Deklarata e Zaevit trazon politikën greke

Deklarata e Zaevit trazon politikën greke

Deklaratat e fundit të kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev,  ishin arsye për grindje të reja mes pushtetit dhe opozitës në Greqi.

Përgjegjësi për politikë të jashtme në Demokracinë e Re Jorgos Kumucakos, kërkoi përgjigje nga pushteti për çka saktë negocion, në çka reaguan  nga pres shërbimi i shefit të diplomacisë greke Nikos Koxias se opozita  detajisht ka qenë e njoftuar për pozitat greke në takimin Koxias-Kumucakos.

Siç njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Athina,  çështja e emrit, edhe njëherë në Greqi ishte rast për trazirën e brendshme politike.

“Pas deklaratave të Zaevit për Agjencinë MIA, se Shkupi nuk bisedon  për ndryshimin e Kushtetutës, as për emrin  për përdorim të përgjithshëm, përkatësisht erga omnes,  të gjithë grekët pyeten: për çka negocion Qeveria e Cipras, Kamenos, Koxias? Presim përgjigje përfundimtare”, thotë Jorgos Kumucakos, përgjegjës për politikë të jashtme në Demokracinë e Re opozitare.

Nga pres shërbimi i shefit të diplomacisë greke, përmes kumtesës përgjigjen se para dy jave, Nikos Koxias e ka njoftuar Jorgos Kumucakos për të gjitha ngjarjet rreth emrit.

“Gjithsesi nëse Demokracia e Re dëshiron të jetë opozitë  vetëm sa të thuhet, duke i shfrytëzuar si argument deklaratat e kryeministrit të ndonjë vendi tjetër,  në rast konkret të IRJM-së, ndërsa jo të kryeministri grek dhe ministrit grek të Punëve të Jashtme ajo është puna e tij. Por, kështu edhe njëherë e tregon madhësinë e papërgjegjësisë në menaxhimin me çështjet kombëtare”, kumtojnë nga pres qendra e Koxiasit, publikoi agjencia shtetërore greke ANA-MPA.

Siç publikoi mbrëmë MIA, një tekst të shpallur  në gazetën greke “Ta nea”, për bisedat e emrit dhe gjoja tregtimin mes Athinës dhe Berlinit, gjithashtu shkakton reagime dhe akuza të ndërsjella të relacionit pushtet-opozitë në Greqi.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Prill 16, 2018 10:47
Loading...

Filloi ndërtimi i kompleksit të ri banesor pranë Qendrës Tregtare ETC-Gostivar.Ofrojmë këto tipe banesash:-50m2-82m2-90m2-106m2-116m2-124m2-130m2(Duplex)-220m2Pagesa mundet të bëhet edhe me këste me 0% interes.Kontak telefoni:070215378

Posted by Poli Project ing. on Sunday, August 6, 2017
Chicago Stone Local Media

Our company presentation...

Posted by Chicago Stone LLC on Thursday, December 21, 2017

Gostivar
6°
13°
Thu
16°
Fri
17°
Sat
11°
Sun

ARKIVI I LAJMEVE

Loading...