Makinat më të shitura në Evropë përgjatë vitit 2018

Makinat më të shitura në Evropë përgjatë vitit 2018

Industria e makinave zgjerohet shpesh në segmente të reja, me stile të reja trupore të makinave shfaqen në të gjithë vendin.
Cila është më e shitura në secilën prej këtyre industrive? Analisti i tregut JATO Dynamics ka sjellur makinat më të shitura në Evropë (vendet e BE), të renditura sipas stilit të trupit, transmeton lajmi.net.

Në mesin e firmave të prodhuesve të makinave që dominojnë më së shumti janë ato të Mercedesit dhe të BMW-së, dy marka këto në konkurrencë të vazhdueshme me njëra tjetrën.

Ndërkohë, t’i ndjekim klasifikimet më poshtë, të cilat janë bërë në bazë të numrit të shitjeve.

Fiat 500 – 167.708 shitje

Supermini: Renault Clio – 284.241 shitje

Family hatchback: Volkswagen Golf – 378,167 shitje

Volkswagen Passat – 137,794 shitje

Mercedes-Benz E-Class – 101,334 shitje

Mercedes-Benz S-Class – 12,723 shitje

Nissan Qashqai – 206,636 shitje

BMW X1 – 93,164 shitje

/Lajmi.net/

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Dhjetor 5, 2018 22:39

HAPËSIRË E SPONSORIZUAR

Loading...

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.