FOTO/ Hamilton prezanton supermakinën e Mercedes

FOTO/ Hamilton prezanton supermakinën e Mercedes

Në Frankfurt u mbajt motor-show i përvitshëm, ku kompani të ndryshme të prodhimit të automjeteve prezantuan modelet më të fundit që do të shihen në rrugë. Nuk mund të mungonte në këtë spektakël makinash Mercedes që u prezantua me supermodelin “Project One”.

Prezantimi i kësaj supermakine u bë nga vetë Shefi Ekzekutiv i kompanisë gjermane Dieter Zetsche i shoqëruar nga 3 herë kampioni i botës në Formula 1, Lewis Hamilton.

“Prej kohësh kemi biseduar me stafin e Mercedes për një supermakinë të vërtetë ku është përdorur pak edhe nga teknologjia e Formula 1 dhe më në fund kjo u arrit”, – tha Hamilton-Uroj Dieter Zietche. Mund të them se kjo makinë ka motorin, me të cilin unë fitova titullin në vitin 2015, kështu që ndjej pak edhe si krijesën time”.

Motori i kësaj makinë mund të arrijë deri në 11 mijë xhiro për minutë, vetëm pak mijë më pak se  ai i një makine të Formula 1. Në të njëjtën kohë kjo lloj makine ka në përbërje edhe 4 motorë elektrikë.

 
Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Shtator 12, 2017 21:08

Publicitet


OFERTA SPECIALE

Moti sot
17°
22°
Thu
22°
Fri
12°
Sat
15°
Sun

ARKIVI I LAJMEVE