Mitchell përcolli porosinë e Uashingtonit: I bëra me dije edhe Mickoskit!

Mitchell përcolli porosinë e Uashingtonit: I bëra me dije edhe Mickoskit!

Ndihmës sekretari amerikan për Europë dhe euro-azi, Wess Mitchell ka dërguar edhe njëherë porosi të qartë që qytetarët të dalin në referendumin e 30 shtatorit.

Ai tha se vendi ndodhet para një momenti historik ku, qytetarët duhet të dalin dhe të shprehin qëndrimin e tyre në referendumin e 30 shtatorit. Në pyetje ndaj gazetarëve ai tha se ka porositur kreun e opozitës Hristjan Mickovski që të shpreh qëndrimin e tij për referendumin.

“Sot në të gjitha takimet kam folur për referendumin vijues dhe mesazhi im për të gjithë qytetarët e maqedonisë ka qenë i njejtë, është një vendim që vetëm qytetarët e Maqedonisë mund ta bëjnë, Maqedonia ka qenë në një rrugë drejt perëndimit tashmë për kohë shumë të gjatë dhe ne i inkurajojmë të gjithë qytetarët e Maqedonisë që ta ushtrojnë lirinë e tyre fundamentale por poashtu edhe përgjegjësinë e tyre”, theksoi Mitchell.

Ndërsa kryeministri Zoran Zaev, deklaroi se vizita e zëvendës sekretarit amerikan Wess Mitchell është inkurajim i madh për të dhe qytetarët e vendit, por edhe për hapin historik siç është është referendumi suksesshëmnë të cilin qytetarët do të shprehen vetë. Zaev nënvizoi se ç’do vendim i madhë është rezultat i kompromisit, por në rastin tonë është kompromis për hap para. Mitchell gjatë vizitës së tij në Shkup është takuar edhe me kryetarin e Kuvendit Talat Xhaferi dhe liderët e partive politike.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Shtator 13, 2018 20:56
Loading...

Filloi ndërtimi i kompleksit të ri banesor pranë Qendrës Tregtare ETC-Gostivar.Ofrojmë këto tipe banesash:-50m2-82m2-90m2-106m2-116m2-124m2-130m2(Duplex)-220m2Pagesa mundet të bëhet edhe me këste me 0% interes.Kontak telefoni:070215378

Posted by Poli Project ing. on Sunday, August 6, 2017
Chicago Stone Local Media

Our company presentation...

Posted by Chicago Stone LLC on Thursday, December 21, 2017

Gostivar
11°
10°
Wed
13°
Thu
16°
Fri
17°
Sat

ARKIVI I LAJMEVE

Loading...