Kandidatë “mbipartiak” presidencial, por me agjendë partiake

Kandidatë “mbipartiak” presidencial, por me agjendë partiake

Kandidatët presidencialë kanë kohë që bëjnë fushatë, edhe pse sipas ligjit, fushata duhet të fillojë më 1 prill. Por ekspertët thonë, ligji nuk ka kufizime ndaj kandidatëve për të pasur aktivitete dhe dilema është etike. Sipas tyre, edhe pse kandidatët deklarohen jo-partiak, ata përfaqësojnë axhenda partiake, përcjell FLAKA.

Fushata për zgjedhjet presidenciale, edhe pse zyrtarisht ende nuk ka filluar, kandidatët takohen rregullisht me qytetarët dhe bëjnë deklarata dhe intervista në media. Të tre kandidatët, Stevo Pendarovski, Gordana Siljanovska Davkova dhe Blerim Reka, të cilët morën nënshkrime për kandidaturën e tyre, duhet të aplikojnë në Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve deri të enjten dhe fushata fillon më 1 prill.

Në ligjin zgjedhor nuk ka kufizime për kandidatët për të punuar në terren dhe për t’u paraqitur në media, por ka kufizim për qeverinë e cila nuk mund të bëjë asgjë pas shpalljes së zgjedhjeve, që do të thotë të mos promovojë projekte për të cilat përdoren paratë e shtetit, thotë analist politik Petar Arsovski.

“Por nuk ka kufizim ligjor për kandidatët për të drejtuar axhendën e partisë, tubime, duele, konfrontimet dhe madje edhe konferencat për shtyp. Dilema mbetet etike nëse kandidatët duhet të presin për fillimin e fushatës, ose agjendat e tilla partiake me kusht të lejuara lejohen më herët. Duke pasur parasysh se është vështirë të pritet në Maqedoni ku fushata është me të vërtetë e shkurtër dhe është 20 ditë që kandidatët të mund të promovohen, unë nuk besoj se ata siç edhe bëjnë, fushatën kanë nisur më herët”, tha Arsovski.

Sipas KSHZ, të gjitha aktivitetet e kandidatëve tani konsiderohen si takime partiake, jo fillimi jozyrtar i fushatës zgjedhore.

“Kjo është një tjetër anomali në vendin tonë. Janë bërë kufizime legjislative në fushatat, pastaj të njejtat anashkalohen. Ka vende në botë ku fushatat nuk ndalen kurrë. Mjafton të shpallë kandidaturën dhe kështu të fillojnë kontrollet mbi performancën financiare të kandidatëve”, tha analisti politik Albert Musliu.

Ai mendon se duhet ndryshuar praktika që kandidatët presidencialë të bëhen të ditur një muaj ose dy para zgjedhjeve. Nga ana tjetër, kandidatët insistojnë që ata të jenë jo-partiakë. Sipas Arsovski, fakti është se ata janë zgjedhur nga partitë dhe nuk mund të shpëtojnë nga mbështetja e tyre.

“Kështu që axhenda e tyre do të jetë një miks i vërtetë. Ata do të përfaqësojnë veten si president, të cilët do të bashkojnë të gjithë qytetarët dhe do t’i përfaqësojnë të gjithë. Por, në fakt, shumica e axhendës së tyre do të dominohen nga nevojat e partisë dhe punës së anëtarëve për të cilët kanë nevoj për mbështetje”, tha ai.

Sipas tij, një pjesë e vogël e qytetarëve e kanë të rëndësishme presidenti të jetë mbi partiak, por pikërisht janë ata votuesit e papërcaktuar të cilët e sjellin fitoren në zgjedhje. FLAKA

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Mars 19, 2019 20:17
© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.