Kthehu në faqen kryesore

Zgjedhjet Presidenciale

Pendarovski: Voton për konceptin tonë, që mos befasohemi pastaj se si është e mundur Gruevski dhe familja të kthehen në pushtet

Pendarovski: Voton për konceptin tonë, që mos befasohemi pastaj se si është e mundur Gruevski dhe familja të kthehen në pushtet

Kandidati për presidentin Stevo Pendarovski u bëri thirrje qytetarëve që të dalin në votime më 5 maj dhe të votojnë për konceptin e tij në tubim në Karposh, përcjell FLAKA. “Ka disa kategori qytetarësh që kanë qëndruar në shtëpi. Dje

Lexo tërë artikullin
Zaev e ka pranuar mesazhin: Nuk kërcënojë, por “pastrime”” do të ketë

Zaev e ka pranuar mesazhin: Nuk kërcënojë, por “pastrime”” do të ketë

Kryeministri Zoran Zaev njoftoi një “spastrim” në radhët e qeverisë për shkak të pakënaqësisë te një pjesë e qytetarëve, përcjell FLAKA. “Unë flas hapur, jo për të kërcënuar dikë, ne kemi marrë mesazhin në raundin e parë. Unë them qartë

Lexo tërë artikullin
Rrethi i dytë në duart e shqiptarëve, Talat Xhaferi president i ardhshëm?

Rrethi i dytë në duart e shqiptarëve, Talat Xhaferi president i ardhshëm?

Fati i zgjedhjeve presidenciale dhe arritja e cenzusit është në duar të shqiptarëve. Analistet Todor Pendarov dhe Qashif Bakiu janë të ndarë në mendime sa i përket arritjes së cenzusit. Todor Pendarov thotë se është për të ardhur keq që

Lexo tërë artikullin
Siljanovska në Gazi Babë: T’i asgjësojmë të gjitha politikat e dëmshme të Zaevit

Siljanovska në Gazi Babë: T’i asgjësojmë të gjitha politikat e dëmshme të Zaevit

Pas përfundimit të rrethit të parë, kandidatja për president të Republikës së Maqedonisë së Veriut nga VMRO-DPMNE-ja dhe koalicioni, Gordana Siljanovska Davkova sot ka filluar fushatën për rrethin e dytë, transmeton Portalb.mk. Në takim me qytetarët e komunës së Gazi

Lexo tërë artikullin
Shekerinska: E morëm mesazhin, do të kërkojmë përgjegjësi

Shekerinska: E morëm mesazhin, do të kërkojmë përgjegjësi

Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska në tribunën e sotme në Karposh ka thënë se pushteti i ka marrë mesazhin pas rrethit të parë të zgjedhjeve presidenciale. “Ne mbrëmë e dëgjuam mesazhin e atyre që vendosën të qëndrojnë në shtëpi. Ara

Lexo tërë artikullin
Zaev: Më dëgjoni, Zaevi e di, do të fitojmë me 100 mijë vota dallim

Zaev: Më dëgjoni, Zaevi e di, do të fitojmë me 100 mijë vota dallim

Kryeministri Zoran Zaev nga tribuna në Karposh ka thënë se e kanë marrë mesazhin nga rrethi i parë. Ai ka paralajmëruar se do të ketë ndryshime. “Po flas hapur, nuk kërcënoj askënd, e kemi pranuar mesazhin në rrethinë e parë.

Lexo tërë artikullin
Nga zgjedhjet e para presidenciale deri te të fundit – 36 për qind dalje më e ulët

Nga zgjedhjet e para presidenciale deri te të fundit – 36 për qind dalje më e ulët

Raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale kishte dalje me 41.92 për qind, me pjesëmarrjen më të ulët deri më tani, sipas të dhënave të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, përcjell FLAKA. Megjithat%, vëzhguesit e huaj dhe vendas thanë se cikli i

Lexo tërë artikullin
LSDM me minus 190 mijë vota, VMRO me 16 mijë vota më pak se në zgjedhjet lokale

LSDM me minus 190 mijë vota, VMRO me 16 mijë vota më pak se në zgjedhjet lokale

Rezultatet e ngushta, por shumë ndryshe nga zgjedhjet e mëparshme. Në qytetin e Shkupit, nëse numërohen sipas komunave të fituara, Siljanoska dhe Pendarovski janë 5-5. (Siljanoska-Aerodrom, Butel, Gazi Babë, Gjorçe Petrov, Kisella Vodë), (Pendarovski-Karposh, Saraj, Qendër, Çair, Shuto Orizarë), përcjell

Lexo tërë artikullin
BE fton qytetarët në mënyrë masive të dalin në rrethin e dytë

BE fton qytetarët në mënyrë masive të dalin në rrethin e dytë

Zëdhënësja e Bashkimi Evropian (BE), Maja Kocijançiq në një prononcim për “MIA”-n ka ftuar qytetarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut (RMV), të dalin në mënyrë masive në rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, 5 maj 2019-të. “I inkurajojmë qytetarët

Lexo tërë artikullin
Rezultati zgjedhor, analistët: Paralojë e nxehtë për rrethin e dytë

Rezultati zgjedhor, analistët: Paralojë e nxehtë për rrethin e dytë

Dalja e ulët, si dhe performanca më e keqe e pushtetit në zonat urbane, veçanërisht në Shkup, është një mesazh i kthjellët i fuqisë nga qytetarët, thonë analistët. Ata ende janë skeptikë për arritjen e raundit të dytë të censusit,

Lexo tërë artikullin