Emri i ri “Republika e Maqedonisë së Veriut” hyri në fuqi, Qeveria filloi përdorimin e emrit të ri

Emri i ri “Republika e Maqedonisë së Veriut” hyri në fuqi, Qeveria filloi përdorimin e emrit të ri

Zgjidhja përfundimtare e dallimeve të përshkruara në rezolutat e Këshillit të Sigurimit, ndërprerja e vlefshmërisë së Marrëveshjes së Përkohshme të vitit 1995 dhe krijimi i një partneriteti strategjik mes palëve, hyn në fuqi që nga sot, tha Qeveria e Maqedonisë, përcjell FLAKA.

Në fakt, siç shprehet Qeveria, sot janë përfshirë ndryshimet në Kushtetutën e Republikës së Maqedonisë së Veriut. Siç thonë ata, fillon zbatimi i detyrimeve që rrjedhin nga Marrëveshja Përfundimtare dhe Ndryshimet Kushtetuese. Ministria e Jashtme e Greqisë dërgoi notën verbale në Ministrinë e Jashtme maqedonase vonë pasdite, konfirmuan burimet diplomatike greke. Me atë Athinë zyrtare informon Shkupin se ka përfunduar detyrimet që rrjedhin nga Marrëveshja e Prespës, domethënë ajo ka ratifikuar marrëveshjen dhe Protokollin e Anëtarësimit në NATO. Ministri i jashtëm maqedonas Nikolla Dimitrov konfirmoi në Twitter se shënimet verbale më në fund u shkëmbyen.

“Marrëveshja e Prespës hyn në fuqi! Sot mund të jetë fillimi i një miqësie të gjatë mes Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ne nuk mund ta ndryshojmë të kaluarën tonë, por ne mund ta formësojmë të ardhmen tonë të miqësisë, partneritetit dhe bashkëpunimit”.

Parlamenti slloven sot, në një seancë të jashtëzakonshme, ratifikoi Protokollin për pranimin e Maqedonisë në NATO. Me këtë, Sllovenia u bë anëtari i dytë i Aleancës, i cili pas Greqisë ratifikoi Protokollin e Anëtarësimit në NATO. Në seancë, para votimit, Kryetari i Parlamentit maqedonas, Talat Xhaferi, pati fjalim në parlamentin slloven.

“Procesi që në thelb udhëhiqet nga Brukseli, ju keni kaluar tashmë dhe ju e dini mirë. Ne shpresojmë që deri në fund të këtij viti, protokolli për anëtarësimin e plotë në NATO, i cili u nënshkrua solemnisht në Bruksel nga 29 ambasadorë të shteteve anëtare vitin e kaluar, do të ratifikohet në të gjitha 29 parlamentet nacionale”, tha Talat Xhaferi – kryetar i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë.

Sipas njoftimeve të Tiranës, Protokolli i Pranimit të enjten duhet të ratifikohet nga Parlamenti Shqiptar. Zgjerimi i NATO-s në vendet e Ballkanit Perëndimor do të forcojë Aleancën dhe do të ndihmojë në stabilizimin e rajonit, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg.

“NATO luajti një rol kyç në zgjidhjen e këtyre konflikteve, në ndalimin e luftërave dhe stabilizimin. Ka ende shumë sfida dhe probleme, por është shumë inkurajuese që të kemi anëtarë si Kroacia, Shqipëria, Mali i Zi dhe Maqedonia e ardhshme Veriore”, tha Jens Stoltenberg – Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s.

Nesër në Bruksel, në margjina të Samitit të Ministrave të Mbrojtjes të NATO-s, takimi do të mbahen nga ministrat e mbrojtjes të Maqedonisë dhe Greqisë, Radmilla Shekerinska dhe Evangelos Apostolakis.

Qeveria e Maqedonisë që sonte ka filluar të përdor emrin e ri, edhe atë në dy gjuhë. FLAKA

 

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Shkurt 12, 2019 20:42

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.