Lotus sjell veturën elektrike Evija, parametrat janë mahnitëse

Lotus sjell veturën elektrike Evija, parametrat janë mahnitëse

Jeni të apasionuar pas makinave të shpejta dhe ekonomike, por nuk dini se çfarë të zgjidhni?

Tashmë nuk është aspak problem, pasi Lotus ka prodhuar veturën e parë të gjithën elektrike. E pagëzuar me emrin Lotus Evija, “përbindëshi” i rrugës do të hyjë në prodhim prej vitit 2020.

Një pengesë për blerësit do të jetë çmimi, pasi drejtuesit e kompanisë pohojnë se vetura do të kushtojë rreth 1.7 milionë funte mbi 2.1 milionë dollarë. Përveç çmimit, automjeti i frymëzuar nga Roadster Tesla ka disa të dhëna të tjera mbresëlënëse.

Me një forcë prej 1,972 kuaj fuqi në sajë të katër motorëve elektrikë, një për çdo rrotë, ajo kap një shpejtësi maksimale mbi 200 milje në orë dhe thuhet se shkon nga 0 në 60 milje në orë në më pak se 3 sekonda.

Lotus Evija është vetura e parë e zhvilluar plotësisht nga prodhuesit e makinave që kur janë blerë nga grupi kinez i automobilave Geely, i cili gjithashtu zotëron Volvo. Automjetet e tilla nuk do të jenë të shumtë, me kompaninë që ka zbuluar se vetëm 120 copë do të hidhen në treg.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Korrik 19, 2019 22:50

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.