Couscous, i shijshëm dhe me vlera ushqyese

Couscous, i shijshëm dhe me vlera ushqyese

Couscous është një ushqim që përftohet nga kokrriza të grimcuar të grurit durum. Ai mund të gatuhet si një pjatë e plotë ose të jetë një nga përbërësit e recetës.

Origjina e tij është nga lindja e Afrikës Veriore që në shekullin e VII.

Couscous nuk ka vetëm shije, por edhe vlera të shumta ushqyese. Me konsumimin e tij të rregullt do të keni më shumë energji dhe do të siguroni funksionimin normal të zorrëve.

Falë kalciumit dhe selenit, Couscous përmirëson sekretimin e insulinës nga pankreasi, përshpejton metabolizmin, rregullon presionin e gjakut, parandalon goditjen në tru, rregullon rrahjet e zemrës, kursen nervat dhe kështu detoksifikon trupin./TopChannel/

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Tetor 10, 2018 22:32

HAPËSIRË E SPONSORIZUAR
Loading...

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.

REKLAMA