Makarona me djathë të zier në qumësht

Makarona me djathë të zier në qumësht

Nuk ka njeri që nuk do t’i pëlqejë.

Përbërësit:

– 900 ml qumësht,
– 400 g makarona,
– 200 g djathë,
– 1 lugë e vogël kripë.

Përgatitja:

Në zjarr lëreni qumështin, shtoni kripë dhe lëreni derisa të vlojë. Kur të fillojë të vlojë, ulni temperaturën dhe shtoni makaronat.

Në fillim do të kenë mjaft ujë, mirëpo pas një kohe edhe kur makaronat të zihen, lëng do të ketë gjithnjë e më pak dhe në fund pothuajse do të zhduket plotësisht.

Në makarona të zier, derisa janë të nxehtë, shtoni djathin e grirë në rende dhe përzieni derisa të shkrihet. Do të shihni se si zgjatet në shirita të imët.

Provoni, sipas shijes qitni edhe pak kripë. Shërbejeni të ngrohtë.

Shikoni që këtë pastë ta përgatitni kur të jenë të gjithë familjarët në shtëpi, përkatësisht që të hahet menjëherë, por që të përgatitni sasinë që jua merr mendja se do të hahet, sepse pas disa orëve e gjithë gjella do të bëhet “gur” e fortë.

Flaka Redaksia
nga Flaka Redaksia Prill 7, 2018 22:54
Loading...

Filloi ndërtimi i kompleksit të ri banesor pranë Qendrës Tregtare ETC-Gostivar.Ofrojmë këto tipe banesash:-50m2-82m2-90m2-106m2-116m2-124m2-130m2(Duplex)-220m2Pagesa mundet të bëhet edhe me këste me 0% interes.Kontak telefoni:070215378

Posted by Poli Project ing. on Sunday, August 6, 2017
Chicago Stone Local Media

Our company presentation...

Posted by Chicago Stone LLC on Thursday, December 21, 2017

Gostivar
7°
13°
Thu
16°
Fri
17°
Sat
11°
Sun

ARKIVI I LAJMEVE

Loading...