Dhëndri i Erdoganit ‘shemb’ lirën turke

Dhëndri i Erdoganit ‘shemb’ lirën turke

Vlera e monedhës turke ra rreth 4% në 4.7488 lira në krahasim me dollarin, pasi presidenti Recep Tayyip Erdogan emëroi dhëndrin e tij për ministër të financave.

“Ne absolutisht nuk kemi shpresë për këtë. Tregu ishte në pritje të emërimit të qeverisë dhe sinjali është i qartë – kjo është një qeveri pro-Erdogan “, komentoi Nora Neuteboom, një analiste nga banka holandeze ABN Amro, transmeton KosovaPress.

Berat Albayrak, 40-vjeç, është i martuar me vajzën e Erdoganit në vitin 2004.

Ai u diplomua në menaxhimin e biznesit dhe financiar në Universitetin e Paqes në Nju Jork, dhe në vitin 2015 u bë përfaqësues parlamentar që vjen nga pozita e parë e Calik Holding.

Sa i përket politikës monetare, presidenti Erdogan dje hoqi çdo dyshim se banka qendrore mund të tërheqë hapa të kundërt me qëndrimin e tij.

Erdogan në fakt nënshkroi urdhëresën me të cilën mandati i guvernatorit dhe zëvendësit të tij nga banka qendrore shkurtohet nga pesë në katër vjet.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Korrik 11, 2018 19:48
Loading...

Filloi ndërtimi i kompleksit të ri banesor pranë Qendrës Tregtare ETC-Gostivar.Ofrojmë këto tipe banesash:-50m2-82m2-90m2-106m2-116m2-124m2-130m2(Duplex)-220m2Pagesa mundet të bëhet edhe me këste me 0% interes.Kontak telefoni:070215378

Posted by Poli Project ing. on Sunday, August 6, 2017
Chicago Stone Local Media

Our company presentation...

Posted by Chicago Stone LLC on Thursday, December 21, 2017

Gostivar
14°
10°
Wed
13°
Thu
16°
Fri
17°
Sat

ARKIVI I LAJMEVE

Loading...