Muffinë me mjedra

Muffinë me mjedra

Përbërësit
300 gr miell
125 gr mjedra
60 gr rrush mali
110 gr gjalpë
2 lugë maje
100 gr sheqer
2 vezë

Hapat
1
Nxeni furrën në temperaturë 200 gradë celsius, bëni me gjalpë 12 forma për muffinë.

2
Derdhni miellin, majën, sheqerin në një tas dhe përzieni, pastaj ia shtoni mjedrat, rrushin e malit, vezën, gjalpin e mbetur dhe trazojeni mirë.

3
Hidheni brumin nëpër forma duke i mbushur në 3/4. Muffinat vendosni në furrë për pjekje rreth 15 minuta duke e kontrolluar pjekjën me një kunj.

4
Muffinat pas pjekjës i lëni të ftohen para se t’i hiqni nga format.

Flaka Redaksia
nga Flaka Redaksia Janar 16, 2018 16:15

ARKIVI I LAJMEVE