Meta: Vendim historik dhe i rëndësishëm për Maqedoninë

Meta: Vendim historik dhe i rëndësishëm për Maqedoninë

Kryetari i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta e përshëndeti votimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë që, siç tha ai do t’i japin jetë marrëveshjes së Prespës dhe do t’i çelin Maqedonisë rrugën euro-atlantike.

“Ky është një vendim i rëndësishëm historik për Maqedoninë, por edhe për të gjithë rajonin e Ballkanit”, shkruan kryetari i Shqipërisë Ilir Meta në profilin e tij zyrtar në Facebook.

Kryetari Meta përshëndet përkushtimin e kryeministrit Zoran Zaev si dhe faktorin shqiptar që mundësuan konsensusin e nevojshëm dhe i hapën vendit rrugën pa kthim drejt NATO-s dhe BE-së.

“Shqipëria do të vijojë të mbështesë fuqimisht Maqedoninë e të gjithë fqinjët e saj në rrugën e integrimit euro-atlantik”, shkro në fund kryetari Meta./Telegrafi/

Nevrij Ademi
nga Nevrij Ademi Janar 12, 2019 12:22
© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.