Fushata drejtë përfundimit – kush më mirë e njeh rrugën për në BE?

Fushata drejtë përfundimit – kush më mirë e njeh rrugën për në BE?

Pendarovski beson se anëtarësimi në BE është mënyra më e shpejtë për shtetin të qëndrojë në këmbë, Siljanovska – Davkova dëshiron një fitore për të treguar se si po zhvillohet integrimi euroatlantik dhe Reka thotë se pengesat kryesore në këtë rrugë janë korrupsioni, nepotizmi dhe krimi i organizuar, përcjell FLAKA.

Hyjmë në vijën e finishit të fushatës zgjedhore dhe përshtypja është pothuajse e pandryshuar – tre kandidatët mbajnë nivelin relativisht të mirë të agjitimit dhe përfaqësuesit e partisë janë “përgjegjës” për devijimet “e rrugës së drejtë”. “Fotografia e madhe” nuk është ndryshuar edhe pas tubimeve qendrore të dy kandidatëve në Shkup, përveç se në njoftimet e partive tubimi i saj u vlerësua si “më masiv deri më tani” dhe atë të rivalëve si një “fiasko e madhe” dhe nuk flitet shumë për “sanduiçe dhe autobusë me njerëz nga qytete të tjera”.

Ndonëse temat e përmendura gjatë tubimeve, takimeve me qytetarët, paraqitjet mediatike janë të ndryshme, madje edhe ato që nuk janë në kompetencë të kreut të shtetit, në këtë rishikim, megjithatë, do të përqendrohemi se si kandidatët shikojnë itegrimin euroatlantik të Maqedonisë së Veriut.

Stevo Pendarovski, kandidati i koalicionit qeverisës, nuk ka dilemë kur bëhet fjalë për qëndrimin ndaj BE dhe NATO-s – ai mendon se kjo është e vetmja mënyrë për një të ardhme më të mirë dhe, siç thekson ai, qëndrimi i të rinjve në Maqedoni

“Me hyrjen në integrimet euro-atlantike, është vërtetuar deri më tani në të gjitha shtetet anëtare, është mënyra më e shpejtë për shtetin që të qëndrojë në këmbë, të rritet, të fillojë me normat e zhvillimit që nuk i kemi pasur më parë dhe më në fund të bëhemi pjesë e kësaj familje evropiane, e cila nuk është vetëm e sigurt, por edhe e pasur, në të cilën njerëzit që janë të lumtur dhe që shohin të ardhmen e tyre në vendet e tyre”, thotë Pendarovski.

Kandidati i koalicionit opozitar Gordana Siljanovska-Davkova, megjithatë, argumenton se qeveria vetëm deklarativisht mbron integrimin në BE, por nuk di se si ta bëjë këtë. Kjo është arsyeja pse ajo u kërkon votuesve të fitonë ajo, dhe pastaj zgjedhjet e ardhshme parlamentare të fitohen nga prtia që e mbështet.

“Kështu që ne mund të tregojmë se si po zhvillohen proceset dhe integrimet euro-atlantike, sepse ata nuk u lodhën të përsërisin” integrimin euroatlantik, BE dhe NATO “. Por këto janë vetëm fjalë për ta, retorikë. Prapa këtyre fjalëve nuk ka asnjë përmbajtje, asnjë esencë dhe ata së shpejti do ta dëgjojnë atë. Është turp që BE dhe NATO i përdorin si një alibi për ekzistencën e tyre dhe një standard të lartë jetese”, thotë Siljanovska-Davkova.

Në takimet me qytetarët që ka Blerim Rekën, kandidati i BESA dhe Aleancën për Shqiptarët, flet për korrupsionin, nepotizmin dhe krimin e organizuar, si arsye kryesore për humbjen e besimit të qytetarëve dhe arsyeja kryesore për emigrimin masiv nga vendi. Për të qenë një shtet, duhet të ketë një sundim të ligjit. Ne nuk kemi një mundësi tjetër përveç BE-së dhe NATO-s, dhe korrupsioni dhe papunësia duhet të ndalen, thotë vazhdimisht Reka.

“Vetëm sundimi i ligjit në një Republikë të vërtetë do të zhdukë menaxhimin e oligarkëve dhe do të rivendosë sundimin e llogaridhënies. Fati i këtij populli nuk mund të mbetet peng i individit, pa marrë parasysh se kush është ai”, thotë Reka.

Nga ajo që është thënë, mund të veçohet edhe premtimi i Siljanovska-Davkova se si president do të ketë disa fjalime çdo vit përpara Kuvendit, mesazhi i Rekës se ka ardhur koha për një president shqiptar, sepse shqiptarët janë qytetarë të këtij vendi, si dhe kritikat e Pendarovskit për një një video reklamuese të opozitës, të cilën ai tha se ishte në një nivel shumë të ulët personal, shkoi në skualifikime dhe fyerje, të cilat sipas nivelit të primitivitetit nuk janë parë asnjëherë në historinë e fundit politike në Maqedoni. FLAKA

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Prill 15, 2019 21:17

HAPËSIRË E SPONSORIZUAR
Loading...

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.

REKLAMA