë partiake

Kandidatët presidencialë kanë kohë që bëjnë fushatë, edhe pse sipas ligjit, fushata duhet të fillojë më 1 prill. Por ekspertët thonë, ligji nuk ka kufizime ndaj kandidatëve për të pasur aktivitete dhe dilema është etike. Sipas tyre, edhe pse kandidatët

Lexo tërë artikullin
Përplasjet “virtuale” të kandidatëve për president

Përplasjet “virtuale” të kandidatëve për president

Akoma pa filluar zyrtarisht fushata presidenciale, kandidatët kanë filluar me zbatimin e strategjive të tyre për bindjen e qytetarëve për t’i votuar. Lufta më e ashpër po zhvillohet mes Siljanovskës e Pendarovskit, të cilët fushatën e kanë koncentruar kryesisht në

Lexo tërë artikullin
Siljanovska Davkova sfidon në duel televiziv Pendarovskin

Siljanovska Davkova sfidon në duel televiziv Pendarovskin

Kandidatja për kryetare të shtetit, Gordana Siljanovska Davkova, reagoi ndaj deklaratës kundërkandidatit të saj, Stevo Pendarovski i cili tha se Siljanovska ka relativizuar ngjarjen. “Vendosa të mos përgjigjem ndaj provokimeve të ulëta, madje edhe kur vinë nga krerët e partisë

Lexo tërë artikullin
Pendarovski: Me çdo kusht do të mbroj të drejtat dhe liritë e qytetarëve

Pendarovski: Me çdo kusht do të mbroj të drejtat dhe liritë e qytetarëve

Kandidati për kryetar Shteti, Stevo Pendarovski gjatë takimit të tij me qytetarët në Sveti Nikoll, se me çdo kusht do të mbroj të drejtat dhe liritë e qytetarëve. Ai ka kritikuar kundër kandidati i tij, Gordana Siljanovska duke potencuar se

Lexo tërë artikullin
Presidencialet, Musliu: Premtimet e kandidatëve, jashtë kompetencave të presidentit; Vokabulari i tyre, për të afruar votuesit

Presidencialet, Musliu: Premtimet e kandidatëve, jashtë kompetencave të presidentit; Vokabulari i tyre, për të afruar votuesit

Edhe pse fushata nuk ka filluar zyrtarisht, kandidatët për president kanë filluar premtimet. Por këto premtime, të paktën në këtë fazë të parë jashtë fushatës zyrtare, janë jashtë kompetencave të presidentit, vlerëson analistit politik Albert Musliu. Sipas tij presidenti nuk

Lexo tërë artikullin
Zgjedhjet presidenciale, Jonker: OSBE nga e hëna fillon me monitorig

Zgjedhjet presidenciale, Jonker: OSBE nga e hëna fillon me monitorig

Nga e hëna misioni i OSBE-ODIHR-it do të fillojë me monitoring më të detajuar për procesin e zgjedheve presidenciale. Paraprakisht ekipi monitorues është takuar edhe me kryesuesit e KSHZ-së, të cilët i kanë njoftuar për mbarëvajtjen e mbikqyrjes së procesit

Lexo tërë artikullin
LSDM e nxit Siljanovskën të prononcohet për rastin e 27 Prillit

LSDM e nxit Siljanovskën të prononcohet për rastin e 27 Prillit

LSDM ka lëshuar një komunikatë ku vlerëson se “kandidatja e Mickoskit”, Gordana Siljovska nuk është e sinqertë para qytetarëve dhe heshtë për tentimvrasjet e 27 prillit. “Kandidatja Siljanovska jep deklarata politike dhe nuk tha asnjë fjalë kundër dhunës, nuk tha asgjë për

Lexo tërë artikullin
Verifikim në Listën zgjedhore kanë kryer 53.972 qytetarë

Verifikim në Listën zgjedhore kanë kryer 53.972 qytetarë

Deri më 14 mars të këtij viti edhe zyrtarisht ka përfunduar verifikimi në listën zgjedhore (LZ) me rastin e zgjedhjeve presidenciale dhe zgjedhjeve të parakohshme për kryetarë të komunave , Ohër, Novosellë dhe Dibër do të mbahen më 21 prill

Lexo tërë artikullin

ARKIVI I LAJMEVE