Mish pikant i pulës me oriz të lëngshëm dhe kërpudha

Mish pikant i pulës me oriz të lëngshëm dhe kërpudha

Përbërësit:

400 g mish të bardhë pule,
– 1 qepë,
– 1 karotë,
– 3 thelpinj hudhre,
– 200 g kërpudha,
– 400 g oriz,
– 1 lugë majdanoz të grirë,
– 1 lugë shafran pluhur,
– 1 lugë e vogël xhenxhefil pluhur,
– sipas nevojës kripë,
– piper të bluar,
– rreth 4 dl ujë,
– 2 lugë vaj.

Përgatitja:

Mishin priteni në kube. Qepën e grirë, hudhrën, kërpudhat në fletë, ndërkaq karotën bluajeni në rende. Orizin lajeni dhe kullojeni mirë.

Në vaj dhjetë minuta fërgoni mishin, shtoni perimet e grira. Të gjitha fërgoni 15 minuta, derisa perimet të zbuten dhe të avullojë lëngu.

Shtoni orizin dhe përzieni në zjarr 2 – 3 minuta, shtoni kripën, piperin e bluar, majdanozin e grirë.

Në ujë tundni shafranin pluhur dhe xhenxhefilin pluhur, qitni mishin dhe perimet, mbuloni me kapak dhe në zjarr të ulët zieni derisa orizi të zbutet dhe të thithë ujin.

Nëse orizi nuk zbutet, sipas nevojës shtoni ujë.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Qershor 12, 2019 22:58

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.

HAPËSIRË E SPONSORIZUAR

Loading...